Трета фудбалска лига на Македонија 2016/2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2016/17
ПрвациГостивар (Запад)
Струга Трим - Лум (Југозапад)
Локомотива (Север)
Беласица (Исток)
Кожуф (Југ)
2015/16

Третата фудбалска лига на Македонија 2016/2017 - 25. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2016, а завршила во мај 2017.

Запад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Гостивар (C, P) 25 23 2 0 102 15 +87 71 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Зајази (P) 25 20 1 4 91 29 +62 61 Пласман во баражот за унапредување
3 Вардари 25 16 5 4 65 27 +38 53
4 Дрита 25 14 3 8 59 43 +16 45
5 Скендербеу (R) 25 12 1 12 55 71 −16 37 Откажано учество
6 Речица 35 10 6 19 38 32 +6 36
7 Врапчиште 25 9 3 13 52 58 −6 30
8 Ѕиѕа 25 9 3 13 53 63 −10 30
9 Арсими 25 9 1 15 38 71 −33 28
10 Фљамуртари 25 8 2 15 54 73 −19 26
11 Напредок 25 7 4 14 40 56 −16 25
12 Камјани 25 5 4 16 41 65 −24 19
13 Беса (R) 25 5 1 19 39 94 −55 16 Откажано учество
14 Теарца-97 (R) 13 3 2 8 7 37 −30 11
Source: MacedonianFootball.com преку Archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат


Југозапад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Струга Трим - Лум (C, P) 26 17 8 1 68 16 +52 59 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Лабуништа 2011 (P) 26 17 5 4 61 24 +37 56 Пласман во баражот за унапредување
3 Кораби[lower-alpha 1] 26 16 7 3 61 34 +27 52
4 Кравари 26 12 7 7 60 37 +23 43
5 Охрид Лихнидос 26 11 4 11 62 56 +6 37
6 Преспа 26 11 2 13 49 59 −10 35
7 Лирија (Г) 26 10 4 12 51 61 −10 34
8 Сатеска[lower-alpha 2] 26 11 1 14 57 70 −13 31
9 Могила Би Милк 26 9 3 14 39 48 −9 30
10 Влазними 26 8 5 13 47 48 −1 29
11 Велешта 26 9 2 15 49 77 −28 29
12 Фљамуртари 26 9 1 16 45 54 −9 28
13 Караорман 26 7 6 13 46 64 −18 27 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
14 Пролетер 1937 (R) 26 6 3 17 42 89 −47 21
Source: Ofsbitola.mk MacedonianFootball.com преку Archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Кораби му биле одземени три бода.
  2. На Сатеска и биле одземени три бода.[се бара извор]


Север[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Локомотива (C, P) 22 17 2 3 77 20 +57 53 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Гоблен Јуниор 22 17 2 3 88 24 +64 53 Пласман во баражот за унапредување
3 ССК Нова 22 12 3 7 55 29 +26 39
4 Маџари Солидарност[lower-alpha 1] (R) 22 11 5 6 43 29 +14 38 Откажано учество за следна сезона
5 Волково 22 9 4 9 38 39 −1 31
6 Илинден 22 9 3 10 48 53 −5 30
7 Кадино 22 8 3 11 36 43 −7 27
8 Беса - Влазрими 22 9 0 13 57 71 −14 27
9 Фортуна 22 9 0 13 42 46 −4 27
10 Петровец 22 8 2 12 34 45 −11 26
11 Гоце Делчев СП[lower-alpha 2] (R) 22 8 0 14 33 80 −47 21 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Славија (R) 22 3 0 19 27 99 −72 9
Source: MacedonianFootball.com преку Archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Маџари Солидарност се распаднал по крајот на сезоната. Потоа бил основан нов клуб Маџари Солидарност Јуниор во Општинската лига - Гази Баба 2017/2018.
  2. На Гоце Делчев СП му биле одземени три бода.


Исток[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беласица (C, P) 27 24 1 2 126 14 +112 73 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Плачковица (P) 27 22 0 5 78 14 +64 66
3 Осогово (P) 27 20 0 7 63 25 +38 60
4 Саса (P) 27 18 1 8 68 29 +39 55 Пласман во баражот за унапредување
5 Кит-Го 27 16 3 8 60 27 +33 51
6 Овче Поле 27 13 8 6 62 38 +24 47
7 Напредок 27 11 2 14 46 63 −17 35
8 Василево[lower-alpha 1] 27 10 4 13 40 60 −20 31
9 Брегалница Голак 27 9 3 15 43 59 −16 30
10 Малеш 27 8 2 17 43 55 −12 26
11 Тиверија 27 7 3 17 27 63 −36 24
12 Слога 1934 27 7 3 17 32 77 −45 24
13 Рудар 1947 27 7 2 18 33 78 −45 23
14 Работник Џумајлија (R) 27 6 4 17 18 47 −29 22 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
15 Бирлик (R) 14 0 0 14 5 94 −89 0 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com преку Archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Василево му биле одземени три бода.


Југ[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кожуф Гевгелија[lower-alpha 1] (C, P) 25 22 2 1 85 9 +76 68 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Борец 1919 (P) 25 20 3 2 93 18 +75 63
3 Победа (В) (P) 25 15 5 5 64 36 +28 50
4 Превалец 25 15 2 8 51 22 +29 47 Пласман во баражот за унапредување
5 Напредок 25 13 4 8 49 46 +3 43
6 Младост (У) 25 10 4 11 50 70 −20 34
7 Партизан 25 10 2 13 49 53 −4 32
8 Питу Гули 25 7 7 11 26 39 −13 28
9 Гемиџии (R) 25 8 4 13 43 64 −21 28 Откажано учество
10 Дојранско Езеро 25 8 3 14 34 65 −31 27
11 Големо Коњари 25 8 2 15 44 67 −23 26
12 Зорбас Победа (R) 25 7 2 16 31 58 −27 23 Откажано учество
13 Росоман 83 25 4 4 17 21 60 −39 16
14 11 Октомври[lower-alpha 2] (R) 13 0 0 13 5 38 −33 −6 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com преку Archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Кожув Гевгелија, пред почетокот на сезоната, бил преземен од управата на Кожуф и истовремено му било сменето логото на клубот.
  2. На 11 Октомври му биле одземени шест бода.[се бара извор]


Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Бараж за Втора лига - Исток[уреди | уреди извор]

4 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Превалец 1–4 Саса Стадион Никола Мантов, Кочани[1]
Тодоровски гол 45' Извештај Златковски гол 42' гол 65' гол 85'
Атанасовски гол 90'

Бараж за Втора лига - Запад[уреди | уреди извор]

     Екипи кои обезбедиле пласман во Втората лига
# Екипа Победи Порази Постигнати
голови
Примени
голови
Гол
разлика
Бодови
1. Лабуништа 2011 1 1 6 2 + 4 4
2. Зајази 1 1 3 1 + 2 4
3. Гоблен Јуниор 0 2 1 7 - 6 0

Извор:[2]

1. коло[уреди | уреди извор]

4 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 0–2 Зајази Градски стадион, Гостивар[1]
Извештај Мустафоски гол 12'
Душку гол 89'

2. коло[уреди | уреди извор]

7 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Зајази 1–1 Лабуништа 2011 Градски стадион, Гостивар[1]
Џеладини гол 75' Извештај Шопоски гол 14'

3. коло[уреди | уреди извор]

10 јуни 2017
17:00 СЕЛВ
Гоблен Јуниор 1–5 Лабуништа 2011 Градски стадион, Гостивар[1]
Мемети гол 47' Извештај Далчески гол 38'
Клечкароски гол 63' (пенал)
Симјаноски гол 72'
Лимани гол 73' гол 89'

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Play-off dates & venues determined“. macedonianfootball.com. 30 мај 2017. Посетено на 16 јуни 2018.
  2. „Labunishta wins second league promotion“. macedonianfootball.com. 11 јуни 2017. Посетено на 16 јуни 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]