Прва фудбалска лига на Македонија 2017/2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2017/18
Одиграни натпрвари 119
Најдобар стелец Ферхан Хасани
19 голови
Најголема победа на домашн терен Шкендија 5-0 Силекс
Најголема победа на гостински терен Ренова 1-6 Шкендија
Натпревар со најмногу голови Работнички 2-6 Шкендија
Најголема серија на победи 6 натпревари
Шкендија
Најголема серија без пораз 10 натпревари
Шкендија
Најголема серија без победа 12 натпревари
Скопје
Најголема серија на порази 4 натпревари
Силекс
Ренова
Академија Пандев

Првата фудбалска лига на Македонија 2017/2018 - 26. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 25 јули 2017.[1] Сезоната започнала на 12 август 2017, а ќе заврши на 20 мај 2018. Секоја екипа игра против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари.

Вардар се бранители на титулата откако ја освоиле десеттата првенствена титула. Првакот ќе обезбеди место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2016/17

По крајот на сезоната 2017/18

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2017/18

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2017/18

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествуваат во сезоната 2017/18
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Младост 9,200
Вардар Скопје Арена Филип II 33,460
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Работнички Скопје Арена Филип II 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Скопје Скопје Стадион Железарница 3,000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000


Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1 Шкендија 24 20 2 2 66 19 +47 62 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Вардар 24 14 4 6 40 22 +18 46 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3 Силекс 23 10 6 7 21 23 −2 36
4 Академија Пандев 24 7 8 9 28 32 −4 29
5 Шкупи 1927 24 7 8 9 27 32 −5 29
6 Работнички 24 7 7 10 31 32 −1 28
7 Ренова 24 5 10 9 22 32 −10 25
8 Победа 24 6 7 11 25 41 −16 25 Пласман во баражот за опстанок
9 Пелистер 23 5 7 11 24 33 −9 22 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Скопје 24 3 11 10 12 30 −18 20
Updated to match(es) played on 18 март 2018. Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Rules for classification: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Шкендија 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Вардар 10 5 6 4 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Силекс 3 2 3 5 6 7 5 5 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 3 3
Академија Пандев 4 3 5 3 3 2 2 3 3 3 3 3 3 4 3 3 4 4 5 4
Шкупи 1927 4 7 10 7 5 4 4 4 5 6 8 5 7 9 7 6 6 6 4 5
Работнички 6 6 4 6 7 6 7 7 6 7 5 7 6 6 5 5 5 5 6 6
Пелистер 2 4 2 2 2 5 6 6 7 5 6 8 8 7 8 8 9 9 9 7
Ренова 6 8 8 10 8 8 8 9 9 8 9 6 5 5 6 7 8 8 8 8
Победа 8 10 7 8 9 9 9 8 8 9 7 9 9 8 9 9 7 7 7 9
Скопје 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
  • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВАР ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ СКО ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 0-2 2-0 0-1 1-1 1-0 0-1 2-0 3-2 2-0
Вардар 3-1 1-0 4-0 1-0 2-1 3-1 3-0 4-2 1-0
Пелистер 3-4 0-1 2-1 1-1 2-1 1-2 0-0 1-3 2-2
Победа 2-2 1-0 1-2 2-4 1-1 0-2 4-2 0-2 2-1
Работнички 1-2 3-1 2-0 4-0 0-0 0-0 3-0 2-6 1-0
Ренова 3-1 2-5 1-0 0-0 3-1 0-3 5-1 1-6 0-0
Силекс 1-0 0-0 1-4 1-0 2-1 0-0 1-0 0-2 0-1
Скопје 1-1 1-1 1-0 0-1 0-0 0-0 1-1 1-2 0-0
Шкендија 2-1 2-0 3-0 3-3 2-1 2-0 5-0 4-0 4-1
Шкупи 1927 1-1 2-0 1-1 1-0 2-1 4-1 0-1 1-0 0-3

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36[уреди | уреди извор]

Дома \ Гости АКА ВАР ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ СКО ШКЕ ШКУ
Академија Пандев 1-1 1-1 0-0
Вардар 3-0 1-0 2-3
Пелистер 3-2 0-0
Победа 0-0 1-1 2-0 3-3
Работнички 2-1 0-0
Ренова 1-0 0-0
Силекс 0-1 1-1
Скопје 0-0 1-1
Шкендија 1-0 1-1 3-0 2-0 1-0
Шкупи 1927 5-2 1-1 0-2 0-3

Извор:MacedonianFootball.com

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Точно согласно до 7 март 2018.

Гол Пенали Играч Клуб
19 6 Македонија Ферхан Хасани Шкендија Шкендија
16 4 Македонија Бесарт Ибраими Шкендија Шкендија
9 4 Македонија Зоран Балдовалиев Академија Пандев Академија Пандев
8 0 Нигерија Џефри Чинеду Чарлс Работнички Работнички
7 0 Македонија Ален Јашаровски Шкупи Шкупи
7 1 Бразил Хуан Фелипе Вардар Вардар
7 1 Македонија Благоја Гешоски Победа Победа
7 1 Македонија Кире Маркоски Работнички Работнички
6 0 Ерменија Тигран Барсегјан Вардар Вардар
6 0 Бразил Стенио Жуниор Шкендија Шкендија
6 0 Бразил Лукас Пелистер Пелистер
6 0 Македонија Кристијан Стојковски Шкупи Шкупи
5 0 Бразил Сержињо Работнички Работнички
5 0 Македонија Изаир Емини Шкендија Шкендија
5 0 Русија Максим Максимов Вардар Вардар
5 2 Македонија Дејан Блажевски Вардар Вардар

Извор : soccerway

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]