Фудбалски куп на Македонија 2020-2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2020-2021
Натпреварување Фудбалски куп на Македонија
Спорт Фудбал
Издание 29-то
Организатор ФФМ
Период од: 22 септември 2020
до: 19 мај 2021
Држава Македонија Македонија
Учесници 30
Резултати
Шампион Силекс Силекс
Финалист Академија Пандев Академија Пандев
Статистика
Најдобар стрелец Македонија Антонио Каланоски (4)
Хронологија на натпреварувањето
2019–20 2021–22

Фудбалски куп на Македонија 2020-2021 — 29. издание на македонскиот куп во фудбал.

Ова издание немало бранител на титулата поради прекинот на претходното издание поради COVID-19 пандемијата.

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 15 септември 2020 година.[1][2] Натпреварите се одиграле на 22 и 23 септември.[3][4][5][6]

Академија Пандев, Брегалница 2008, Струга Трим - Лум и Шкендија биле слободни поради немање на противници.

 • Броевите во заградите претставуваат ранг во лигашките натпреварувања.
Тим 1  Резултат  Тим 2
22 септември 2020
Вардари (2) 2-2 (8-9 пен) Вардар (1)
23 септември 2020
Кит-Го (2) 2-1 Скопје (2)
Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 0-0 (5-4 пен) Победа (2)
Пелистер (1) 4-0 Љуботен (3)
Слога 1934 (2) 1-2 Шкупи 1927 (1)
Велешта (2) 1-2 Кожуф Гевгелија (1)
Росоман 83 (2) 1-5 Беласица (1)
Охрид Лихнидос (2) 0-4 Ренова (1)
Силекс (1) 3-0 Лабуништа 2011 (2)
Каменица Саса (2) 2-2 (3-1 пен) Борец 1919 (1)
Гостивар (2) 5-0 Тиквеш 1930 Кавадарци (2)
Влазрими 77 (2) 0-0 (3-4 пен) Работнички (1)

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 29 септември 2020 година.[7][8] Натпреварите се одиграле на 21 октомври.[9][10]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Академија Пандев (1) 1-0 Вардар (1)
Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 6-0 Каменица Саса (2)
Шкендија (1) 1-0 Гостивар (2)
Шкупи 1927 (2) 5-0 Кит-Го (2)
Кожуф Гевгелија (2) 1-3 Силекс (1)
Струга Трим - Лум (1) 0-0 (4-3 пен) Работнички (1)
Брегалница 2008 (2) 0-1 Беласица (1)
Ренова (1) 2-2 (5-4 пен) Пелистер (1)

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 27 октомври 2020 година.[11][12] Натпреварите се одиграле на 25 ноември.[13][14]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Академија Пандев 2-1 Шкупи 1927
Струга Трим - Лум 1-0 Ренова
Беласица 1-4 Македонија Ѓорче Петров 1932
Силекс 0-0 (4-2 пен) Шкендија

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Ждрепката на двојките била одржана на 16 март 2021 година.[15] Натпреварите се одиграле на 6 и 7 април 2021 година.

Тим 1  Резултат  Тим 2
6 април 2021
Македонија Ѓорче Петров 1932 1–3 Академија Пандев
7 април 2021
Струга Трим - Лум 0–1 Силекс
6 април 2021
13:00
Македонија Ѓорче Петров 1932 1-3 Академија Пандев Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Јован Канчевски (Струга)
И. Ајрулаху гол 30', Т. Китановски Red card 60' Извештај 12 Б. Ферати гол 14'Red card 34', М. Радески гол 55' (90+5)

7 април 2019
14:00
Струга Трим - Лум 0-1 Силекс Стадион Градска Плажа, Струга
Судија: Крумислав Ѓорѓиев (Штип)
Извештај 1 2 Р. Каракамишев гол 82'

Финале[уреди | уреди извор]

Одредувањето на теренот на финалето било одржано на 23 април.[16]

19 мај 2021
19:00
Академија Пандев Академија Пандев 0-0 (прод.)
(3–4 пен.)
Силекс Силекс Национална арена „Филип II Македонски“, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Извештај 1 Извештај 2
  Пенали  
 • Стоилов
 • Тимовски
 • Маркоски
 • Димоски
 • Велиновски
3–4
 • Ивановски
 • Штерев
 • Илиев
 • Ѓорѓиев
 • Карчески

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Куп на Македонија: Вардар против Вардар Форино, Пелистер на гости кај Љуботен“. gol.mk преку web.archive.org. 15 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 16 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „КУП НА МАКЕДОНИЈА – 1/16-ФИНАЛЕ: Вардар на гости во Форино, Работнички со Велазерими“. ekipa.mk преку web.archive.org. 15 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-16. Посетено на 16 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. Зоран Мишевски (22 септември 2020). „Вардар среќно и по дури 18 пенали го исфрли Форино од Купот“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Вардар се спаси од голем срам: По пенал-рулет го елиминираше Вардар Форино“. ekipa.mk преку web.archive.org. 22 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „Куп – 1/16 финале: Борец шокиран во Каменица, "Романтичарите" И "Лавовите" се извлекоа на пенали…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 23 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Кит Го е последниот осминафиналист во Купот на Македонија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 23 септември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-09-25. Посетено на 25 септември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. Горан Упале (29 септември 2020). „Куп-ждрепка: Вардар на мегдан со „пандевци", Пелистер гостува во Тетово“. gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 8. „Вардар против „пандевци", Работнички со Струга ТЛ во осминафиналето од Купот на Македонија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 29 септември 2020. Посетено на 23 октомври 2020.
 9. „Куп 1/8 финале: Серафимов „удри" по својот Вардар во финишот, Шкендија минимално, убедливи Македонија ЃП И Шкупи“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 21 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 10. „КУП НА МАКЕДОНИЈА: Струга по пенали го елиминираше Работнички, Вардар падна во 92. минута, Пелистер прокоцка предност од два гола“. ekipa.mk преку web.archive.org. 21 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-23. Посетено на 23 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. Константин Теодоси (27 октомври 2020). „Cup quarter-finals draw made“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-10-28. Посетено на 28 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 12. „Шкендија против Силекс, "пандевци" ќе го пречекаат Шкупи во четвртфиналето од Купот“. ekipa.mk преку web.archive.org. 27 октомври 2020. Архивирано од изворникот на 2020-10-28. Посетено на 28 октомври 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 13. Константин Теодоси (25 ноември 2020). „Cup: All semifinalists known“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2020-11-25. Посетено на 25 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 14. „Силекс е последен полуфиналист во Купот: По пенали елиминирана Шкендија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 25 ноември 2020. Архивирано од изворникот на 2020-11-25. Посетено на 25 ноември 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 15. „Ждреб во „Куќа на фудбалот": Македонија Ѓ.П. - Академија Пандев и Струга Трим Љум - Силекс полуфинални двојки во Купот на Македонија“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 16 март 2021. Архивирано од изворникот на 2021-03-16. Посетено на 16 март 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 16. Мартин Танасковски (23 април 2021). „Академија Пандев и Силекс во битка за Куп-трофејот на „Тодор Проески". gol.mk преку web.archive.org. Архивирано од изворникот на 2021-04-27. Посетено на 28 април 2021.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]