Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2008–09
ПрвациМакедонија Ѓ.П.
ИспаднатиНапредок
Лига на ШампиониМакедонија Ѓ.П.
Лига ЕвропаМилано
Ренова
Работнички (преку домашниот куп)
Најдобар стелецИвица Глигоровски (14)
Најголема победа на домашн теренСилекс 7–1 Напредок (16 ноември 2008)
Најголема победа на гостински теренСилекс 0–3 Металург (18 април 2009)
Натпревар со најмногу головиСилекс 7–1 Напредок (16 ноември 2008)

Првата фудбалска лига на Македонија 2008/2009 било 17. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Шампион во таа сезона бил Македонија Ѓорче Петров и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за УЕФА Лига на шампиони. Второто место го освоил Милано со што освоил место во втората рунда од квалификациите за УЕФА купот. Ренова со третото место обезбедила пласман во првата рунда од квалификациите за УЕФА купот. Башкими се повлече од првенството поради финансиски причини.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2007/08

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2008/09

На крајот на сезоната 2008/09

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2008/09

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2009/10

Екипи[уреди | уреди извор]

Локација на екипите кои учествувале во сезоната 2008-09
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Вардар Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Македонија Ѓ.П. Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Металург Скопје Стадион Железарница 4,000
Милано Куманово Милано Арена 7,000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Работнички Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 12,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 5,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500


Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П. (C) 30 17 10 3 46 15 +31 61 Шаблон:Fb round2 2009-10 UCL QR2
2 Милано Куманово Милано Куманово 30 17 4 9 48 35 +13 55 Шаблон:Fb round2 2009-10 UEL QR2
3 Ренова Ренова 30 14 12 4 41 26 +15 54 Шаблон:Fb round2 2009-10 UEL QR1
4 Работнички Работнички 30 13 8 9 40 25 +15 47 Шаблон:Fb round2 2009-10 UEL QR2 1
5 Вардар Вардар 30 11 12 7 35 23 +12 45
6 Турново Турново 30 9 10 11 25 39 −14 37
7 Силекс Силекс 30 9 9 12 38 41 −3 36
8 Победа Победа 30 8 8 14 31 47 −16 32
9 Металург Скопје Металург Скопје (O) 30 6 11 13 25 35 −10 29 {{Fb competition {{{s}}} плејоф опстанок }}
10 Пелистер Пелистер (O) 30 7 7 16 25 42 −17 28
11 Напредок Напредок (R) 30 4 9 17 26 52 −26 21 {{Fb competition Втора македонска фудбалска лига }}
Башкими Башкими (R) 0 0 0 0 0 0 0 002

Извор: FFM (македонски) (англиски)
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.
For deciding champions, qualification to UEFA Cup, relegation play-offs and relegation: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th play-off.
1Работнички го освои Македонскиот куп 2008-09 и се квалификуваше во второто квалификациско коло во Лига Европа 2009-10.
2Башкими го откажа учеството за време на почетокот на сезоната поради финансиски проблеми.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.
Head-to-Head: се земаат меѓусебните дуели на тимовите кој се изедначени по бодови, гол разлика и сл..

Плејоф опстанок[уреди | уреди извор]

13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Металург 5 – 1 Брегалница 2008 Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ѓуриќ гол 10'
Илиоски гол 15'75'
Михајловиќ гол 79'
Велкоски гол 89'
Извештај Новаков гол 55'

13 јуни 2009
16:30 СЕЛВ
Пелистер 3 – 0 Шкендија 79 Стадион Младост, Струмица
Судија: Владимир Кипријановски (Скопје)
Главевски гол 64'68'
Димитровски гол 85'
Извештај