Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона2007–08
ПрвациРаботнички
ИспаднатиФК Шкендија 79
Цементарница 55
Лига на ШампиониРаботнички
УЕФА КупМилано
Пелистер
Најдобар стелецИвица Глигоровски (15)

Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008 било 16. издание на Првата македонска фудбалска лига. Шампион во таа сезона бил Работнички Кометал и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА Лига на шампиони. Второто место го освоил Милано со што освоил место во првата рунда од квалификациите за УЕФА Купот, а третото место, место коешто порано водело во Интертото Купот кој бил укинаат таа сезона, го освоил ФК Пелистер со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале Шкендија 79 и Цементарница 55.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2006/07

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2007/08

На крајот на сезоната 2007/08

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2007/08

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2008/09

Екипи[уреди | уреди извор]

Локација на екипите кои учествувале во сезоната 2007-08
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Башкими Куманово Градски стадион Куманово 7,000
Вардар Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Македонија Ѓ.П. Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Милано Куманово Милано Арена 7,000
Напредок Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе 8,000
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Работнички Кометал Скопје Градски стадион Скопје 18,104
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 12,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 5,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 12,000

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 Работнички Работнички (C) 33 24 7 2 51 11 +40 79 Шаблон:Fb round2 2008-09 UCL QR1
2 Милано Куманово Милано Куманово 33 21 3 9 74 36 +38 66 Шаблон:Fb round2 2008-09 UEFA Cup QR1
3 Пелистер Пелистер 33 17 7 9 42 27 +15 58
4 Вардар Вардар 33 12 11 10 45 40 +5 47 Неспособен за Европските натпреварувања 2008–09 1
5 Ренова Ренова 33 13 8 12 34 34 0 47 Шаблон:Fb round2 2008 Intertoto Cup R1
6 Победа Победа 33 12 9 12 48 48 0 45
7 Македонија Ѓорче Петров Македонија Ѓ.П. 33 13 5 15 34 42 −8 44
8 Напредок Напредок 33 11 9 13 38 49 −11 42
9 Силекс Силекс (O) 33 10 11 12 33 36 −3 41 плејоф опстанок
10 Башкими Башкими (O) 33 8 6 19 40 63 −23 30
11 Шкендија Шкендија (R) 33 7 5 21 26 58 −32 26 Relegation to the {{Fb competition Втора македонска фудбалска лига 2008/2009 }}
12 Работнички Цементарница 55 (R) 33 5 9 19 24 46 −22 24

Извор: FFM (македонски) (англиски)
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.
For deciding champions, qualification to UEFA Cup, relegation play-offs and relegation: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th decision match(es).
1Вардар не успеа да добие УЕФА лиценца за натпреварувањето поради финансиски причини.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.

Плејоф опстанок[уреди | уреди извор]

8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Силекс 2 – 0 Беласица Градски стадион, Скопје
Глигоров гол 22'
Стојановски гол 70'

8 јуни 2008
16:30 СЕЛВ
Башкими 4 – 1 Миравци Стадион Тумбе Кафе, Битола
Исмаили гол
Трајчев гол
Живадиновиќ гол
Ѓоровиќ гол
Каракамишев гол

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]