Градски стадион Македонска Каменица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градски стадион Македонска Каменица
Место Македонска Каменица, Македонија
Отворен
Сопственик Општина Македонска Каменица
Подлога Трева
Игра Каменица Саса
Гледачи 2.500

Градскиот стадион Македонска Каменица - фудбалски стадион со капацитет од околу 2.500 гледачи. Со него стопанисува Општина Македонска Каменица, а главен корисник е Каменица Саса.

Историја[уреди | уреди извор]

На 13 мај 2017 година, во рамки на стадионот, била отворена така наречената „Куќа на спортот“. Објектот претставувал спортски музеј, а истовремено служел како административна зграда на ФК Каменица Саса.[1][2] Инвеститор била Општината Македонска Каменица и со помош од Рудникот Саса.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска Каменица го доби својот „Дом на Спортот". Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org. 13 мај 2017. Посетено на 24 септември 2019.
  2. „Отворена „Куќата на фудбалот" во Македонска Каменица“. ekipa.mk преку web.archive.org. 13 мај 2017. Посетено на 24 септември 2019.
  3. „Третолигашот Каменица САСА добива „Куќа на спортот" каква што немаат ни прволигашите“. gol.mk преку web.archive.org. 27 март 2017. Посетено на 24 септември 2019.