ФК Цементарница

Од Википедија — слободната енциклопедија


ФК Цементарница 55
Целосно име Фудбалски клуб Цементарница 55
Основан 1955; пред 68 години (1955)
Распаднат
Стадион Стадион Цементарница
Капацитет 2.000
Претседател Македонија Драган Томовски
Тренер Македонија Драган Стефановски
Лига ОФЛ Кисела Вода
Трета лига - Север 2017/2018 13ти (отпаднати)
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Цементарница 55 е македонски фудбалски клуб од Скопје кој моментално се натпреварува во Општинската фудбалска лига Кисела Вода. Клубот игра на Стадионот Цементарница во Скопје. Клубот е основан во 1955 година под името Фудбалски клуб ФЦУ (фабрика за цемент Усје).

Трофеи[уреди | уреди извор]

Македонија Куп на Македонија:

Цементарница во Европа[уреди | уреди извор]

  • Q = квалификации
  • R1 = прво коло / R2 = второ коло
Сезона Натрпеварување Коло Клуб Резултат
1999 УЕФА Интертото Куп R1 Грузија ФК Колкети 1913 4-2, 4-0 Symbol keep vote.svg
R2 Русија ФК Ростов 1-1, 1-2 Symbol delete vote.svg
2002 УЕФА Интертото Куп R1 Исланд ФК Хафнарфјодур 1-3, 2-1 Symbol delete vote.svg
2003/04 УЕФА Куп QR Полска ФК Катовице 0-0, 1-1 (a) Symbol delete vote.svg
R1 Франција ФК Ленс 0-1, 0-5 Symbol keep vote.svg