Дејан Блажевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонија Дејан Блажевски
20170621 Admira Wacker vs Vardar Skopje Dejan Blazhevski DSC 6083.jpg
Лични податоци
Роден на 6 декември 1985 (1985-12-06) (37 г.)
Роден во Скопје, СФРЈ Југославија
Висина &100000000000001720000001,72 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 9
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2008 Пелистер Пелистер 57 (12)
2008-2010 Агротикос Агротикос 64 (8)
2010–2011 Верија Верија 29 (2)
2011-2012 Пиерикос Пиерикос 34 (2)
2012-2014 Турново Турново 54 (39)
2014 Хазар Хазар 19 (3)
2015- Вардар Вардар 59 (29)
Репрезентација
2012- Македонија Македонија 4 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 3 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 3 јули 2012

Дејан Блажевски (1985) — македонски фудбалер, напаѓач на Вардар и повремен член на македонската фудбалска репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Турново[уреди | уреди извор]

Во есенскиот дел на сезоната 2013-2014 година, Блажевки бил прв стрелец во првата македонска фудбалска лига, постигнувајќи 19 голови, додека во календарската 2013 година, Блажевски постигнал вкупно 30 голови. Оттука, на 26 декември 2013 година, Фудбалската федерација на Македонија го прогласила Блажевски за најдобар македонски фудбалер кој игра во домашното првенство.

Вардар[уреди | уреди извор]

На 1 март 2015, го направил своето официјално деби за Вардар, постигнувајќи два гола во победата на гости над Силекс со 3-0. Во следното коло, на дебито пред домашната публика, повторно бил стрелец во победата со 2-1 над Металург.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Блажевски го направил своето деби за македонската сениорска репрезентација на 14 ноември 2012, Во периодот кога селектор бил Чедомир Јаневски, во победата со 3-2 над Словенија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Блажевски одигра година за паметење, Дневник, година XVII, број 5351, петок, 27 декември 2013, стр, 26.