Фудбалски куп на Македонија 2012-2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 2012–2013
Податоци за првенството
Датум на одржувањеод 22 август 2012
до 22 мај 2013
Екипи32
Финални резултати
Шампион Тетекс Тетекс
(2. титула)
Второ место Шкендија Шкендија


Фудбалски куп на Македонија 2012-2013 било 21. издание на Македонскиот Куп.

Тетекс ја освоил титулата и си обезбедил место во првата квалификациска рунда во Европа Лигата 2013-2014.

Шеснаестина финале[уреди | уреди извор]

Натпреварите се одиграле на 21 и 22 август 2012.

Клуб Резултат Клуб
Астибо w/o 11 Октомври
Караорман 1–2 Металург
Маџари Солидарност 0–1 Дрита
Поешево 1–2 Ренова
Баби 1–0 Напредок
Гостивар 0–0
(1–3 пен.)
Брегалница 2008
Руфеја 0–2 Вардар
Плачковица w/o Шкендија
Беласица 1–3 Силекс
Башкими 1947 2–2
(5–4 пен.)
Тиквеш
Бабуна 0–4 Хоризонт Турново
Љуботен 0–5 Еуромилк Горно Лисиче
Охрид 2004 2–7 Тетекс
Славеј 0–6 Пелистер
Победа Јуниор 0–0
(5–3 пен.)
Работнички
Локомотива 2–2
(4–2 пен.)
Миравци

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 9 и 19 септември 2012, а вторите се одиграле на 26 и 27 септември 2012.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Металург 4–3 Хоризонт Турново 3–3 1–0
Локомотива 0–9 Тетекс 0–2 0–7
Башкими 1947 1–4 Силекс 1–1 0–3
Вардар 4–1 Еуромилк Горно Лисиче 2–0 2–1
Пелистер 6–1 Баби 5–0 1–1
Шкендија 2–0 Брегалница 2008 1–0 1–0
Победа Јуниор 0–2 Дрита 0–0 0–2
11 Октомври 0–10 Ренова 0–5 0–5

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 14 октомври и 7 ноември 2012, а вторите се одиграле на 21 ноември 2012.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Пелистер 0–3 Вардар 0–1 0–2
Шкендија 6–1 Металург 1–0 5–1
Дрита 1–5 Силекс 1–2 0–3
Тетекс 1–0 Ренова 0–0 1–0

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 17 април 2013, а вторите се одиграле на 1 мај 2013.

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Шкендија 1–1 Вардар 0–0 1–1
Силекс 0–3 Тетекс 0–1 0–2

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

17 април 2013
16:00
Шкендија 0 – 0 Вардар Градски Стадион, Тетово
Гледачи: 4,500
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај

17 април 2013
16:00
Силекс 0 – 1 Тетекс Градски Стадион, Кратово
Гледачи: 400
Судија: Стојанче Стојанов (Штип)
Извештај Настевски гол 83'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

1 мај 2013
18:30
Вардар 1 − 1 Шкендија Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 2,000
Судија: Марјан Ецковски (Охрид)
Ф. Петров гол 90' Извештај Е.Реџепи гол 81'

1 мај 2013
16:00
Тетекс 2 − 0 Силекс Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Судија: Константин Влахо (Скопје)
М. Јовановски гол 75'
Б. Божиновски гол 86' (пен..)
Извештај

Финале[уреди | уреди извор]

Прекинат натпревар[уреди | уреди извор]

Натреварот се одиграл на 22 мај 2013, но натпреварот бил прекинат по 10 минути од почетокот, поради неред во публиката.

22 мај 2013
20:30
Шкендија 0 – 0 Тетекс Арена Филип II, Скопје
Судија: Александар Ставрев (Скопје)

Повторен натпревар[уреди | уреди извор]

26 мај 2013[1]
20:00
Шкендија 1 – 1 (по продолж.)
(5–6 пен.)
Тетекс Арена Филип II, Скопје
Гледачи: 0
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
М. Ејупи гол 15' Извештај Д. Мицевски гол 68'
  Пенали  
М. Ејупи
Б. Аљији
Б. Шабани
А. Цуцули
Ѓ. Таипи
М. Усеини
С. Бериша
5–6 И. Настевски
Ф. Деспотовски
В. Дробаров
Н. Петковски
И. Кралевски
В. Манчевски
Г. Исени

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Тетекс
2. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Финалето на Купот в недела од 20 часот, без публика“. Ekipa.mk. 23 May 2013. Посетено на 23 May 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=17441 Архивирано на 7 јуни 2013 г.