Прејди на содржината

Фудбалски куп на Македонија 1995-1996

Од Википедија — слободната енциклопедија
Куп на Македонија 1995–1996
Датум на одржувањеод 13 август 1995
до 23 мај 1996
Финални резултати
Шампион Слога Југомагнат Слога Југомагнат
(1. титула)
Второ место Вардар Вардар

Фудбалски куп на Македонија 1995–1996 - 4. издание на Македонскиот Куп.

Во ова издание првак била Слога Југомагнат.

Прва рунда[уреди | уреди извор]

Осминафинале[уреди | уреди извор]

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 3 март, додека вторите натпревари се одиграле на 20 март 1996 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Македонија 1–4 Вардар 0–1 1–3
Љуботен ? Шкендија (А) ? ?
Пелистер ? ФЦУ 55 ? ?
Брегалница ? Слога Југомагнат ? ?

Sources:[1][2]

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Првите натпревари се одиграле на 17 април, додека вторите натпревари се одиграле на 1 мај 1996 година.

Екипа 1   Вкупен   Екипа 2   I нат.     II нат.  
Вардар 4–1 Пелистер 3–0 1–1
Шкендија (А) ? Слога Југомагнат ? ?

Sources:[1][3]

Финале[уреди | уреди извор]

23 мај 1996
18:30 СЕЛВ
Вардар 0–0 (прод.)
(3–5 пен.)
Слога Југомагнат Градски стадион, Скопје
Гледачи: 18,000
Судија: Ѓоко Стојановски (Skopje)
Извештај[4]
  Пенали  
3–5

Екипа победник[уреди | уреди извор]

Слога Југомагнат
1. титула

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Македонската Лига во минатото - стр. 25“. fudbalforum.com. Архивирано од изворникот на 2020-03-30. Посетено на 29 мај 2018.
  2. „MAK-NEWS 05/01/96“. Macedonian information and liaison service преку groups.google.com. Посетено на 29 мај 2018.
  3. „MACEDONIAN NEWS (APRIL 5, 1996)“. Macedonian information and liaison service преку groups.google.com. Посетено на 29 мај 2018.
  4. МТВ (14 април 2020). „ВАРДАР – СЛОГА ЈУГОМАГНАТ • ЦЕЛ НАТПРЕВАР • КУП НА МАКЕДОНИЈА 1995/96“. канал MKD Video на Youtube. Посетено на 15 април 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]