Фудбалски куп на Македонија 1997-1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1997–1998
Датум на одржувањеод август 1997
до 24 мај 1998
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgВардар Вардар
(3. титула)
Второ место Silver medal blank.svgСлога Југомагнат Слога Југомагнат


Фудбалски куп на Македонија 1997–1998 - 6. издание на Македонскиот Куп.

Во оваа сезона шампион бил Вардар.

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Скопје 2–1 Македонија Ѓорче Петров 1–1 1–0
Беласица 2–5 Вардар 2–2 0–3
Борец 1-3 Силекс 0–2 1–1
Балкан 0–2 Слога Југомагнат 0–0 0–2

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Слога Југомагнат 3–1 Силекс 1–1 2–0
Скопје 0–5 Вардар 0–4 0–1

Финале[уреди | уреди извор]

24 мај 1998
Вардар 2 – 0 Слога Југомагнат Градски стадион, Скопје
Гледачи: 19,000
Судија: Сашо Лазаревски (Куманово)
Крстев гол 75'
Здравевски гол 88'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Rosso e Nero (Strisce).png

Вардар
3. титула