Втора фудбалска лига на Македонија 2016/2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Втора македонска фудбалска лига
Сезона 2016/17
Прваци Академија Пандев
Одиграни натпрвари 135
Најдобар стелец Зоран Балдовалиев
20 голови
Најголема победа дома Академија Пандев 7-0 Тиквеш 1930 Кавадарци
Најголема победа во гости Новаци 0-4 Хоризонт Турново
Натпревар со најмногу голови Академија Пандев 7-0 Тиквеш 1930 Кавадарци
Новаци 2-5 Академија Пандев
Најголема серија на победи 10 натпревари
Академија Пандев
Најголема серија без пораз 10 натпревари
Академија Пандев
Најголема серија без победа 13 натпревари
Металург
Најголема серија на порази 5 натпревари
Металург
2015/16

Втората фудбалска лига на Македонија 2016/2017 - 25. издание на Втората фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 13 август 2016, а завршила на 27 мај 2017. Сезоната била последната сезона со формат од единствена лига, бидејќи од сезоната 2017/2018, лигата била поделена во две групи, Исток и Запад (за прв пат по сезоната 1999/2000) со десет екипи во секоја група наместо единствена лига.[1] Во оваа сезона првак била Академија Пандев.

Екипи[уреди | уреди извор]

Местоположба на екипите во сезоната 2016/17
Екипа Град / Село Стадион Капацитет
Академија Пандев Струмица Стадион Кукуш3 1,500
Вардар Неготино Неготино Градски стадион Неготино 1,500
Влазрими 77 Кичево Влазрими Арена 3,000
Еуромилк Горно Лисиче Скопје Стадион Борис Трајковски4 3,000
Металург Скопје Стадион Железарница5 3,000
Новаци 20051 Новаци Стадион Новаци6 500
Скопје Скопје Стадион Автокоманда 4,000
Тетекс Тетово АМС спортски центар Тетово7 2,000
Тиквеш 1930 Кавадарци2 Кавадарци Градски стадион Кавадарци8 7,500
Хоризонт Турново Турново Стадион Кукуш 1,500

1 Победникот на Третата лига - Југозапад, Новаци 2005, го зел местото на Младост кој го откажал своето учество во Втората лига поради финансиски проблеми.[2][3]

2 Управата на Тиквеш, третопласираниот клуб во Третата лига Југ, со договор го презела Љубанци 1974. Со тоа тие го преселиле клубот во Кавадарци и го промениле името во Љубанци 1974 Кавадарци.[4][2] По крајот на првата половина од сезоната, клубот го сменил името во Тиквеш 1930 Кавадарци.[5]

3 Академија Пандев првите четири домашни натпревари ги одиграл на Стадионот Младост.[6][7][8]

4 Еуромилк Горно Лисиче одиграл шест натпревари на Стадионот Цементарница како домашна екипа.[9][10][7][8][11][12]

5 Металург одиграл еден натпревар на Стадионот Борис Трајковски како домашна екипа.[13]

6 Новаци 2005 одиграл три натпревари на Стадионот Влазрими како домашна екипа,[14][15][16] поради суспензијата на Стадионот Новаци.[17][18]

7 Тетекс одиграл три натпревари на Градскиот стадион Тетово како домашна екипа.[6][19][20]

8 Тиквеш 1930 Кавадарци одиграл еден натпревар на Градскиот стадион Гевгелија поради суспензија на Градскиот стадион Кавадарци.[21][22]

Табела[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Академија Пандев (C, P) 27 21 3 3 69 24 +45 66 Пласман во Првата фудбалска лига на Македонија
2 Скопје (P) 27 16 6 5 43 26 +17 54
3 Новаци 2005 27 13 6 8 39 27 +12 45 Бараж за унапредување
4 Хоризонт Турново 27 9 9 9 37 29 +8 36
5 Еуромилк Горно Лисиче 27 10 5 12 29 30 −1 35
6 Влазрими 77 27 8 8 11 33 36 −3 32
7 Тиквеш 1930 Кавадарци 27 9 1 17 25 53 −28 28[б 1]
8 Тетекс 27 7 7 13 16 29 −13 28
9 Металург (R) 27 7 5 15 27 50 −23 26 Отпаѓање во Третата фудбалска лига на Македонија
10 Вардар Неготино (R) 27 5 10 12 17 31 −14 25
Source: MacedonianFootball.com, Soccerway
Rules for classification: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion; (P) Promoted; (R) Relegated.
Notes:
 1. Меѓусебен дуел: Тиквеш 1930 Кавадарци 6 поени, Тетекс 3 поени.


Местоположба според коло[уреди | уреди извор]

Табелата ги покажува позициите на екипите по секое завршено коло.

Екипа \ Коло 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
Академија Пандев 4 2 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
Скопје 1 1 1 2 2 2 2 4 3 2 4 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
Новаци 2005 9 7 8 5 6 6 4 2 2 3 2 4 4 4 4 4 4 3 4 4 3 3 3 3 3 3 3
Хоризонт Турново 6 6 7 6 4 3 5 6 7 7 6 5 6 6 6 6 6 5 5 5 5 5 5 5 5 4 4
Еуромилк Горно Лисиче 2 5 3 4 7 5 3 3 4 4 3 2 2 3 3 3 3 4 3 3 4 4 4 4 4 5 5
Влазрими 77 6 9 6 8 5 8 7 7 5 6 7 7 7 7 7 7 7 7 7 6 6 6 6 6 6 6 6
Тиквеш 1930 Кавадарци 8 10 10 9 9 9 10 9 10 10 10 10 10 10 10 10 8 9 9 9 9 9 9 8 8 9 7
Тетекс 9 7 9 10 10 10 9 10 8 8 9 8 8 8 9 9 10 10 10 10 10 10 10 10 10 8 8
Металург 2 4 4 3 3 4 6 5 6 5 5 6 5 5 5 5 5 6 6 7 7 7 7 7 7 7 9
Вардар Неготино 4 3 5 7 8 7 8 8 9 9 8 9 9 9 8 8 9 8 8 8 8 8 8 9 9 10 10
 • Со коси бројки се места кои го делеле две екипи

Резултати[уреди | уреди извор]

Победа
Нерешено
Пораз

Коло 1–18[уреди | уреди извор]

Дома-гости АКА ВАР ВЛА ЕГЛ МЕТ НОВ СКО ТЕТ ТИК ХОР
Академија Пандев 2-0 3-0 1-0 2-0 1-2 2-0 5-1 7-0 1-3
Вардар Неготино 1-1 2-0 0-0 1-3 0-2 1-0 0-0 2-1 0-0
Влазрими 77 1-2 0-2 1-0 4-0 1-1 2-1 2-1 4-0 1-1
Еуромилк Горно Лисиче 1-2 4-1 2-1 4-0 1-0 3-2 0-0 2-1 1-0
Металург 2-4 1-0 1-3 0-0 0-2 1-3 1-0 3-1 3-1
Новаци 2005 0-1 1-0 5-0 0-1 0-0 2-1 1-0 2-0 0-4
Скопје 3-2 1-0 2-0 2-1 2-1 2-1 1-0 2-0 1-1
Тетекс 0-3 1-0 1-0 1-0 0-1 1-1 0-0 0-1 0-0
Тиквеш 1930 Кавадарци 1-3 1-1 2-0 2-1 1-5 0-2 1-2 2-0 0-2
Хоризонт Турново 0-1 4-1 0-0 0-1 2-0 0-0 3-3 3-1 1-2

Извор: MacedonianFootball.com

Коло 19–27[уреди | уреди извор]

Дома-гости АКА ВАР ВЛА ЕГЛ МЕТ НОВ СКО ТЕТ ТИК ХОР
Академија Пандев 4-0 2-0 4-1 3-2
Вардар Неготино 0-0 1-1 1-1
Влазрими 77 1-1 3-0 3-1
Еуромилк Горно Лисиче 2-2 3-3 0-1 2-0 0-2
Металург 1-1 0-0 0-2
Новаци 2005 2-5 1-1 4-0 2-0 1-0
Скопје 1-1 4-0 2-1 2-0 2-1
Тетекс 2-1 1-0 0-1 2-1
Тиквеш 1930 Кавадарци 1-3 1-0 2-1
Хоризонт Турново 1-3 1-0 3-1 2-2 0-0

Извор: MacedonianFootball.com

Бараж за унапредување (Прва лига)[уреди | уреди извор]

Прв натпревар[уреди | уреди извор]

4 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Шкупи 1927 4–1 Новаци 2005 Градски стадион, Штип
Гледачи: 200
Судија: Александар Ставрев (Скопје)
Адем гол 12'
Грозданоски гол 16' (автогол)
Мбела гол 31'
Ариф гол 74'
Извештај Наумоски гол 70'

Втор натпревар[уреди | уреди извор]

7 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Новаци 2005 1–3 Шкупи 1927 Градски стадион, Штип
Наумоски гол 63' Извештај Исмаили гол 28'
Адем гол 50'
Мамути гол 78'

Вкупен резултат Шкупи 1927 - Новаци 2005 7:2

Бараж за унапредување (Втора лига)[уреди | уреди извор]

Екипи[уреди | уреди извор]

Екипа Лига - Дивизија Место
Гоблен Јуниор Трета лига - Север 2.
Зајази Трета лига - Запад 2.
Лабуништа 2011 Трета лига - Југозапад 2.
Превалец Трета лига - Југ 4.
Саса Трета лига - Исток 4.

Извор: [23]

Бараж за Втора лига - Исток[уреди | уреди извор]

4 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Превалец 1–4 Саса Стадион Никола Мантов, Кочани[23]
Тодоровски гол 45' Извештај Златковски гол 42' гол 65' гол 85'
Атанасовски гол 90'

Бараж за Втора лига - Запад[уреди | уреди извор]

     Екипи кои обезбедиле пласман во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
голови
Примени
голови
Гол
разлика
Поени
1. Лабуништа 2011 1 1 6 2 + 4 4
2. Зајази 1 1 3 1 + 2 4
3. Гоблен Јуниор 0 2 1 7 - 6 0

Извор: [24]

1. коло

4 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 0–2 Зајази Градски стадион, Гостивар[23]
Извештај Мустафоски гол 12'
Душку гол 89'

2. коло

7 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Зајази 1–1 Лабуништа 2011 Градски стадион, Гостивар[23]
Џеладини гол 75' Извештај Шопоски гол 14'

3. коло

10 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 1–5 Лабуништа 2011 Градски стадион, Гостивар[23]
Мемети гол 47' Извештај Далчески гол 38'
Клечкароски гол 63' (пенал)
Симјаноски гол 72'
Лимани гол 73' гол 89'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Од сезоната 2017/18, Прва лига со четирикружен систем, Втора лига поделена на Исток и Запад“. Ekipa.mk. 5 март 2016. http://ekipa.mk/od-sezonata-2017-18-prva-liga-so-chetirikruzhen-sistem-vtora-liga-podelena-na-istok-i-zapad/. посет. 8 мај 2016 г. 
 2. 2,0 2,1 „Draw for new season to take place on Monday“. MacedonianFootball.com. 24 јули 2016. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8183:draw-for-new-season-to-take-place-on-monday&catid=3:newsflash&Itemid=223. посет. 24 јули 2016 г. 
 3. „Комисија за лиценцирање: ЗФК Новаци ги исполнува критериумите за пополнување на 2 МФЛ“. ffm.mk. 1 август 2016. http://ffm.mk/komisija-za-licenciranje-zfk-novaci-gi-ispolnuva-kriteriumite-za-popolnuvanje-na-2-mfl. посет. 21 август 2016 г. 
 4. „ФК Тиквеш се подготвува за второлигашки фудбал“. rtk.mk. 22 јули 2016. http://rtk.mk/index.php/sport/665-tikves-vtoroligaski-fudbal.html. посет. 12 март 2017 г. 
 5. „Се враќа името Тиквеш, Дунимагловски и Бакрачевски први засилувања“. gol.mk. 13 јануари 2017. http://www.gol.mk/fudbal/se-vrakja-imeto-tikvesh-dunimaglovski-i-bakrachevski-prvi-zasiluvanja. посет. 12 март 2017 г. 
 6. 6,0 6,1 „Делегирање Втора МФЛ 2 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 18 август 2016. http://ffm.mk/media/files/2-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 7. 7,0 7,1 „Делегирање Втора МФЛ 6 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 22 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/6-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 8. 8,0 8,1 „Делегирање Втора МФЛ 8 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 13 октомври 2016. http://ffm.mk/media/files/8-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 9. „Делегирање Втора Лига 1 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 11 август 2016. http://ffm.mk/media/files/1-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 10. „Делегирање Втора МФЛ 3 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 25 август 2016. http://ffm.mk/media/files/3-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 11. „Делегирање Втора МФЛ 11 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 2 ноември 2016. http://ffm.mk/media/files/11-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 12. „Делегирање Втора МФЛ 13 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 24 ноември 2016. http://ffm.mk/media/files/13-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 13. „Делегирање Втора МФЛ 25 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 12 мај 2017. http://www.ffm.com.mk/delegiranje-vtora-mfl-25-kolo-sezona-201617. посет. 2 јуни 2017 г. 
 14. „Делегирање Втора МФЛ 23 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 26 април 2017. http://ffm.mk/media/files/Delegiranje-23-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 15. „Делегирање Втора МФЛ 24 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 4 мај 2017. http://ffm.mk/media/files/Delegiranje-24-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 16. „Делегирање 26 коло Втора МФЛ, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 18 мај 2017. http://ffm.mk/media/files/delegiranje-26-kolo-vtora-mfl.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 17. „Втора лига: Суспендиран теренот на Новаци“. ekipa.mk. 4 април 2017. http://ekipa.mk/vtora-liga-suspendiran-terenot-na-novatsi/. посет. 2 јуни 2017 г. 
 18. „ФФМ го суспендира теренот на Новаци поради нападот врз службено лице на Вардар Н.“. gol.mk. 4 април 2017. http://www.gol.mk/fudbal/ffm-go-suspendira-stadionot-na-novaci-poradi-napadot-vrz-sluzhbeno-lice-na-vardar-n. посет. 2 јуни 2017 г. 
 19. „Делегирање Втора МФЛ 5 коло“. Фудбалска Федерација на Македонија. 14 септември 2016. http://ffm.mk/media/files/5-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 20. „Делегирање Втора МФЛ 17 коло, сезона 2016/17“. Фудбалска Федерација на Македонија. 15 март 2017. http://ffm.mk/media/files/Delegiranje-17-kolo-Vtora-MFL.pdf. посет. 2 јуни 2017 г. 
 21. „ВТОРОЛИГАШОТ ОД КАВАДАРЦИ-ДОМАЌИН ВО ГЕВГЕЛИЈА“. rtk.mk. 9 септември 2016. http://rtk.mk/index.php/fudbal/849-vtoroliga-ot-od-kavaadrci-domakin-vo-gevgelija.html. посет. 2 јуни 2017 г. 
 22. „Руиниран е градскиот стадион “Тиквеш”, суспендиран е кавадаречкиот фудбал“. ping.mk. 14 септември 2016. http://ping.mk/2016/09/14/ruiniran-e-gradskiot-stadion-tikvesh-suspendiran-e-kavadarechkiot-fudbal/. посет. 2 јуни 2017 г. 
 23. 23,0 23,1 23,2 23,3 23,4 „Play-off dates & venues determined“. macedonianfootball.com. 30 мај 2017. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8448:play-off-dates-a-venues-determined&catid=3:newsflash&Itemid=223. посет. 7 јуни 2017 г. 
 24. „Labunishta wins second league promotion“. macedonianfootball.com. 11 јуни 2017. http://macedonianfootball.com/index.php?option=com_content&view=article&id=8459:labunishta-wins-second-league-promotion&catid=3:newsflash&Itemid=223. посет. 13 јуни 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]