Фудбалски куп на Македонија 1996-1997

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1996–1997
Датум на одржувањеод 11 август 1996
до 28 мај 1997
Финални резултати
Шампион Силекс Силекс
(2. титула)
Второ место Слога Југомагнат Слога Југомагнат

Фудбалски куп на Македонија 1996–1997 - 5. издание на Македонскиот Куп.

Во ова издание првак бил Силекс.

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Втора рунда[уреди | уреди извор]

Група 1[уреди | уреди извор]

Победа ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Башкими, Охрид и Саса.

Група 2[уреди | уреди извор]

Слога Југомагнат ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Пелистер, Рудар and Шкендија (Т).

Група 3[уреди | уреди извор]

Силекс ја освоил групата и напреднал во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Балкан, Беласица ЕТА and Скопје.

Група 4[уреди | уреди извор]

Македонија ја освоила групата и напреднала во полуфиналето. Останатите екипи во групата биле Брегалница, Тиквеш and Вардар.

Sources:[1][2][3]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Силекс and Слога Југомагнат победиле во двомечот и напреднале во финалето. Победа и Македонија биле елиминирани.

Sources:[3]

Финале[уреди | уреди извор]

28 мај 1997
Силекс 4–1 Слога Југомагнат Градски стадион, Кавадарци
Гледачи: 4,500
Судија: Ванчо Коцев (Штип)
Гошев гол 23'
Начевски гол 26'
Ѓокиќ гол 52'84'
Извештај Туна гол 58' (pen.)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонската Лига во минатото - стр. 29“. fudbalforum.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-30. Посетено на 29 мај 2018.
  2. „Republic of Macedonia 1996/97“. RSSSF.no. Посетено на 29 мај 2018.
  3. 3,0 3,1 „Makedonien - Pokalen 1996/97“ (дански). Foot.dk. Архивирано од изворникот на 2018-03-16. Посетено на 29 мај 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]