Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2009-2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2009–2010
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 18 август 2009
до 26 мај 2010
Екипи32
Финални резултати
Шампион Тетекс Тетекс
(1. титула)
Второ место Работнички Работнички

Фудбалски куп на Македонија 2009-2010 било 18. издание на Купот на Македонија.

Титулата ја освоил Тетекс и си обезбедил место во втората квалификациска рунда во Европа Лигата 2010-2011.

Прелиминарна рунда[уреди | уреди извор]

Клуб Резултат Клуб
Тетекс 3:0(служ.) Шкендија 79

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 28 јуни 2009 во Скопје. Натпреварите биле одиграни на 26 август 2009.

Клуб Резултат Клуб
Гостивар 0:3(служ.) Локомотива
11 Октомври 3:1 Вардар
Бардино 0:11 Ренова
Брегалница Делчево 0:2 Победа
Беласица 3:1 Милано
Превалец 0:4 Тетекс
Скопје 2:1 Слога Југомагнат
Охрид 2004 3:0 Хоризонт Турново
Добрушево 1:13 Силекс
Влазрими 0:3 Пелистер
Бабуна 1:3 Металург
Влазними 0:0(4-3 пен.) Брегалница 2008
Кожуф 0:5 Работнички
Карбинци 1:4 Македонија Ѓ.П.
Лепенец 1:4 Фортуна
Дрита 1:0 Напредок

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 16 септември 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 22 и 23 септември 2009, а вторите на 29 и 30 септември 2009.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Пелистер 5:0 Охрид 2004 2:0 3:0 (служ.)
Локомотива 0:6 Ренова 0:3 (служ.) 0:3 (служ.)
Металург 1:1 (4-3 пен.) Победа 1:0 0:1
Влазрими 1:2 Дрита 0:1 1:1
Беласица 1:4 Тетекс 1:3 0:1
Фортуна 0:9 Работнички 0:6 0:3 (служ.)
Силекс 2:3 Македонија Ѓ.П. 1:1 1:2
Скопје 3:2 11 Октомври 3:1 0:1

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 20 октомври 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 28 октомври 2009, а вторите на 25 ноември 2009.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Скопје 2:2 Металург 0:0 2:2
Работнички 5:0 Ренова 4:0 1:0
Македонија Ѓ.П. 2:3 Тетекс 2:0 0:3 (служ.)
Пелистер 3:2 Дрита 2:2 1:0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Влечењето на двојките се одржало на 8 декември 2009 во Скопје. Првите натпревари се одиграле на 7 април 2010, а вторите на 5 мај 2010 година.

Клуб Вкупен
резултат
Клуб Прв
натпревар
Втор
натпревар
Пелистер 1:1 (4-5 пен.) Работнички 1:0 0:1
Тетекс 2:1 Скопје 0:0 2:1

Финале[уреди | уреди извор]

26 Mај 2010
16:00 CEST
Работнички 2 – 3 Тетекс Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 4,000
Судија: Владимир Кипријановски (Скопје)
Н.Глигоров гол 69'
Ф.Петковски гол 83'
С.Захариевски гол 47' (пен..)
Г.Исени гол 49'
А.Стојановски гол 63'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Тетекс
1. титула