Прва фудбалска лига на Македонија 2009/2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва фудбалска лига на Македонија
Сезона2009–10
ПрвациРенова
ИспаднатиМакедонија Ѓ.П.
Милано
Победа
Слога Југомагнат
УЕФА Лига на ШампиониРенова
УЕФА Европа ЛигаРаботнички
Металург
Тетекс (преку домашниот куп)
Одиграни натпревари117
Постигнати голови310 (2.65 по натпревар)
Најдобар стрелецБоби Божиновски (15)
Најголема победа домаМакедонија Ѓ.П. 8–0 Милано
(26 септември 2009)
Најголема победа на гостиСилекс 0–5 Ренова
(18 октомври 2009)
Натпревар со најмногу головиМакедонија Ѓ.П. 8–0 Милано
(26 септември 2009)

Првата фудбалска лига на Македонија 2009/2010 - 18. издание на Првата фудбалска лига. Првак во оваа сезона била Ренова и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за Лигата на Шампионите. Второто место го освоил Работнички, а третото Металург, со што освоиле место во првата рунда од квалификациите за Европа Лигата.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2009/10

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2008/09

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2009/10

На крајот на сезоната 2009/10

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2009/10

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2010/11

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2009-10
Екипа Град / Село Стадион
Вардар Скопје Филип II Македонски
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Металург Скопје Стадион Железарница
Милано Куманово Милано Арена
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш


Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Ренова (C) 26 17 4 5 45 21 +24 55 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Работнички 26 15 5 6 38 20 +18 50 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3 Металург 26 12 11 3 35 16 +19 47
4 Пелистер 26 11 6 9 28 27 +1 39
5 Силекс 26 8 8 10 29 33 −4 32
6 Вардар[lower-alpha 1] 26 9 6 11 31 28 +3 30
7 Тетекс 26 8 6 12 31 30 +1 30 Пласман во Лига Европа - втора квалификациска рунда[lower-alpha 2]
8 Хоризонт Турново[lower-alpha 3] 26 8 5 13 27 35 −8 26
9 Македонија Ѓорче Петров (R) 10 5 4 1 23 5 +18 19 Исфрлени екипи од ФФМ[lower-alpha 4]
10 Слога Југомагнат (R) 10 3 2 5 9 14 −5 11
11 Милано (R) 26 1 3 22 14 81 −67 6 Пласман во баражот за опстанок
Победа (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Исфрлена екипа од ФИФА[lower-alpha 5]
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Вардар му биле одземени три бода поради неодигрување натпревар против Металург во 18. коло.
  2. Тетекс обезбедил пласман во Лига Европа - втората квалификациска рунда бидејќи го освоил Купот на Македонија 2009/2010.
  3. На Хоризонт Турново му биле одземени три бода поради неодигрување натпревар против Металург во 14. коло.
  4. Македонија Ѓорче Петров и Слога Југомагнат биле суспендирани и исфрлени од Првата лига поради неиграње два последователни натпревари во првенството. Нивните натпревари од 12. коло па натаму биле избришани.[1][2]
  5. Победа биле суспендирана од ФИФА поради местење натпревар и била исфрлена од Првата лига. Сите нејзини натпревари биле избришани.[3]


Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

30 мај 2010
16:30 СЕЛВ
Милано 1 – 2 (доп. време) Брегалница 2008 Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 1,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Стојановски гол 78' Извештај Димовски гол 72'
Новаков гол 110' (пен..)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Makedonija and Sloga suspended from the First league“. MacedonianFootball.com. 30 ноември 2009. Посетено на 16 јуни 2018.
  2. „ФК МАКЕДОНИЈА ЃП И ФК СЛОГА Ј. ИСКЛУЧЕНИ ОД ПРВАТА МФЛ“. FFM.mk. 30 ноември 2009. Архивирано од изворникот на 16 јули 2011. Посетено на 14 јуни 2019.
  3. „ФК Победа и ФК Шкендија казнети од ФИФА“. FFM.mk. 3 мај 2010. Архивирано од изворникот на 22 јули 2011. Посетено на 16 јуни 2018.