Втора фудбалска лига на Македонија 2010/2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2010/2011
Прваци11 Октомври
2009/10

Втората фудбалска лига на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2010, а завршила на 29 мај 2011.[1] Во оваа сезона првак бил 11 Октомври.

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Влазними Струга Стадион Градска Плажа 500
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 1,500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Охрид Лоте Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Ринија Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 7,500
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000

Табела[уреди | уреди извор]

Поз
Екипа
Оди
П
Н
И
ДГ
ПР
ГР
Бод
Квалификации или испаѓање
1 11 Октомври (C) 26 16 6 4 50 19 +31 54 Promotion to the {{Fb competition Прва лига 2011-12 }}
2 ФК Охрид (P) 26 16 5 5 51 21 +30 53
3 Тиквеш 26 13 9 4 45 27 +18 48 {{Fb competition плејоф унапредување }}
4 Миравци 26 14 4 8 43 22 +21 46
5 Беласица 26 13 4 9 39 26 +13 43
6 Ринија 26 10 9 7 25 19 +6 39
7 Шаблон:Fb team Drita Bogovinje 26 9 8 9 37 29 +8 35
8 Реал Валјадолид Еуромилк Г.Л. 26 11 2 13 41 49 −8 35
9 Локомотива 26 9 4 13 27 46 −19 31
10 Охрид Лоте 26 9 2 15 40 49 −9 29
11 Влазрими Влазрими 26 8 4 14 28 56 −28 28
12 Новаци (R) 26 5 7 14 22 37 −15 22 Relegation to the Трета лига
13 Работнички Цементарница 55 (R) 26 4 10 12 20 41 −21 22
14 Влазними (R) 26 6 4 16 24 51 −27 0211

Извор: Soccerway
Правила за рангирање: 1st points; 2nd goal difference; 3rd goals scored; 4th head-to-head points; 5th head-to-head goal difference; 6th head-to-head goals scored; 7th draw.
For deciding promotion, relegation and promotion/relegation play-offs: 1st points; 2nd head-to-head points; 3rd head-to-head goal difference; 4th head-to-head goals scored; 5th play-off.
1На Влазними Струга му беше одземен еден бод
(C) = Шампион; (R) = Испаѓа; (П) = Промоција; (О) = Плејоф победник; (A) = Се пласирал во следната рунда.
Применливо само кога сезоната не е завршена:
(Q) = Квалификуван за наведената фаза на турнирот; (TQ) = Квалификуван за турнирот, но сѐ уште не е наведена одредена фаза; (DQ) = Дисквалификуван од турнирот.
Head-to-Head: се земаат меѓусебните дуели на тимовите кој се изедначени по бодови, гол разлика и сл..

Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Напредок 2 – 0 Тиквеш Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Симјановски гол 12'
Најдоски гол 87'
Извештај

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Скопје 1 – 4 Миравци Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ангеловски гол 85' Извештај Штерјов гол 28'
Попов гол 48'
Бучков гол 58' (пен..)
Ташков гол 73'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia 2010/11“. RSSSF.com. конс. 28 јануари 2019. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]