Прва фудбалска лига на Македонија 2001/2002

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2001–02
ПрвациВардар
Лига на ШампиониВардар
УЕФА КупБеласица Герас Цунев
Победа (преку домашниот куп)
Интертото КупЦементарница 55
Најдобар стелецМирослав Ѓокиќ (22)

Првата фудбалска лига на Македонија 2001/2002 - 10. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 12 август 2001, а завршила на 29 мај 2002. Вардар ја освоил својата четврта титула, прва по 1995.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2000/2001

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2000/2001

По крајот на сезоната 2001/02

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2001/2002

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2001/2002


Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Беласица Герас Цунев Струмица Стадион Младост
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Куманово Куманово Градски стадион Куманово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани
1 Победа 22 14 2 6 41 23 +18 44 Пласман во групата за првенство
2 Беласица Герас Цунев 22 14 2 6 36 19 +17 44
3 Вардар 22 13 2 7 29 18 +11 41
4 Работнички Кометал 22 12 3 7 40 25 +15 39
5 Цементарница 55 22 10 5 7 32 19 +13 35
6 Слога Југомагнат 22 9 8 5 32 22 +10 35
7 Силекс 22 10 3 9 44 35 +9 33 Пласман во групата за опстанок
8 Куманово 22 10 2 10 27 42 −15 32
9 Напредок 22 7 3 12 17 33 −16 24
10 Пелистер 22 5 4 13 24 40 −16 19
11 Осогово 22 5 1 16 18 40 −22 16
12 Македонија Ѓорче Петров 22 4 3 15 14 38 −24 15
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за плејоф и плејаут групите).
  • По 22. коло, Лигата се поделила на група за Првенство односно титула и група за опстанок со по шест екипи. Екипите си ги задржале само меѓусебните резултати во втората фаза.

Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БЕЛ ЦЕМ КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ ПОБ РАБ СИЛ СЛО ВАР
Беласица Герас Цунев 2:1 3:0 2:0 1:0 5:0 3:0 2:0 2:1 2:1 0:1 1:0
Цементарница 55 2:2 6:0 3:0 0:0 2:0 3:0 2:0 3:1 1:0 1:2 1:0
Куманово 3:1 2:1 1:0 0:2 1:0 2:0 2:1 2:0 2:4 0:0 2:1
Македонија Ѓорче Петров 0:3 1:1 1:0 1:2 3:0 1:0 0:2 0:0 2:4 0:0 1:0
Напредок 0:2 2:0 2:1 2:1 1:0 3:1 1:3 0:0 1:2 0:0 0:1
Осогово 1:2 0:0 3:4 2:0 3:0 3:1 3:4 0:1 1:0 2:0 0:1
Пелистер 1:0 2:0 0:1 3:1 2:0 3:0 3:3 0:1 2:2 0:0 1:2
Победа 2:0 2:0 2:0 4:2 1:0 2:0 5:0 3:1 1:0 0:0 1:0
Работнички Кометал 2:3 0:1 4:0 1:0 1:0 4:0 2:1 3:2 2:1 4:2 2:3
Силекс 1:0 1:1 2:2 1:0 7:1 4:0 3:0 1:2 0:7 6:2 2:1
Слога Југомагнат 0:0 0:2 7:1 4:0 4:0 1:0 3:2 2:1 1:1 3:1 0:0
Вардар 3:0 2:1 2:1 3:0 2:0 1:0 2:2 1:0 1:2 2:1 1:0

Втора Фаза[уреди | уреди извор]

Група за првенство[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани
1 Вардар (C) 20 11 4 5 28 16 +12 37 Пласман во Лига на Шампиони - прва квалификациска рунда
2 Беласица Герас Цунев 20 11 3 6 29 22 +7 36 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда
3 Цементарница 55 20 8 3 9 33 34 −1 27 Пласман во Интертото Куп - прва рунда
4 Победа 20 7 4 9 28 28 0 25 Пласман во УЕФА Куп - прва квалификациска рунда[б 1]
5 Слога Југомагнат 20 6 5 9 18 25 −7 23
6 Работнички Кометал 20 6 3 11 30 41 −11 21
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот и екипи за УЕФА натпреварувањата).
(C) Champion.
Notes:
  1. Победа обезбедила пласман во УЕФА Куп - првата квалификациска рунда бидејќи го освоил на Купот на Македонија 2001/2002 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.


Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости БЕЛ ЦЕМ ПОБ РАБ СЛО ВАР
Беласица Герас Цунев 5:0 1:0 2:0 2:1 1:0
Цементарница 55 3:1 1:1 5:0 3:1 0:0
Победа 3:2 7:3 3:1 0:0 1:2
Работнички Кометал 2:0 2:1 2:2 3:1 2:2
Слога Југомагнат 0:2 3:1 3:0 1:0 0:2
Вардар 1:1 3:2 2:0 3:1 2:0

Група за опстанок[уреди | уреди извор]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласман или испаѓање
1 Силекс 20 11 2 7 48 35 +13 35
2 Напредок 20 11 2 7 34 33 +1 35
3 Куманово 20 10 2 8 35 36 −1 32
4 Пелистер 20 8 3 9 37 35 +2 27
5 Македонија Ѓорче Петров (R) 20 7 3 10 29 28 +1 24 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
6 Осогово (R) 20 5 4 11 22 38 −16 19
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за отпаѓање).
(R) Relegated.


Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-Гости КУМ МАК НАП ОСО ПЕЛ СИЛ
Куманово 2:1 3:1 1:1 5:3 3:1
Македонија Ѓорче Петров 4:1 0:0 0:0 1:2 4:1
Напредок 3:0 2:1 4:1 2:0 2:1
Осогово 1:2 0:2 1:1 1:1 3:2
Пелистер 3:2 3:3 5:3 5:0 3:1
Силекс 4:2 2:3 3:2 3:2 1:0

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Мирослав Ѓокиќ
Победа
22

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]