Прејди на содржината

Прва фудбалска лига на Македонија 2011/2012

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва фудбалска лига на Македонија
Сезона2011–12
ПрвациВардар
6та титула
ИспаднатиОхрид
11 Октомври
УЕФА Лига на ШампиониВардар
Лига ЕвропаРенова
Металург
Шкендија
Одиграни натпревари198
Постигнати голови501 (2.53 по натпревар)
Најдобар стрелецФилип Ивановски (24 голови)
Најголема победа домаМеталург 6-0 Охрид
Најголема победа на гостиОхрид 1-7 Ренова
Натпревар со најмногу головиТурново 5-4 Работнички

Првата фудбалска лига на Македонија 2011/2012 било 20. издание на Првата фудбалска лига. Шампион во таа сезона бил Вардар и со тоа обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на Шампионите. Второто место го освоил Металург, а третото место го освоил Шкендија со што освоиле место во првата рунда од квалификациите за Лига Европа.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2011/12

На крајот на сезоната 2011/12

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2011/12

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2012/13

1 Вардар кој отпаднал, откако завршил на единаесеттото место или претпоследен на табелата, ја презел четвртата екипа од Втората лига - Миравци, кои победиле на бараж натпреварот за Прва лига против Скопје. Потоа Миравци го добил името Вардар 1947, име кое го носел до полусезоната.

Екипи[уреди | уреди извор]

Клуб Град / Село Стадион
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Филип II Македонски
Металург Скопје Стадион Железарница
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Охрид Охрид СРЦ Билјанини Извори
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Турново Турново Стадион Кукуш
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C) 33 22 10 1 50 15 +35 76 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Металург 33 19 10 4 53 16 +37 67 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Шкендија 33 20 6 7 53 28 +25 66
4 Ренова 33 13 13 7 56 38 +18 52
5 Брегалница 2008 33 13 6 14 51 47 +4 45
6 Силекс 33 13 3 17 42 51 −9 42
7 Напредок 33 12 6 15 37 51 −14 42
8 Работнички 33 11 8 14 49 45 +4 41
9 Хоризонт Турново (O) 33 10 8 15 34 42 −8 38 Пласман во баражот за опстанок
10 Тетекс (O) 33 8 11 14 23 48 −25 35
11 Охрид (R) 33 6 8 19 26 62 −36 26 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
12 11 Октомври (R) 33 3 7 23 26 58 −32 16
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Бодови од меѓусебните двобои; 5) Гол разлика од меѓусебните двобои; 6) Гол во гости од меѓусебните двобои (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните двобои; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[1]
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (R) Отпаднат
Notes:


Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

2 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Тетекс 0 – 0
(5–4 пен.)
Скопје Стадион Тумбе Кафе, Битола
Гледачи: 700
Судија: Марјан Маркоски (Охрид)
Извештај
  Пенали  
Ј.Ѓеоргиевски
Ристовски
Митревски
Алиу
Велинов
5–4 А.Поповски
Јашаровски
Аргировски
Димитровски
Галачев

3 јуни 2012
16:30 СЕЛВ
Турново 1 – 0 Еуромилк Горно Лисиче Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Марјан Ецкоски (Охрид)
Милушев гол 31' Извештај

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „First League 2012/2013 - Season rules“. Scoresway. Посетено на 28 мај 2018.