Влатко Гошев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влатко Гошев
Лични податоци
Роден на 10 септември 1974.(1974-09-10)(49 г.)
Роден во Виница, СР Македонија, СФРЈ
Позиција Среден ред
Младинска кариера
Слога
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1995–2000 Силекс 8+ (1+)
2000–2001 Работнички Кометал 3 (1)
2001–2002 Вардар 26 (0)
2002–2003 Јанина 17 (0)
2003–2004 Вардар 20 (0)
2004 Левадијакос 13 (1)
2005–2008 Анагениси Арта 9 (0)
Репрезентација
1996–1999 Македонија 22 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Влатко Гошев (роден 10 септември 1974 година) ― македонски поранешен фудбалски играч од средниот ред, кој последен пат играл за Анагениси Арта.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Гошев играл за Силекс.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Своето сениорско деби за Македонија го имал на пријателскиот натпревар против Малта во Прилеп во март 1996 година и има заработено вкупно 22 натпревари, без постигнати голови.[3] На 9 ноември 1996 година, Гошев и Македонија го победиле Лихтенштајн со 1-11. Влатко Гошев бил во почетната единаесетка.[4][5] Неговиот последен меѓународен натпревар бил пријателскиот натпревар против Албанија во февруари 1999 година.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vlatko Gosev“. Football Database.eu. Посетено на 31 јули 2023.
  2. Филип Здравески (19 февруари 2019). „Vuko Karov 1997“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-02-24. Посетено на 31 јули 2023.
  3. Macedonia - Record International Players - RSSSF
  4. Здравески, Филип (10 јануари 2009). „LIE – MKD match report“. macedonianfootball.com. Архивирано од изворникот 2019-06-29. Посетено на 1 август 2023.
  5. „Пред 26 години, Македонија ја оствари најубедливата победа, 11-1 во Лихтенштајн!“. sport1.mk. 9 ноември 2022. Архивирано од изворникот 2023-07-31. Посетено на 31 јули 2023.
  6. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 31 јули 2023.

Надворешни извори[уреди | уреди извор]