Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 2014-2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2014–2015
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 20 август 2014
до 20 мај 2015
Екипи29
Финални резултати
Шампион Работнички Работнички
(4. титула)
Второ место Тетекс Тетекс


Фудбалски куп на Македонија 2014–2015 било 23. издание на македонскиот куп во фудбал.[1]

Работнички ја освоил титулата.

Прво коло[уреди | уреди извор]

Натпреварите биле одиграни на 19, 20 и 21 август 2014.[2]

Клуб Резултат Клуб
Фортуна (III) 0-8 Хоризонт Турново
Работник Џумајлија (III) w/o Силекс
Кожуф Гевгелија (II) 2-1 Македонија Ѓорче Петров (II)
Вулкан (III) 0-2 Пелистер
Гоблен (III) 0-3 Тетекс
Новаци 2005 (III) 0-5 Гостивар (II)
11 Октомври (III) 0-9 Шкупи (II)
Брегалница Голак (III) 1-4 Дрита (II)
Беласица (III) 1-1 (2-4 пен.) Напредок (II)
Саса (III) 0-2 Ренова
Влазними (III) 1-9 Вардар
Младост (II) 0-1 Брегалница 2008
Победа Јуниор (III) 3-2 Металург
w/o Работнички
w/o Еуромилк Горно Лисиче (II)
w/o Шкендија

Забелешка: Римските броеви го означуваат нивото на лигата каде клубовите учествувале во сезоната 2014–15.

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Во оваа рунда влегле 16-те победници од Првото коло. Првите натпревари се одиграле на 24 септември, додека вторите се одиграле на 14, 21 и 22 октомври 2014.[3]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шкендија 2–4 Вардар 2–1 0–3
Гостивар 1–5 Ренова 1–4 0-1
Пелистер 1–3 Работнички 0–0 1–3
Силекс 1–1 Еуромилк Горно Лисиче 1–1 0–0
Победа Јуниор 2–2 (1-3 пен.) Дрита 1–1 1–1
Хоризонт Турново 0–0 (4-3 пен.) Брегалница 2008 0–0 0–0
Шкупи 1–2 Тетекс 1–1 0–1
Кожуф Гевгелија 5–1 Напредок 0–0 5–1

Четвртинафинале[уреди | уреди извор]

Во оваа рунда влегле 8-те победници од Втората рунда. Првите натпревари се одиграле на 18 и 26 ноември, додека вторите се одиграле на 4 и 6 декември 2014.[4]

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 3–3 (г) Ренова 3–1 0–2
Еуромилк Горно Лисиче 4–5 Работнички 3–2 1–3
Кожуф Гевгелија 1–5 Тетекс 1–0 0–5
Хоризонт Турново 6–0 Дрита 5–0 1–0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Во оваа рунда влегле 4-те победници од Втората рунда. Првите натпревари се одиграле на 18 март, додека вторите се одиграле на 15 април 2015.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Работнички 3–2 Ренова 2–1 1–1
Тетекс 3–3 (4–2 пен.) Хоризонт Турново 2–1 1–2

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

18 март 2015
14:00
Работнички 2-1 Ренова Филип II Арена, Скопје
Вујчиќ гол 33' (пен..)
Алтипармаковски гол 54'
Извештај Емини гол 65'

18 март 2015
14:00
Тетекс 2–1 Хоризонт Турново Градски стадион, Тетово
Јовановски гол 42'47' Извештај Мутафчијски гол 65'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

15 април 2015
16:00
Ренова 1-1 Работнички Градски стадион, Тетово
Гледачи: 1,000
Судија: Димитар Мечкаровски (Скопје)
Гафури гол 86' Извештај Маркоски гол 70'

15 април 2015
16:00
Хоризонт Турново 2-1
(2–4 пен.)
Тетекс Стадион Кукуш, Турново
Гледачи: 800
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Ѓеоргиев гол 64'
Најденов гол 89'
Извештај Чурлинов гол 10'
  Пенали  
2–4

Финале[уреди | уреди извор]

20 мај 2015
20:00
Работнички 2 – 1 Тетекс Филип II Арена, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Дејан Јакимовски (Скопје)
Илијоски гол 68'
Алтипармаковски гол 72'
Извештај Чурлинов гол 45'

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Работнички
4. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Куп на Македонија 2014-2015“. Архивирано од изворникот на 2013-02-21. Посетено на 2014-08-21.
  2. „2014/15 Cup draw made“. MacedonianFootball.com. 14 July 2014. Посетено на 15 July 2014.
  3. „ЖДРЕПКА ЗА КУП: Шкендија и Вардар на „мегдан" уште во осминафиналето!“. Ekipa.mk. 5 September 2014. Архивирано од изворникот на 2014-09-08. Посетено на 5 September 2014.
  4. „ЖДРЕПКА ЗА КУП: Вардар со Ренова, Работнички со Еуромилк во четвртфиналето“. Ekipa.mk. 28 October 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-20. Посетено на 28 October 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]