Александар Васоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Васоски
Лични информации
Целосно име Александар Васоски
Висина &100000000000001820000001,82 м
Положба одбрана
Младинска кариера
1989-1994
1994-1998
ФК Металург (Скопје)
ФК Скопје
Возрасна кариера*
Години Екипа Наст. (Гол.)
1999
1999-2001
2001-2004
2005-2011
2011
2011
ФК Вардар
ФК Цементарница
ФК Вардар
Ајнтрахт Франкфурт
ФК Кавала
ФК Вардар
05 0(1)
41 0(3)
89 (10)
98 0(3)
00 0(0)
00 0(0)
Меѓународна кариера
2002–2008 Македонија 33 0(2)
*Клупски домашни лигашки настапи и голови

Александар Васоски (Скопје, 27 ноември 1979) — поранешен македонски професионален фудбалер, бил член на Ајнтрахт Франкфурт и на македонската фудбалска репрезентација со 33 одиграни натпревари и два постигнати гола. Играл на позиција бек (одбрана).