Фудбалски куп на Македонија 1992-1993

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1992–1993
Датум на одржувањеод август 1992
до 23 мај 1993
Финални резултати
Шампион Gold medal blank.svgВардар Вардар
(1. титула)
Второ место Silver medal blank.svgПелистер Пелистер

Фудбалски куп на Македонија 1992–1993 - 1. издание на Македонскиот Куп.

Во ова издание првак бил Вардар.

Финале[уреди | уреди извор]

23 мај 1993
20:00 СЕЛВ
Вардар 1–0 Пелистер Градски стадион, Скопје
Гледачи: 20,000
Судија: Гоце Попев (Скопје)
Савов гол 88' Извештај[1]

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Rosso e Nero (Strisce).png Вардар
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. МТВ (13 април 2020). „ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР 1:0 • ЦЕЛ НАТПРЕВАР • КУП НА МАКЕДОНИЈА 1992/93“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]