Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2019-2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2020-2021
Натпреварување Фудбалски куп на Македонија
Спорт Фудбал
Издание 28-мо
Организатор ФФМ
Период од: 19 август 2019
до: 4 јуни 2020
Држава Македонија Македонија
Учесници 30
Резултати
Шампион не определен
Статистика
Најдобар стрелец Македонија Мартин Стојанов (8)
Одиграни натпревари 38
Постигнати голови 130 (3,42 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
2018-2019 2020-2021

Фудбалски куп на Македонија 2019-2020 — 28. издание на македонскиот куп во фудбал.

Академија Пандев бил бранител на титулата од претходното издание.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 (после завршен четврфиналниот дел на Купот) одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да го суспендира Купот на Македонија и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1] Но поради неколку заразувања на неколку фудбалери со вирусот, на 4 јуни за време на вонредна седница на Управниот одбор на ФФМ, било одлучено целосно да се прекине куп натпреварувањето.[2][3]

Прва рунда

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 9 август 2019 година.[4][5] Натпреварите се одиграле на 19, 20, 21 и 28 август 2019 година.[6][7][8][9][9][10][11][12] Академија Пандев и Македонија Ѓорче Петров 1932 биле слободни поради немање противници.

Тим 1  Резултат  Тим 2
19 август 2019
Ново Црнилиште (3) 0–22 Брегалница 2008 (2)
20 август 2019
Љуботен (3) 1–5 Тиквеш 1930 Кавадарци (2)
Кит-Го (2) 1–1 (4-5 пен.) Пелистер (2)
21 август 2019
Охрид Лихнидос (2) 1–1 (5-4 пен.) Беласица (2)
Фортуна (3) 0–4 Силекс (1)
Кожуф Гевгелија (2) 3–3 (5-6 пен.) Ренова (1)
Кравари (3) 1–4 Лабуништа 2011 (2)
Тетекс (3) 1–5 Шкупи 1927 (1)
Локомотива Бентоекспорт (3) 1-5 Струга Трим - Лум (1)
Влазрими 77 (2) 0–4 Работнички (1)
Превалец (3) 0–4 Борец 1919 (1)
Осогово (2) 1–0 Победа (2)
Гостивар (2) 1–4 Шкендија (1)
28 август 2019
Каменица Саса (2) 0–5 Вардар (1)

Осминафинале

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 30 август 2019 година.[13][14] Првите натпревари се одиграле на 25 септември,[15][16] додека вторите се одиграле на 30 и 31 октомври 2019 година.[17][18][19][20]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Пелистер (2) 1–5 Работнички (1) 1–1 0–4
Академија Пандев (1) 7-1 Осогово 3-0 4-1
Брегалница 2008 (2) 1–0 Македонија Ѓорче Петров 1932 (1) 1–0 0–0
Лабуништа 2011 (2) 5–2 Охрид Лихнидос (2) 2–0 3–2
Борец 1919 (1) 0–1 Струга Трим - Лум (1) 0–0 0–1
Вардар (1) 2–3 Шкендија (1) 2–2 0–1
Шкупи 1927 (1) 1–1 (гол во гости) Силекс (1) 0–0 1–1
Тиквеш 1930 Кавадарци (2) 1–3 Ренова (1) 0–2 1–1

Четвртфинале

[уреди | уреди извор]

Избирањето на двојките се одржало на 1 ноември 2019 година.[21][22] Првите натпревари се одиграле на 4 декември,[23][24][25][26] додека вторите се одиграле на 4 март 2020 година.[27][28]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Струга Трим - Лум (1) 2-1 Ренова (1) 0-0 2-1
Брегалница 2008 (2) 5-1 Лабуништа 2011 (2) 1-0 4-1
Шкендија (1) 3-3 (гол во гости) Работнички (1) 1-1 2-2
Шкупи 1927 (1) 1-2 Академија Пандев (1) 0-1 1-1

Полуфинале

[уреди | уреди извор]

Жрепката на двојките се одржала на 5 март 2020 година.[29][30] Првите натпревари требале да се одиграат на 8 април, а вторите требале да се одиграат на 6 мај 2020 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Академија Пандев Брегалница 2008 неодигран неодигран
Струга Трим - Лум Шкендија неодигран неодигран

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „ФФМ ПРОГЛАСИ КРАЈ: Нема повеќе фудбал во Македонија!“. gol.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „ФФМ одлучи: Крај на сезоната – Прекин на Првата лига и Купот на Македонија!“. ekipa.mk преку web.archive.org. 4 јуни 2020. Архивирано од изворникот на 2020-06-04. Посетено на 4 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Куп на Македонија: Шкендија со Гостивар, Вардар ќе тргне против Саса“. gol.mk преку web.archive.org. 9 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-09. Посетено на 9 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 5. „ЖДРЕПКА КУП: „Пандевци" и „лавовите" слободни на стартот, Вардар кај Саса, Работнички во Кичево…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 9 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-09. Посетено на 9 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 6. „Шоу во Штип: Брегалница му даде 22 ГОЛА на Ново Црнилиште во Купот“. gol.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-20. Посетено на 20 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 7. „Брегалница броеше до „22" во Купот на Македонија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 19 август 2019. Посетено на 20 август 2019.
 8. „Пелистер по пенали подобар од Кит Го, Тиквеш убедлив со Љуботен за осминафинале во Купот“. ekipa.mk преку web.archive.org. 20 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 9. 9,0 9,1 „КУП: Пелистер се спаси на крајот, па преку пенали отиде во 1/8 финалето“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 20 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 10. „Шкендија конечно се разигра, Работнички, Шкупи, Струга ТЛ… лесно до осминафинале“. ekipa.mk преку web.archive.org. 21 август 2019. Архивирано од изворникот на 2019-08-23. Посетено на 23 август 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 11. „Macedonian Cup overview of opening round“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. 21 август 2019. Посетено на 23 август 2019.
 12. „Вардар се „прошета" во Македонска Каменица и со пет гола ја елиминира Саса“. gol.mk преку web.archive.org. 28 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 13. „Куп осминафинале: Супер-дерби меѓу Вардар и Шкендија, Работнички патува за Битола“. gol.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 14. „Шкендија против Вардар во осминафиналето од Купот на Македонија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 30 август 2019. Посетено на 2 септември 2019.
 15. „Куп: Вардар спаси пораз против Шкендија, реми во Битола, Брегалница ги гризна „лавовите". ekipa.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.
 16. „КУП 1/8 финале: Штипски кафез за „лавовите", реми во Битола, Ренова силна…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 25 септември 2019. Посетено на 27 септември 2019.
 17. „Куп: Агим Ибраими го урна Вардар, Работнички убедлив, Брегалница ги гризна „лавовите". ekipa.mk преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-30. Посетено на 30 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 18. „Куп – 1/8 финале: Штип слави 1/4 финале, Работнички ефектно, Шкупи, А. Пандев…одат натаму“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 30 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-30. Посетено на 30 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 19. „Ренова е последниот четвртфиналист во Купот на Македонија“. ekipa.mk преку web.archive.org. 31 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 31 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 20. „Куп – 1/8 финале: Ренова одигра 1:1 со Тиквеш и се пласира во 1/4 финалето…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 31 октомври 2019. Архивирано од изворникот на 2019-10-31. Посетено на 31 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 21. „Шкендија – Работнички и Шкупи против Академија Пандев во четвртфиналето од Купот на Македонија“. еkipa.mk преку web.archive.org. 1 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-03. Посетено на 3 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „Четвртфинале – Куп: Работнички„налета" на Шкендија, ќе има второлигаш во 1/2 финале…“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 1 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-03. Посетено на 3 ноември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. „Работнички непоразен од Тетово, „пандевци" со триумф над Шкупи на пат кон полуфинале во Купот“. еkipa.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 24. „КУП – 1/4 ФИНАЛЕ: „Џокерот" Темелков го расплака Чаир во 92 минута, Работнички извлече 1:1 во Тетово“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 25. „Брегалница со предност против Лабуништа ќе го чека четвртфиналниот реванш во Купот“. еkipa.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 26. „КУП 1/4 ФИНАЛЕ: Мартин Стојанов за предност на Брегалница против Лабуништа“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 декември 2019. Архивирано од изворникот на 2019-12-06. Посетено на 7 декември 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 27. „Шкендија, Ак. Пандев, Брегалница и Струга ТЛ во полуфиналето од Купот на Македонија“. еkipa.mk преку web.archive.org. 4 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-04. Посетено на 4 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 28. „Куп 1/4 финале: Велемајстор е тој Бесарт, Шкендија оди натаму, во 1/2 финалето се и „пандевци", Струга ТЛ и Брегалница“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 4 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-04. Посетено на 4 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 29. „Куп на Македонија: „Лавовите" против Беласица, Победа – Академија Пандев во полуфиналето“. ekipa.mk преку web.archive.org. 5 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-08. Посетено на 8 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 30. „Пандевци ја добија Брегалница, Струга налета на Шкендија“. sportmedia.mk преку web.archive.org. 5 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-08. Посетено на 8 март 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]