ФК Астибо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
ФК Астибо
Податотека:FK Astibo Logo.jpg
Целосно имеФудбалски Клуб Астибо Штип
Основан1957; пред 65 години (1957)
СтадионГрадски стадион Штип
(Капацитет: 4,000)
ЛигаОФЛ Штип
2013-14Трета македонска фудбалска лига Исток 12ти (отпаднати)
Домашни бои
Гостински бои

ФК Астибо е македонски фудбалски клуб од Штип. Клубот е оформен во 1957 година, и го носи античкото име на градот Штип. Астибо игра на Градскиот стадион Штип, кој има капацитет од 6000 гледачи. Клупски бои се цревената и жолтата. Во својата историја клубот има настапувано неколку сезони во Втората фудбалска лига.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]