Втора фудбалска лига на Македонија 2010/2011

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Втора македонска фудбалска лига
Сезона2010/2011
Прваци11 Октомври
2009/10

Втората фудбалска лига на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 8 август 2010, а завршила на 29 мај 2011.[1] Во оваа сезона првак бил 11 Октомври.

Екипи[edit | edit source]

Екипа Град / Село Стадион Капацитет
11 Октомври Прилеп Стадион Гоце Делчев 15,000
Беласица Струмица Стадион Младост 6,370
Влазними Струга Стадион Градска Плажа 500
Влазрими Кичево Градски стадион Кичево 5,000
Дрита Боговиње Стадион Боговиње 500
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Горно Лисиче 500
Локомотива Скопје Стадион Комуналец 1,000
Миравци Миравци Стадион Миравци 1,000
Новаци 2005 Новаци Стадион Новаци 500
Охрид 2004 Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Охрид Лоте Охрид СРЦ Билјанини Извори 3,000
Ринија Гостивар Градски стадион Гостивар 1,000
Тиквеш Кавадарци Градски стадион Кавадарци 4,000
Цементарница 55 Скопје Стадион Цементарница 2,000

Табела[edit | edit source]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 11 Октомври (C, P) 26 16 6 4 50 19 +31 54 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Охрид 2004 (P) 26 16 5 5 51 21 +30 53
3 Тиквеш 26 13 9 4 45 27 +18 48 Пласман во баражот за унапредување
4 Миравци (P) 26 14 4 8 43 22 +21 46
5 Беласица 26 13 4 9 39 26 +13 43
6 Ринија 26 10 9 7 25 19 +6 39
7 Дрита 26 9 8 9 38 31 +7 35
8 Еуромилк Горно Лисиче 26 11 2 13 41 49 −8 35
9 Локомотива 26 9 4 13 27 46 −19 31
10 Охрид Лоте 26 9 2 15 40 49 −9 29
11 Влазрими[б 1] 26 8 4 14 28 56 −28 27
12 Новаци 2005 (R) 26 5 7 14 24 38 −14 22 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
13 Цементарница 55 (R) 26 4 10 12 20 41 −21 22
14 Влазними (R) 26 6 4 16 24 51 −27 22
Извор: MacedonianFootball.com, Soccerway
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Гол разлика ; 3) Постигнати голови ; 4) Поени од меѓусебните дуели; 5) Гол разлика од меѓусебните дуели; 6) Постигнати голови од меѓусебните дуели; 7) Влечење ливче.
За одлучување место за унапредување, отпаѓање, бараж за унапредување/опстанок: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуели; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Постигнати голови од меѓусебните дуели ; 5) Бараж.
(C) Champion; (P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
  1. На Влазрими му бил одземен еден поен.


Бараж за унапредување[edit | edit source]

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Напредок 2 – 0 Тиквеш Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Гледачи: 400
Судија: Љубомир Крстевски (Битола)
Симјановски гол 12'
Најдоски гол 87'
Извештај

8 јуни 2011
16:30 СЕЛВ
Скопје 1 – 4 Миравци Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Гледачи: 2,000
Судија: Горан Спиркоски (Прилеп)
Ангеловски гол 85' Извештај Штерјов гол 28'
Попов гол 48'
Бучков гол 58' (пен..)
Ташков гол 73'

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. „Macedonia 2010/11“. RSSSF.com. конс. 28 јануари 2019. 

Надворешни врски[edit | edit source]