ФК Осогово (Крива Паланка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ФК Осогово е македонски фудбалски клуб од Крива Паланка. Клубот е оформен во 1934 година, и во неговата историја неколку пати го има менувано името. При независноста на Македонија клубот го носеше името Бентос, поради спонзорот, рудикот Бентомак. Во овој клуб својата кариера ја има започнато Срѓан Захариевски.