Прва фудбалска лига на Македонија 2016/2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2016/17
Прваци Вардар
Лига на Шампиони Вардар
Лига Европа Шкендија
Работнички
Пелистер
Одиграни натпрвари 180
Најдобар стелец Бесарт Ибраими
20 голови
Најголема победа на домашн терен Вардар 6-0 Македонија Ѓ.П. 1932
Најголема победа на гостински терен Македонија Ѓ.П. 1932 0-5 Вардар
Натпревар со најмногу голови Ренова 4-4 Шкендија
Македонија Ѓ.П. 1932 5-3 Брегалница 2008
Брегалница 2008 6-2 Работнички
Најголема серија на победи 7 натпревари
Вардар
Најголема серија без пораз 14 натпревари
Вардар
Најголема серија без победа 17 натпревари
Брегалница 2008
Најголема серија на порази 6 натпревари
Македонија Ѓ.П. 1932

Првата фудбалска лига на Македонија 2016/2017 било 25. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Распоредот на натпреварите бил најавен на 25 јули 2016.[1] Сезоната започнала на 6 август 2016, а завршила на 31 мај 2017, со зимска пауза од 4 декември 2016 до 19 февруари 2017. Од оваа сезона форматот бил сменет при што секоја екипа играла против друга екипа четири пати на основа дома-гости со вкупно 36 натпревари, наместо плејоф и плејаут група по 27. коло.[2]

Вардар биле бранители на титулата откако ја освоиле деветтата првенствена титула. Првакот обезбедил место во втората рунда од квалификациите за Лигата на шампионите. Во оваа сезона Вардар ја одбранил титулата со што станал првак.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

Пред почетокот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2015/16

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2015/16

По крајот на сезоната 2016/17

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2016/17

Екипи кои отпаднале од Првата фудбалска лига 2016/17

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2016/17
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип1 2,500
Вардар Скопје Арена Филип II2 33,460
Македонија Ѓорче Петров 1932 Скопје Стадион Ѓорче Петров 3,000
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе3 8,000
Победа Прилеп АМС спортски центар Могила4
Работнички Скопје Арена Филип II5 33,460
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово 15,000
Силекс Кратово Градски стадион Кратово 1,800
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово 15,000
Шкупи 1927 Скопје Стадион Чаир 6,000

1 Брегалница 2008 првите седум домашни натпревари ги одиграла на Стадионот Никола Мантов во Кочани,[3][4][5][6][7][8][9] бидејќи Градскиот стадион во Штип се реновирал.[10][11]

2 Вардар по еден натпревар одиграл на стадионот Младост во Струмица,[3][12] Стадионот Борис Трајковски,[7] и на Стадионот Ѓорче Петров.[13]

3 Пелистер одиграл три натпревари на стадионот Билјанини Извори во Охрид,[14][15][16] како и еден натпревар на АМС спортското игралиште Могила во Прилеп,[17] бидејќи стадионот Тумбе Кафе се реновирал.[18]

4 Победа одиграла седум натпревари на стадионот Тумбе Кафе во Битола,[3][4][5][19][7][9][20] и три натревари на Билјанини Извори,[8][21][22] Исто така, Победа настапила по еднаш на стадионот Младост во Струмица како домашна екипа,[23][24] и на Стадионот Гоце Делчев[25] кој претходно се реновирал.[10][11]

5 Работнички одиграл три натпревари на Стадионот Ѓорче Петров,[6][26][27] како и еден натпревар на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[28]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Пласмани или испаѓање
1 Вардар (C, Q) 36 25 8 3 75 24 +51 83 Пласман во Лига на Шампиони - втора квалификациска рунда
2 Шкендија (Q) 36 20 10 6 71 39 +32 70 Пласман во Лига Европа - прва квалификациска рунда[lower-alpha 1]
3 Работнички (Q) 36 14 12 10 49 41 +8 54
4 Пелистер (Q) 36 14 10 12 44 25 +19 52
5 Ренова 36 13 13 10 42 37 +5 52
6 Силекс 36 11 14 11 41 43 −2 47
7 Победа 36 10 11 15 34 50 −16 41
8 Шкупи 1927 (Q) 36 8 13 15 27 0 +27 37 Пласман во баражот за опстанок
9 Брегалница 2008 (R) 36 4 12 20 39 69 −30 24 Отпаѓање во Втората фудбалска лига на Македонија
10 Македонија Ѓорче Петров 1932 (R) 36 4 11 21 35 80 −45 23
Source: MacedonianFootball.com
Rules for classification: 1) Поени; 2) Гол разлика; 3) Постигнати голови; 4) Поени од меѓусебните дуел; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Гол во гости од меѓусебните дуели (ако се две екипи); 7) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 8) Нерешено; 9) Бараж. (Забелешка: Критериумот 2, 3 и 8 само се користи при одлучување на првакот, екипи за УЕФА натпреварувања и отпаѓање).[29]
(C) Champion; (Q) Qualified to the phase indicated; (R) Relegated.
Notes:


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36
Вардар 4 3 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Шкендија 3 6 7 5 6 4 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Работнички 1 1 1 3 2 2 4 4 3 3 3 3 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3
Пелистер 2 1 2 1 3 3 3 3 4 4 4 4 3 3 3 3 3 3 4 3 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4
Ренова 4 4 5 6 4 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 5 6 6 5 5 5 6 5 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5
Силекс 8 5 4 4 5 6 6 6 7 7 7 7 6 6 6 6 5 5 6 6 6 5 6 5 5 5 5 6 6 6 6 6 6 6 6 6
Победа 9 9 10 10 8 8 9 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 7 8 7 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 8 7 7 7 7
Шкупи 1927 4 7 5 6 7 7 7 7 6 6 6 6 7 7 7 7 7 7 8 7 8 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 8 8 8 8
Брегалница 2008 4 8 9 9 9 9 8 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 9
Македонија Ѓ.П. 1932 10 10 8 8 9 10 10 10 10 10 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 9 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две или повеќе екипи.

Резултати[уреди | уреди извор]

Секоја екипа одиграла четири пати против друга екипа за вкупно 36 натпревари преку дома-гости распоред.

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МАК ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 0-1 1-2 0-0 2-3 0-0 1-1 0-2 1-1 1-0
Вардар 5-1 4-1 1-1 2-1 1-0 1-0 1-1 3-0 1-1
Македонија Ѓорче Петров 1932 2-2 0-4 2-2 1-1 0-4 3-1 1-1 0-4 0-1
Пелистер 3-0 0-1 1-0 2-0 3-0 1-0 0-0 1-2 2-0
Победа 0-0 0-1 0-0 0-2 2-1 0-2 1-1 1-2 2-1
Работнички 1-1 3-0 2-1 0-1 3-1 1-0 3-1 1-3 3-1
Ренова 1-0 0-0 1-0 2-0 1-1 1-1 2-2 1-2 1-0
Силекс 1-0 1-3 1-1 0-0 2-1 2-1 0-0 1-3 1-0
Шкендија 5-2 0-2 3-0 1-0 3-1 2-2 1-1 2-1 0-1
Шкупи 1927 1-1 0-0 0-2 2-1 1-1 0-1 0-0 1-1 0-0

Извор:MacedonianFootball.com

Коло 19–36[уреди | уреди извор]

Дома-гости БРЕ ВАР МАК ПЕЛ ПОБ РАБ РЕН СИЛ ШКЕ ШКУ
Брегалница 2008 3-3 1-0 1-1 1-2 6-2 0-1 3-3 1-3 3-0
Вардар 2-0 6-0 3-1 4-0 2-0 2-0 0-0 3-1 3-0
Македонија Ѓорче Петров 1932 5-3 0-5 1-2 0-0 0-3 1-3 0-1 2-3 0-0
Пелистер 2-1 2-3 3-1 1-0 0-1 3-0 0-0 0-1 1-0
Победа 0-0 2-1 4-2 2-2 0-0 0-3 1-0 1-0 1-1
Работнички 3-1 2-2 1-1 1-1 0-3 0-0 2-0 1-0 0-1
Ренова 4-0 0-1 2-2 2-1 1-0 1-1 1-0 4-4 2-1
Силекс 3-2 0-1 4-2 3-3 2-0 0-2 3-0 1-1 1-0
Шкендија 3-0 3-1 5-1 3-1 4-0 2-2 1-1 2-0 0-0
Шкупи 1927 3-0 0-2 1-1 1-0 1-2 1-1 3-2 3-1 1-1

Извор:MacedonianFootball.com

Бараж за опстанок[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 јуни 2017
16:30 СЕЛВ
Шкупи 1927 4–1 Новаци 2005 Градски стадион, Штип
Гледачи: 200
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Адем гол 12'
Грозданоски гол 16' (автогол)
Мбела гол 31'
Ариф гол 74'
Извештај Наумоски гол 70'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

7 јуни 2017
16:30 СЕЛВ
Новаци 2005 1–3 Шкупи 1927 Градски стадион, Штип
Гледачи: 20
Судија: Стојанче Стојанов (Штип)
Наумоски гол 63' Извештај Исмаили гол 29'
Адем гол 50'
Мамути гол 80'

Вкупен резултат Шкупи 1927 - Новаци 2005 7:2

Најдобри стрелци[уреди | уреди извор]

# Играч Екипа Голови
1 Македонија Бесарт Ибраими Шкендија 20
2 Србија Игор Недељковиќ Силекс 13
3 Македонија Ферхан Хасани Шкендија 12
Македонија Ален Јашароски Македонија Ѓорче Петров 1932
5 Македонија Дејан Блажевски Вардар 11
Бразил Лукас Фереира Кардозо Пелистер
Македонија Стојанчо Велинов Брегалница 2008 и Ренова
Македонија Горан Здравков Брегалница 2008
9 Бразил Жонатан Балотели Вардар 10
10 Црна Гора Дамир Којашевиќ Вардар 9
Бразил Хуан Фелипе Вардар

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. РАСПОРЕД на натпревари од Прва македонска фудбалска лига, сезона 2016-2017“, 25 јули 2016 (конс. 25 јули 2016 г).
 2. „Draw for new season to take place on Monday“. MacedonianFootball.com. 24 јули 2016. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8183:draw-for-new-season-to-take-place-on-monday&catid=3:newsflash&Itemid=223. конс. 24 јули 2016 г. 
 3. 3,0 3,1 3,2 „Делегирање, 1 коло, 1 МФЛ“. Фудбалска Федерација на Македонија. 5 август 2016. http://ffm.mk/media/files/161149-delegiranje-1-kolo-prva-mfl.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 4. 4,0 4,1 „Делегирање Прва МФЛ 3 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 18 август 2016. http://ffm.mk/media/files/3-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 5. 5,0 5,1 „Делегирање Прва МФЛ 5 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 7 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/115542-5-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 6. 6,0 6,1 „Делегирање Прва МФЛ 7 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 22 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/7-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 7. 7,0 7,1 7,2 „Делегирање Прва МФЛ 8 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 27 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/8-1-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 8. 8,0 8,1 „Делегирање Прва МФЛ 11 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 20 октомври 2016. http://ffm.mk/media/files/11-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 9. 9,0 9,1 „Делегирање Прва МФЛ 13 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 2 ноември 2016. http://ffm.mk/media/files/13-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 10. 10,0 10,1 СТАРТУВА ПРВАТА ЛИГА – Процентите најавуваат: Кој до шампионската круна? ekipa.mk 7 август 2016
 11. 11,0 11,1 Пелагонија повторно живее со прволигашки фудбал: Победа и Пелистер во директна пресметка ја отвораат сезоната! ekipa.mk 7 август 2016
 12. Вардар од Струмица ја почнува одбраната на титулата: Да не се повтори ланскиот почеток со Шкупи! ekipa.mk 7 август 2016
 13. „Делегирање 36 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 29 мај 2017. http://ffm.mk/media/files/delegiranje-36-kolo-prva-mfl.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 14. „Делегирање Прва МФЛ 20 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 24 февруари 2017. http://ffm.mk/media/files/1-20.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 15. „Делегирање Прва МФЛ 22 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 10 март 2017. http://ffm.mk/media/files/1-22.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 16. „Делегирање Прва МФЛ 25 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 3 април 2017. http://ffm.mk/media/files/1-25.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 17. „Делегирање Прва МФЛ 27 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 13 април 2017. http://ffm.mk/media/files/1-27.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 18. Битола не може да среди две соблекувални – Пелистер ќе игра во Охрид“, ekipa.mk, 14 февруари 2017 (конс. 15 февруари 2017 г).
 19. „Делегирање Прва МФЛ 6 коло сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 14 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/6-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 20. „Делегирање Прва МФЛ 16 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 24 ноември 2016. http://ffm.mk/media/files/16-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 21. „1МФЛ, резултати: Силекс му откина бод на Вардар, Шкендија го слави Алими!“. sport365.mk. 4 декември 2016. http://sport365.mk/1mfl-sileks-mu-otkina-bod-na-vardar-shkendija-go-slavi-alimi/. конс. 2 јуни 2017 г. 
 22. „Делегирање 21 коло Прва МФЛ, 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 3 март 2017. http://ffm.mk/media/files/1-21.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 23. „Делегирање Прва МФЛ 19 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 17 февруари 2017. http://ffm.mk/media/files/1-19.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 24. Победа ќе биде домаќин на Пелистер во Струмица“, ekipa.mk, 13 февруари 2017 (конс. 15 февруари 2017 г).
 25. „Делегирање 34 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 19 мај 2017. http://ffm.mk/media/files/delegiranje-34-kolo-prva-mfl.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 26. „Делегирање 9 коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 29 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/9-kolo-Prva-MFL.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 27. „Делегирање Прва МФЛ 29 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 24 април 2017. http://ffm.mk/media/files/1-29.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 28. „Делегирање 35 Коло Прва МФЛ, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 26 мај 2017. http://ffm.mk/media/files/154711-delegiranje-35-kolo-prva-mfl.pdf. конс. 2 јуни 2017 г. 
 29. „First League 2016/2017 - Season rules“. scoresway.com. http://www.scoresway.com/?sport=soccer&page=competition&id=65&view=rules. конс. 2 јуни 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]