Срѓан Захариевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Срѓан Захариевски
Лични податоци
Роден на 12 септември 1973.(1973-09-12)(50 г.)
Роден во Крива Паланка, СР Македонија, СФРЈ
Висина 1.77 м
Позиција Среден ред
Младинска кариера
Осогово
Силекс
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1994–1998 Силекс 21 (0)
1999–2000 Штутгарт II 1 (0)
2000–2001 Кампомајоренсе 8 (0)
2001–2004 Вардар 98 (19)
2004–2005 Докса Драма 24 (4)
2005–2006 Родос 15 (1)
2006–2009 Анагениси Кардица 80 (8)
2009–2011 Тетекс 53 (4)
2011–2012 Металург 5 (0)
Репрезентација
1996–2002 Македонија 22 (3)
Тренер на екипи
2012–2015 Металург
2017 Пелистер
2020–2023 Струга Трим - Лум
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 4 мај 2013
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 31 јули 2008

Срѓан Захариевски (роден 12 септември 1973 година) ― македонски фудбалски тренер и поранешен фудбалер кој играл како играч од средниот ред.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Захариевски кариерата ја започнал во ФК Силекс. Тој одиграл еден натпревар во вториот клуб на Штутгарт[1] и исто така играл во Кампомајоренсе во португалската Примеира лига.[2]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Захариевски го имал своето сениорско деби за Македонија на пријателскиот натпревар против Малта во март 1996 година и има стекнато вкупно 22 натпревари, постигнувајќи 3 гола.[3] Неговиот последен меѓународен натпревар бил пријателскиот натпревар во март 2002 година против Босна и Херцеговина.[4]

Голови[уреди | уреди извор]

# Датум Место на одржување Противник Резултат при гол Краен резултат Натпреварување
1. 24 април 1996 година Градски стадион, Скопје, Македонија  Лихтенштајн 3–0 3–0 Квалификации за Светско првенство 1998
2. 29 септември 1998 година Градски стадион, Куманово, Македонија  Египет 2–0 2–2 Пријателски натпревар
3. 18 ноември 1998 година Национален стадион Та' Кали, Та' Кали, Малта  Малта 0–2 1–2 Квалификации за Европско првенство 2000
Точно од 13 јануари 2017 година[5]

Тренерска кариера[уреди | уреди извор]

Захариевски бил назначен за тренер на Пелистер во летото 2017 година.[6]

На крајот на февруари 2023 година, Захариевски добил отказ од Струга Трим - Лум.[7]

Почести[уреди | уреди извор]

Играчки титули
Тренерски титули

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fehleinkäufe und vergessene Spieler - Stuttgarter Zeitung (на германски)
  2. „Zaharievski (Srđan Zaharievski)“ (португалски). Fora de Jogo. Посетено на 27 јули 2023.
  3. Mamrud, Roberto (16 јули 2009). „Macedonia - Record International Players“. Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Посетено на 27 јули 2023.
  4. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 27 јули 2023.
  5. Football PLAYER: Srgjan Zaharievski
  6. Zaharievski named as new coach of Pelister - Macedonian Football
  7. „Неочекуван потег на Струга, му дадоа отказ на Срѓан Захариевски“. mkd.mk. 27 февруари 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-27. Посетено на 27 јули 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]