Прва фудбалска лига на Македонија 2010/2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прва македонска фудбалска лига
Сезона 2010–11
Прваци Шкендија
Лига на шампиони Шкендија
Лига Европа Металург
Ренова
Работнички
Одиграни натпрвари 180
Најдобар стелец Христијан Кировски (16)
Најголема победа дома Ренова 5–0 Напредок
Металург 5–0 Пелистер
Најголема победа во гости Пелистер 0–5 Ренова
Напредок 0–5 Работнички
Натпревар со најмногу голови Пелистер 5–4 Скопје

Првата фудбалска лига на Македонија 2010/2011 било 19. издание на Првата фудбалска лига на Република Македонија. Шампион беше Шкендија.

Унапредување и отпаѓање[уреди | уреди извор]

На почетокот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2009/10

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2010/11

На крајот на сезоната 2010/11

Екипи унапредени од Втората фудбалска лига 2010/11

Екипи кои отпаднале во Втората фудбалска лига 2011/12

1 Вардар кој требал да отпадне кога завршил на единаесеттото место или претпоследен на табелата, се споил со четвртата екипа од Втората лига Миравци, кои победиле на плејоф натпреварот за Прва лига против Скопје. Потоа Вардар и Миравци се разделиле, притоа Вардар останал во Првата лига, додека Миравци не ја добиле лиценцата за Прва лига и се вратиле во Втората лига.

Клубови[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите кои учествувале во сезоната 2009-10
Клуб Град / Село Стадион
Брегалница 2008 Штип Градски стадион Штип
Вардар Скопје Филип II Македонски
Металург Скопје Стадион Железарница
Напредок Кичево Градски стадион Кичево
Пелистер Битола Стадион Тумбе Кафе
Работнички Скопје Филип II Македонски
Ренова Џепчиште Градски стадион Тетово
Силекс Кратово Градски стадион Кратово
Скопје Скопје Стадион Автокоманда
Тетекс Тетово Градски стадион Тетово
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш
Шкендија Тетово Градски стадион Тетово


Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
Меѓусебни соочувања
1 Шкендија Шкендија (C) 33 21 9 3 65 23 +42 72 2011–12 УЕФА Европа Лига Втора квалификациопна група
2 Металург Скопје Металург Скопје 33 17 10 6 48 24 +24 61 Шаблон:Fb round2 2011-12 UEL QR2
3 Ренова Ренова 33 17 9 7 54 31 +23 60 2011–12 УЕФА Европа Лига Прва квалификациона група
4 Работнички Работнички 33 15 10 8 53 31 +22 55
5 Силекс Силекс 33 13 8 12 39 38 +1 47
6 Турново Турново 33 13 6 14 35 35 0 45
7 Тетекс Тетекс 33 12 8 13 38 36 +2 44
8 Брегалница Брегалница 33 12 5 16 33 49 −16 41
9 Скопје Скопје (R) 33 9 10 14 36 39 −3 37 Плејоф за опстанок
10 Напредок Напредок (O) 33 10 7 16 30 48 −18 37
11 Вардар Вардар 33 9 5 19 24 44 −20 0292 Поштеден од отпаѓање 3
12 Пелистер Пелистер (R) 33 5 3 25 25 82 −57 18 Втора лига 2011–12

Извор: FFM (македонски) (англиски)
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.
For deciding champions, qualification to UEFA Europa League, relegation play-offs and relegation: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th decision match(es).
1Металург го освои македонскиот куп 2010-11 и затоа се квалификуваше во втората квалификациска рунда во УЕФА Лига Европа 2011-12.
2На Вардар му беа одземени три поени.[се бара извор]
3Вардар беше поштеден од отпаѓање поради фузијата со ФК Миравци.
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сеуште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.
Head-to-Head: се земаат меѓусебните дуели на тимовите кој се изедначени по бодови, гол разлика и сл..

Плејоф за опстанок[уреди | уреди извор]

8 јуни 2011
16:30 CEST
Напредок 2 – 0 Тиквеш Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Симјановски гол 12'
Најдоски гол 87'
Report

8 June 2011
16:30 CEST
Скопје 1 – 4 Миравци Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ангеловски гол 85' Report Штерјов гол 28'
Попов гол 48'
Бучков гол 58' (pen.)
Ташков гол 73'

Поврзано[уреди | уреди извор]