ФК Брегалница Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Брегалница 2008
Fk bregalnica stip logo.png
Целосно име Фудбалски Клуб Брегалница 2008
Основан 1921; пред 97 години (1921)
Стадион Градски стадион Штип
Капацитет 6,000
Претседател Општина Штип
Тренер Добриенко Илиевси
Лига Втора македонска лига - Исток
2017/2018 3ти
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body shouldersonwhite.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Брегалница е македонски фудбалски клуб од Штип. Клубот се натпреварува во Втората македонска фудбалска лига - Исток. Своите натпревари ги игра на Градски стадион во Штип, кој има капацитет од 6.000 гледачи.

Историја[уреди | уреди извор]

ФК Брегалница била создадена во 1921 година. Во својата историја, Брегалница има настапувано во Втората југословенска лига. По стекнувањето на независноста на Македонија, Брегалница станала член на Првата македонска фудбалска лига, но истата сезона (1992/93) таа испаднала од Лигата. По неколку сезони минати во второлигашка конкуренција, клубот повторно се вратил во Првата лига, во сезона 1996/97 и во сезона 1997/98, во која по одиграни 13 кола, се откажал од Лигата. Потоа настапил црн период за клубот, кој во сезоната 1999/00 испаднал од Втората фудбалска лига и неколку сезони играл во Третата лига - Исток. Но сепак, клубот успеал да се врати во Првата фудбалска лига.

Во 2017 година, во полуфиналниот натпревар од Купот на Македонија 2016/2017, против екипата на Пелистер. Тогаш Брегалница го одиграла својот прв натпревар на домашен терен под рефлектори. Осветлувањето на теренот било спроведено од страна на Општина Штип, а со поддршка на ФФМ.[1]

Навивачка подршка[уреди | уреди извор]

Навивачката група на штипска Брегалница го носи името Фаланга.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историски прв натпревар на ФК „Брегалница“ под рефлектори на градскито стадион“, Штипски Мозаик, март-април 2017, стр. 18.