Прва фудбалска лига на Македонија 1993/1994

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прва македонска фудбалска лига
Сезона1993/1994
ПрвациВардар
Лига на ШампиониНиеден
УЕФА КупВардар
Куп на Победниците на КуповитеНиеден
Најдобар стрелецЗоран Бошковски
(21 гол)
1992/93

Првата фудбалска лига на Македонија 1993/1994 - 2. издание на Првата фудбалска лига на Македонија. Вардар ја одбранил титулата, со што ја освоил втората титула по ред.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град Стадион
Балкан Стококомерц Скопје Стадион Чаир
Беласица Струмица Стадион Младост
Борец Велес Градски стадион Велес
Вардар Скопје Градски стадион Скопје
Караорман Струга Стадион Градска плажа
Љуботен Тетово Градски стадион Тетово
Македонија Ѓорче Петров Скопје Стадион Ѓорче Петров
Осогово Кочани Стадион Никола Мантов
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Победа Прилеп Стадион Гоце Делчев
Рудар Пробиштип Градски стадион Пробиштип
Саса Македонска Каменица Градски стадион Македонска Каменица
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Слога Југомагнат Скопје Стадион Чаир
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница

Табела[уреди | уреди извор]

Поз Екипа Нат Поб Нер Пор При Дад Раз Бод Пласмани или испаѓање
1 Вардар 30 23 5 2 85 16 +69 51 УЕФА Куп - прелиминарна рунда
2 Силекс 30 18 8 4 56 19 +37 44
3 Балкан 30 14 9 7 47 32 +15 37
4 Пелистер 30 14 8 8 49 31 +18 36
5 Љуботен 30 11 11 8 46 35 +11 30*
6 Победа 30 11 8 11 38 37 +1 30
7 Саса 30 9 12 9 38 41 -3 30
8 Слога Југомагнат 30 7 13 10 29 30 -1 27
9 Осогово 30 9 9 12 33 44 -11 27
10 Цементарница 55 30 9 8 13 36 40 -4 26
11 Тиквеш 30 9 8 13 31 42 -11 26
12 Беласица 30 7 12 11 35 48 -13 26
13 Рудар 30 8 10 12 29 49 -20 26
14 Борец 30 9 9 12 31 43 -12 24*
15 Караорман 30 9 6 15 37 75 -38 24 Отпаѓање во
Втората фудбалска лига на Македонија
16 Македонија Ѓорче Петров 30 2 6 22 17 55 -38 10

НАТ = Одиграни натпревари; ПОБ = Победи; НЕР = Нерешени; ПОР = Порази; ПОС = Постигнати голови; ПРИ = Примени голови; РАЗ = Гол разлика; Бод = Бодови
* На Љуботен и Борец им биле одземени три бода

Извор: macedonianfootball.com

Најдобар стрелец[уреди | уреди извор]

Играч Екипа Голови
Македонија Зоран Бошковски
Силекс
21

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]