Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Македонија 2012/2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2012–13
ПрвациВардар
7. титула
ИспаднатиТетекс
Силекс
Дрита
Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаМеталург
Хоризонт Турново
Тетекс
Одиграни натпревари186
Постигнати голови448 (2.41 по натпревар)
Најдобар стрелецЈован Костовски
(22 голови)
Најголема победа домаВардар 6–1 Шкендија
Вардар 5–0 Силекс
Вардар 5–0 Турново
Најголема победа на гостиТетекс 0–3 Ренова
Ренова 0–3 Шкендија
Шкендија 0–3 Брегалница 2008
Хоризонт Турново 0–3 Вардар
Натпревар со најмногу головиСилекс 3–5 Работнички
Најголема низа на победи5 натпревари
Металург
Најголема низа без пораз10 натпревари
Хоризонт Турново
Најголема низа без победа12 натпревари
Напредок
Најголема низа на порази6 натпревари
Напредок

Првата фудбалска лига на Македонија 2012/2013 - 21. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Првак во таа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите на Лигата на шампионите. Второто место го освоил Металург, а третото место го освоил Хоризонт Турново со што освоиле место во првата рунда од квалификациите на Лига Европа.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2011/12

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2012/13

На крајот на сезоната 2012/13

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2012/13

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2013/14

Екипи[уреди | уреди извор]

Клуб Град / Село Стадион
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Филип II Македонски
Дрита Боговиње Стадион Боговиње
Металург Скопје Стадион Железарница
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Турново Турново Стадион Кукуш
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C) 33 20 8 5 71 21 +50 68 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Металург 33 18 9 6 48 28 +20 63 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда
3 Хоризонт Турново 33 17 12 4 49 31 +18 63
4 Работнички 33 16 5 12 47 42 +5 53
5 Шкендија[lower-alpha 1] 33 13 8 12 52 49 +3 44
6 Брегалница 2008 33 12 7 14 37 35 +2 43
7 Напредок 33 12 7 14 29 39 −10 43
8 Ренова 33 12 7 14 35 46 −11 43
9 Дрита (R) 33 11 7 15 35 50 −15 40 Пласман во баражот за опстанок
10 Пелистер (O) 33 9 10 14 27 36 −9 37
11 Тетекс (R) 33 6 7 20 22 47 −25 25 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија и
пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 2]
12 Силекс (R) 33 6 5 22 33 61 −28 23 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[2]
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Шкендија и биле одземени три бода поради напуштање на фудбалскиот терен во натпреварот против Тетекс во 19то коло.[1]
  2. Тетекс обезбедил пласман во Лига Европа - првата квалификациска рунда преку освојувањето на Купот на Македонија 2012/2013.


Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Дрита 0 – 3 (2 – 3)
Службен
Еуромилк Горно Лисиче Градски стадион, Штип
Гледачи: 1,500
Судија: Далибор Ѓорѓиевски (Куманово)
Барач гол 53'
Нухији гол 65'
Мустафи Red card 66'
Џафери Red card 66'
Report Пандовски гол 11'45'
Мицков гол 54'
12 јуни 2013
16:30 СЕЛВ
Пелистер 1 – 0 Скопје Градски стадион, Кичево
Гледачи: 3,000
Судија: Јосип Бартон (Тетово)
Димитровски гол 68'
Миленковски Yellow cardRed card 90+4'
Report

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Извор : soccerway

Гол Пенали Играч Клуб
22 1 Македонија Јован Костовски Вардар Вардар
19 1 Македонија Музафер Ејупи Шкендија Шкендија
18 4 Македонија Дејан Блажевски Турново Турново
16 1 Македонија Зоран Балдовалиев Турново Турново
13 1 Македонија Никола Георгиев Силекс Силекс
13 1 Македонија Милорад Крстев Металург Скопје Металург Скопје
13 1 Македонија Крсте Велковски Работнички Работнички
10 0 Македонија Марко Симоновски Металург Скопје Металург Скопје
10 2 Македонија Изаир Емини Шкендија Шкендија
9 1 Македонија Ардијан Нухији Дрита Дрита

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФФМ одлучи: Тетекс ќе игра шест меча без публика, на Шкендија и се одземаат три бода“. Ekipa.mk. 15 јануари 2013. Посетено на 28 мај 2018.[мртва врска]
  2. „First League 2012/2013 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 28 мај 2018.