Кларенс Битанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кларенс Битанг
Лични податоци
Полно име Кларенс Жуниор Битанг
Роден на 2 септември 1992 (1992-09-02) (28 г.)
Роден во Дуала, Камерун
Држава Камерун Камерун
Висина &100000000000001680000001,68 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Вардар Вардар
Број 5
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2011 Лес Астр Лес Астр 25 (11)
2011-2012 Бурирам Јунајтед Бурирам Јунајтед 62 (30)
2012-2013 Чаинат Чаинат 30 (14)
2013-2014 Панилиакос Панилиакос 24 (1)
2014-2015 Олимпијакос Волос Олимпијакос Волос 21 (3)
2016 Агротикос Агротикос 15 (2)
2016-2018 Унион Дуала Унион Дуала ? (?)
2018- Вардар Вардар 25 (0)
Репрезентација
2011 Камерун Камерун 20 4 (0)
2017- Камерун Камерун 5 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

Кларенс Жуниор Битанг (роден на 2 септември 1992 во Дуала) е камерунски фудбалер,[1] играч од средниот ред на Вардар и на камерунската репрезентација.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

На 6 февруари 2018, Битанг потпишал шестмесечен договор со Вардар со можност за продолжување за уште две години.[3]

Титули[уреди | уреди извор]

Тајланд Бурирам Јунајтед[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „CLARENCE BITANG“. westafricanfootball.com. 18 November 2010. Посетено на 8 August 2011.
  2. Vardar introduces Cameroonian midfielder at macedonianfootball.com, 7-2-2018, retrieved 10-2-2018
  3. Камерунецот Битанг и официјално е ново засилување на Вардар! sport1.mk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]