Општински фудбалски лиги на Македонија 2017/2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2017/2018
2016/17

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2009/2010 - 26. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Марино 2012 (C, P) 14 11 2 1 36 14 +22 35 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Раштак 14 10 1 3 48 22 +26 31
3 Долно Коњари 14 7 3 4 39 25 +14 24
4 Р’жаничино 14 7 0 7 34 30 +4 21
5 Инџиково 14 6 2 6 24 24 0 20
6 Маџари Солидарност Јуниор 14 5 1 8 34 37 −3 16
7 Гоце Делчев СП 14 2 3 9 22 46 −24 9
8 Смилковци 2011 14 1 2 11 10 46 −36 5
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


ОФЛ Кисела Вода[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Текстилец (C, P) 10 8 2 0 43 14 +29 26 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Победа 10 6 2 2 25 13 +12 20
3 Ново Лисиче 10 4 3 3 27 24 +3 15
4 Славија 10 3 1 6 24 31 −7 10
5 Вардар 75 10 2 1 7 17 29 −12 7
6 ССК Младинец 10 2 1 7 16 41 −25 7
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ринија 98 (C, P) 12 10 1 1 42 14 +28 31 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Њујорк 12 9 0 3 38 19 +19 27
3 Башкими Башинец 12 7 1 4 28 22 +6 22
4 Шишево 12 5 1 6 28 32 −4 16
5 Братство 12 3 2 7 16 25 −9 11
6 Њу Старс 12 2 3 7 15 32 −17 9
7 Напредок 65 Шутка 12 2 0 10 15 38 −23 6
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


Регион Запад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гостивар[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Трабзонспор (C, P) 11 10 1 0 36 3 +33 31 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Беса 11 9 0 2 49 9 +40 27
3 Илирија 92 11 5 2 4 27 28 −1 17
4 Лирија 11 4 0 7 16 33 −17 12
5 Градец 11 3 1 7 16 34 −18 10
6 Пролетер 11 2 0 9 6 25 −19 6
7 Сермнова[lower-alpha 1] 6 0 2 4 5 21 −16 2 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
  1. Сермнова се откажал на полусезоната.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лирија (C, P) 12 10 1 1 37 12 +25 31 Пласман во баражот за унапредување
2 Белица 12 9 1 2 38 12 +26 28
3 Ложани 12 7 2 3 31 14 +17 23
4 Македонија 12 7 0 5 35 18 +17 21
5 Искра 12 4 0 8 20 25 −5 12
6 Драслајца 12 2 0 10 10 49 −39 6
7 Морнар 12 1 0 11 7 49 −42 3
8 Корошишта 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден


Бараж за унапредување (Струга)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
19 мај 2018
16:30
Белица Ложани
Финале[уреди | уреди извор]
26 мај 2018
16:30
Лирија

Регион Центар[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Глишиќ[lower-alpha 1] (C) 10 7 1 2 32 24 +8 22 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Љубаш 10 6 0 4 33 21 +12 18
3 Сопотско Поле 10 5 1 4 29 23 +6 16
4 Сирково 10 4 0 6 18 22 −4 12
5 Единство 10 3 1 6 22 35 −13 10
6 Дреново 10 2 3 5 16 28 −12 9
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак
Notes:
  1. Глишиќ не бил унапреден.


ОФЛ Прилеп - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ново Црнилиште (C, P) 25 18 1 6 83 35 +48 55 Пласман во баражот за унапредување
2 Динамо 25 16 3 6 69 48 +21 51
3 Кадица 1965 25 14 4 7 79 42 +37 46
4 Тополчани[lower-alpha 1] (P) 25 12 5 8 51 39 +12 41
5 Мукос 25 12 2 11 46 51 −5 38
6 Пролетер[lower-alpha 2] 25 12 2 11 67 61 +6 35
7 Врбјани 2015 25 11 2 12 46 47 −1 35
8 Извор на Млади Таленти[lower-alpha 3] (R) 25 11 3 11 46 50 −4 33 Откажано учество за следна сезона
9 Обршани 25 10 3 12 52 66 −14 33
10 Тризла 2008 25 8 7 10 32 33 −1 31
11 Црвена Ѕвезда 25 9 3 13 40 54 −14 30
12 Варош[lower-alpha 4] (R) 13 6 2 5 31 24 +7 20 Откажано учество
13 Илинден[lower-alpha 5] 25 7 2 16 39 67 −28 20
14 Беровци 2010[lower-alpha 6] (R) 25 3 1 21 20 82 −62 7 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Прилеп
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Тополчани бил дополнително унапреден.[се бара извор]
  2. На Пролетер му биле одземени три бода.
  3. На Извор на Млади Таленти му биле одземени три бода.
  4. Варош се откажал на полусезоната.
  5. На Илинден му биле одземени три бода.
  6. На Беровци му биле одземени три бода.


Бараж за унапредување (Прилеп)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
24 мај 2018
17:00
Динамо 1–2 Кадица 1965
Извештај
25 мај 2018
17:00
Ново Црнилиште 0–0
(4-2 пен.)
Тополчани
Извештај
  Пенали  
4-2
Финале[уреди | уреди извор]
30 мај 2018
17:00
Ново Црнилиште 4–2 Кадица 1965
Извештај

ОФЛ Прилеп - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кадино (C, P) 24 16 4 4 62 30 +32 52 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Прилеп
2 Јунајтед (P) 24 16 2 6 78 36 +42 50
3 Пелагонија (P) 24 16 1 7 65 45 +20 49
4 Млекар 24 15 3 6 51 36 +15 48
5 Прилеп Сити (P) 24 14 3 7 68 34 +34 45 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Прилеп
6 Канатларци[lower-alpha 1] 24 15 2 7 52 29 +23 44
7 Галичани 24 12 2 10 41 45 −4 38
8 Славеј 2017 24 9 2 13 51 64 −13 29
9 Воѓани 24 6 4 14 34 57 −23 22
10 Боротино 28 6 3 19 29 44 −15 21
11 Клепач 2013 24 6 3 15 32 66 −34 21
12 Ларин 24 5 1 18 30 67 −37 16
13 Чепигово 24 4 2 18 29 69 −40 14
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден
Notes:
  1. На Канатларци му биле одземени три бода.[се бара извор]


Регион Југоисток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Радовиш[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Раклиш (C) 14 10 2 2 60 24 +36 32
2 Слога 14 10 2 2 36 22 +14 32
3 Готен 14 9 1 4 46 32 +14 28
4 Серта 14 5 3 6 44 37 +7 18
5 Јака 14 6 0 8 19 34 −15 18
6 Извор 14 4 3 7 39 34 +5 15
7 Изведен 14 3 1 10 21 57 −36 10
8 Бобовец 0 0 0 0 0 0 0 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: Општинска фудбалска лига - Радовиш на Facebook преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]