Прејди на содржината

ФК Охрид Лоте

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Охрид Лоте
Целосно име Фудбалски Клуб Охрид Лоте
Основан 2009; пред 15 години (2009)
Распаднат 2012; пред 12 години (2012)
Стадион СРЦ Билјанини Извори
Капацитет 3,000
Претседател Киме Лотески (последен)
Тренер Димитри Трифуновски (последен)
Втора лига
2011/12

(последна)
15ти (отпаднати)
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Охрид Лоте е распаднат фудбалски клуб од Охрид.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот е формиран во 2009 година и има настапувано во Македонската Втора Лига. Клубот е наследник на Борец Вапила. Првобитното име на клубот било Борец Вапила, но во зимската пауза во рамките на Македонската Трета Лига, го промениле во сегашново име.

Во првата сезона од постоењето на Охрид Лоте, во Македонската Трета Лига - Југозападен Регион завршиле како првопласирани и директно, без бараж, влегле во 2 МФЛ. Клубот се распадна во 2012 година. Клубот играл на градскиот стадион „Билјанини извори“ , со капацитет од 3000 места.

Охрид Лоте е победник во општинскиот фудбалски куп 2010 со двата гола на Николче Стојковски. Тие во финалето го совладаа бранителот на трофејот Охрид 2004 со чисти 2-0. Во македонскиот куп во 1/16 финалето загубија од Брегалница Штип на гостински терен со резултат 3-1. Прекарот на Охрид Лоте е " градежниците "

Тим[уреди | уреди извор]

Тимот на Охрид Лоте во натпреварувачката сезона 2010/2011:

• Голмани:

Слаѓан Кралевски ;
Марјан Цветковски ;

• Одбрана:

Игор Војдиноски ;
Горан Стојаноски ;
Николче Стисниовски ;
Златко Чашитовски ;
Митко Стојаноски ;
Целе Иваноски ;
Танас Калајџиески ;
Филип Трајковски ;
Исаку Бесат ;
Живко Трпески ;

• Среден ред:

Димче Волчески ;
Христијан Димоски ;
Ѓуро Мурџоски ;
Бруно Пресилски;
Џокица Арсовски ;
Љубен Далчев ;

• Напад:

Ѓурица Ристовски ;
Николче Стојковски ;
Боге Бимбилоски ;
Александар Толески (кап.) ;
Игор Момироски ;
  • Шеф на стручен штаб:

» Димитри Трифуноски - Србо

  • Тренер на голмани:

» Благоја Буџакоски - Буџак

  • Претседател на клубот:

» Климе Лотески - Лоте

Сезона 2010/2011[уреди | уреди извор]

Коло Домашни Гости Резултат
1. Охрид Лоте Риниа Гостивар 2-0
2. Влазрими Охрид Лоте 4-5
3. Охрид Лоте Влазними 1-1
4. Миравци Охрид Лоте 1-0
5. Охрид Лоте Цементарница 3-2
6. Беласица Охрид Лоте 4-1
7. Охрид Лоте Локомотива 2-0
8. Горно Лисиче Охрид Лоте 1-0
9. Охрид Лоте Тиквеш 1-4
10. 11 Октомври Охрид Лоте 1-0
11. Охрид Лоте Дрита 0-1
12. Новаци Охрид Лоте 0-0
13. Охрид Лоте Охрид 2004 2-3
14. Риниа Гостивар Охрид Лоте 1-0
15. Охрид Лоте Влазрими 6-1
16. Влазними Охрид Лоте 2-0
17. Охрид Лоте Миравци 0-5
18. Цементарница Охрид Лоте 0-1
19. Охрид Лоте Беласица 2-3
20. Локомотива Охрид Лоте 2-1
21. Охрид Лоте Горно Лисиче 4-2
22. Тиквеш Охрид Лоте 1-0
23. Охрид Лоте 11 Октомври 3-2
24. Дрита Охрид Лоте 5-1
25. Охрид Лоте Новаци 3-0
26. Охрид 2004 Охрид Лоте 3-2

Надворешни врски[уреди | уреди извор]