Прва фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2014–15
ПрвациВардар
8. титула
ИспаднатиПелистер
Тетекс
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаРаботнички
Шкендија
Ренова
Одиграни натпревари162
Постигнати голови379 (2.34 по натпревар)
Најдобар стрелецИзаир Емини (20)
Најголема победа домаШкендија 5–0 Тетекс
Вардар 5–0 Тетекс
Шкендија 5–0 Пелистер
Најголема победа на гостиТетекс 0-4 Ренова
Тетекс 1-5 Работнички
Хоризонт Турново 0-4 Шкендија
Натпревар со најмногу головиШкендија 5–2 Хоризонт Турново
Најголема низа на победи8 натпревари
Работнички
Најголема низа без пораз15 натпревари
Вардар
Работнички
Најголема низа без победа17 натпревари
Пелистер
Најголема низа на порази11 натпревари
Тетекс

Првата фудбалска лига на Македонија 2014/2015 - 23. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Работнички биле бранители на титулата откако ја освоиле четвртата првенствена титула. Шампион во оваа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Сезоната започнaла на 3 август 2014 и завршила на 27 мај 2015. Ова била првата сезона со 10 екипи, бидејќи Фудбалската федерација на Македонија одлучила да се намали лигата.[1]

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2014/15

На крајот на сезоната 2014/15

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2014/15

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2014/15
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип 4,000
Вардар Скопје Арена Филип II1 33,460
Металург Скопје Стадион „Борис Трајковски“2 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе3 8,000
Работнички Скопје Арена Филип II4 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово5 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово6 15,000
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово7 15,000

1 Вардар еден домашен натпревар го имал одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ во Ново Лисиче.[2]

2 Металург имал пет натпревари одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ и пет натпревари на Стадионот Ѓорче Петров како домашна екипа.[3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]

3 Пелистер имал пет натпревари одиграно на Стадионот Гоце Делчев во Прилеп како домашна екипа поради реконструкцијата на Тумбе Кафе.[2][13][14][15][16]

4 Работнички има три натпревари одиграно на Тренинг центарот „Петар Милошевски“ како домашна екипа.[12][15][17]

5 Ренова има три натпревари одиграно на Стадионот Боговиње во Боговиње како домашна екипа поради реконструкцијата на Градскиот стадион Тетово.[15][16][18]

6 Тетекс имал три натпревари одиграно на Стадионот Ѓорче Петров и седум натпревари на Стадионот „Борис Трајковски“ како домашна екипа.[2][3][4][5][18][19][20][21][22][23]

7 Шкендија имал три натпревари одиграно на Стадионот Башкими во Куманово и еден натпревар на Градскиот стадион Кичево во Кичево како домашна екипа поради реконструкцијата на Градскиот стадион Тетово.[15][16][17][18]

Прва Фаза[уреди | уреди извор]

Првите 27 кола ја сочинувале првата фаза од сезоната, исто така наречена Регуларна сезона. Во првата фаза, секоја екипа играла двапати против друга екипа по дома-гости систем. Позициите на табелата на крајот на Регуларната сезона ја одлучувале групата во која екипата ќе игра понатаму.

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Вардар 27 18 7 2 46 15 +31 61 Пласман во плејоф групата
2 Работнички 27 17 4 6 43 23 +20 55
3 Шкендија 27 14 5 8 49 27 +22 47
4 Ренова 27 12 8 7 34 27 +7 44
5 Силекс 27 8 10 9 26 34 −8 34
6 Металург 27 8 9 10 31 31 0 33
7 Брегалница 2008 27 7 9 11 22 28 −6 30 Пласман во плејаут групата
8 Хоризонт Турново 27 7 9 11 21 30 −9 30
9 Пелистер 27 5 8 14 16 28 −12 23
10 Тетекс 27 2 5 20 17 62 −45 11
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за плејоф и плејаут групите).[24]


Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 1-2 0-1 0-0 1-2 2-0 1-1 4-1 1-1 1-3
Вардар 1-0 3-1 1-0 0-0 1-1 2-0 5-0 0-0 3-0
Металург 3-0 1-4 0-0 1-2 3-0 1-1 0-2 2-0 1-1
Пелистер 0-1 0-1 0-1 1-0 0-1 0-1 3-0 0-0 0-0
Работнички 4-0 0-2 0-3 1-0 3-0 0-0 3-1 1-0 3-2
Ренова 2-1 3-0 3-1 0-2 2-1 2-2 0-0 2-3 1-0
Силекс 1-1 0-3 2-1 1-1 0-2 1-0 3-1 2-0 0-1
Тетекс 0-1 2-2 0-1 1-1 1-5 0-4 1-3 0-3 1-3
Хоризонт Турново 2-1 0-0 1-0 0-1 0-1 0-0 1-1 2-0 0-1
Шкендија 2-1 1-2 2-1 5-0 1-3 1-1 3-0 5-0 5-2

Извор:macedonianfootball.com Архивирано на 10 октомври 2014 г.

Коло 19–27[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МЕТ ПЕЛ РАБ РЕН СИЛ ТЕТ ТУР ШКЕ
Брегалница 2008 0-0 1-0 2-0 0-0
Вардар 2-1 1-1 2-0 1-0 2-0
Металург 0-0 3-1 0-0 0-0
Пелистер 1-3 1-1 3-1 0-1
Работнички 0-0 2-2 2-0 2-0 1-0
Ренова 2-1 2-0 2-0 1-1 1-1
Силекс 0-2 1-1 1-0 3-1 0-3
Тетекс 0-0 1-2 1-2 1-3
Хоризонт Турново 0-1 0-2 1-1 0-3
Шкендија 3-2 2-2 2-0 0-1 0-1

Извор:macedonianfootball.com Архивирано на 10 октомври 2014 г.

Втора Фаза[уреди | уреди извор]

Втората фаза била поделена на две групи: Плејоф и Плејаут. Првите шест екипи од табелата по Регуларната фаза обезбедиле пласман во Плејоф групата, додека последните четири екипи во Плејаут групата.

Плејоф група[уреди | уреди извор]

Во Плејоф групата, секоја екипа играла против друга екипа само еднаш, односно вкупно пет натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлале.[24]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани
1 Вардар (C) 5 2 2 1 10 6 +4 69 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Работнички 5 3 2 0 12 7 +5 66 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Шкендија 5 4 0 1 9 4 +5 59
4 Ренова 5 1 1 3 7 12 −5 48
5 Силекс 5 2 1 2 7 8 −1 41
6 Металург 5 0 0 5 3 11 −8 33
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот и екипи за УЕФА натпреварувањата).[24]
(C) Првак
Notes:
 1. Ренова обезбедила пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда бидејќи Работнички го освоил на Купот на Македонија 2014/2015 и се пласирал врз основа на Куп натпреварувањето.


Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости ВАР МЕТ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ
Вардар 2-0 2-2 4-1
Металург 1-2 1-3
Работнички 2-0 3-1 2-1
Ренова 3-3 0-1
Силекс 2-2 0-2
Шкендија 1-0 2-1 3-1

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 14 март 2017 г.

Плејаут група[уреди | уреди извор]

Во Плејаут групата, секоја екипа играла двапати против друга екипа на дома-гости формат, односно односно вкупно шест натпревари во фазата. Резултатите од првата фаза се префрлале.[24]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласман или испаѓање
7 Брегалница 2008 6 6 0 0 11 1 +10 48
8 Хоризонт Турново (O) 6 2 0 4 5 7 −2 36 Пласман во баражот за опстанок
9 Пелистер (R) 6 2 1 3 5 7 −2 30 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Тетекс (R) 6 1 1 4 5 11 −6 15
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на екипи за отпаѓање).[24]
(O) Победник во бараж; (R) Отпаднат


Резултати[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ПЕЛ ТЕТ ТУР
Брегалница 2008 2-0 1-0 2-1
Пелистер 0-1 2-2 0-2
Тетекс 0-4 0-2 3-0
Хоризонт Турново 0-1 0-1 2-0

Извор:MacedonianFootball.com Архивирано на 15 мај 2016 г.

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Хоризонт Турново 1 – 1 Гостивар Градски стадион, Пробиштип
Ѓоргиев гол 22' Извештај Нуриши гол 56'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Гостивар 0 – 2 Хоризонт Турново Градски стадион, Пробиштип
Извештај Иванов гол 15'
Ташев гол 35'

Вкупен резултат Хоризонт Турново - Гостивар 3:1

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
20 3 Македонија Изаир Емини Ренова Ренова
18 4 Хрватска Бојан Вручина Шкендија Шкендија
15 1 Македонија Марјан Алтипармаковски Работнички Работнички
14 0 Македонија Христијан Кировски Шкендија Шкендија
11 0 Македонија Филип Ивановски Вардар Вардар
10 2 Македонија Марјан Радески Металург Скопје Металург Скопје
9 0 Босна и Херцеговина Бошко Ступиќ Пелистер Пелистер (6)
Брегалница Брегалница (3)
9 0 Македонија Ацо Стојков Работнички Работнички
8 2 Македонија Блаже Илијоски Работнички Работнички
8 2 Македонија Дејан Блажевски Вардар Вардар
7 0 Норвешка Чума Анене Работнички Работнички
7 0 Македонија Драган Георгиев Турново Турново

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Илчо Ѓорѓиоски во јуни добива четиригодишен мандат во Фудбалската федерација на Македонија“. Ekipa.mk. 29 May 2013. Архивирано од изворникот на 2014-11-27. Посетено на 13 April 2014.
 2. 2,0 2,1 2,2 [1]
 3. 3,0 3,1 [2]
 4. 4,0 4,1 [3]
 5. 5,0 5,1 [4]
 6. [5]
 7. [6]
 8. [7]
 9. [8]
 10. [9]
 11. [10]
 12. 12,0 12,1 [11]
 13. [12]
 14. [13]
 15. 15,0 15,1 15,2 15,3 [14]
 16. 16,0 16,1 16,2 [15]
 17. 17,0 17,1 [16]
 18. 18,0 18,1 18,2 [17]
 19. [18]
 20. [19]
 21. [20]
 22. [21]
 23. [22]
 24. 24,0 24,1 24,2 24,3 24,4 „First League 2014/2015 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 18 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]