Општински фудбалски лиги на Македонија 2015/2016

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2015/2016
2014/15

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2015/2016 - 24. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Куманово - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Карпош 93 (C) 18 14 4 0 41 18 +23 46 Пласман во баражот за унапредување
2 Студена Вода 18 12 4 2 59 22 +37 40
3 Четирце 18 9 3 6 36 24 +12 30
4 Прогон 18 8 4 6 51 35 +16 28
5 Речица 18 8 4 6 33 31 +2 28
6 Младост 2015 18 6 6 6 32 33 −1 24
7 Македонија 18 7 1 10 33 38 −5 22
8 Куманово 2006 18 5 1 12 23 49 −26 16
9 Милано 18 3 2 13 25 51 −26 11
10 Башкими 1947 18 2 3 13 17 49 −32 9
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Куманово - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Костурник (C) 18 13 2 3 58 21 +37 41
2 Пчиња 2015 18 11 2 5 45 29 +16 35
3 Козјак 18 9 3 6 38 35 +3 30
4 Победа 18 8 3 7 43 38 +5 27
5 Слога 18 7 3 8 42 45 −3 24
6 ТСК 18 7 2 9 36 41 −5 23
7 Ран Производ 18 7 2 9 23 40 −17 23
8 Борец 18 5 4 9 34 49 −15 19
9 Клечевце 18 5 3 10 32 43 −11 18
10 Орашац 18 4 4 10 28 38 −10 16
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ринија 98 (C) 9 7 0 2 26 13 +13 21 Пласман во баражот за унапредување
2 Чаир АМ 9 6 2 1 21 8 +13 20
3 Напредок 65 Шутка 9 6 1 2 28 17 +11 19
4 Братство 9 2 0 7 12 25 −13 6
5 Даме Груев[б 1] 5 1 1 3 6 18 −12 4
6 Шишево 9 1 0 8 8 30 −22 3
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.
Notes:
  1. Даме Груев се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Регион Запад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гостивар[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Врапчиште (C, P) 18 13 3 2 59 26 +33 42 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Генч Калемлер Спорт 18 12 2 4 57 23 +34 38
3 Слога 18 12 2 4 54 30 +24 38
4 Шкендија 18 11 2 5 43 25 +18 35
5 Беса 18 9 2 7 37 32 +5 29
6 Лирија 18 9 0 9 27 34 −7 27
7 Пролетер 18 5 2 11 31 48 −17 17
8 Ринија 18 4 4 10 30 57 −27 16
9 Трабзонспор 18 3 1 14 27 48 −21 10
10 Сермнова 18 3 0 15 26 68 −42 9
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Кичево[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ѕиѕа (C, P) 10 10 0 0 35 8 +27 30 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Ускана 10 6 1 3 19 15 +4 19
3 Гоце Делчев 10 4 3 3 17 18 −1 15
4 Колари 10 4 3 3 16 19 −3 15
5 Бек 10 2 1 7 12 29 −17 7
6 Кичево 10 0 0 10 5 15 −10 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Битола - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Могила Би Милк (C, P) 30 24 0 6 97 27 +70 72 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Светлост 30 17 6 7 51 37 +14 57
3 Крстоар 30 15 7 8 67 34 +33 52
4 Младост (Д) 30 15 7 8 74 42 +32 52
5 ДОСК 30 15 5 10 75 48 +27 50
6 Буково 30 16 2 12 79 55 +24 50
7 Победа 30 15 5 10 66 55 +11 50
8 Чагор 30 15 3 12 51 64 −13 48
9 Црна Река 30 11 7 12 51 60 −9 40
10 Олд Бојс 30 11 5 14 53 67 −14 38
11 Брусник 30 10 6 14 53 55 −2 36
12 Лисолај 30 10 6 14 57 62 −5 36
13 Буковски Ливади 30 11 2 17 44 66 −22 35
14 Новаци 2011 30 10 4 16 60 77 −17 34
15 Пелагонија (БК) (R) 30 7 1 22 27 98 −71 22 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Битола
16 КСК (R) 30 4 2 24 40 98 −58 14
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.


ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Струга Трим - Лум (C, P) 21 18 1 2 52 16 +36 55 Пласман во баражот за унапредување
2 Лирија 21 14 1 6 63 46 +17 43
3 Октиси Спорт 21 13 3 5 62 36 +26 42
4 Делогожда 21 13 2 6 51 40 +11 41
5 Белица 21 12 4 5 57 30 +27 40
6 Ложани 21 13 1 7 51 48 +3 40
7 Корошишта 21 9 1 11 44 37 +7 28
8 Македонија 21 6 1 14 32 48 −16 19
9 Искра 21 5 2 14 31 50 −19 17
10 Морнар 21 3 3 15 29 58 −29 12
11 Драслајца 21 3 1 17 24 73 −49 10
12 Иднина[б 1] 11 1 2 8 19 33 −14 5 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Иднина се откажал на полусезоната.[се бара извор]


ОФЛ Ресен[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Јилдиримспор (C) 10 8 2 0 37 11 +26 26
2 Стење 10 7 1 2 29 19 +10 22
3 Асамати 10 6 2 2 26 18 +8 20
4 Ресен 10 4 1 5 21 25 −4 13
5 Сливнички Бранови 98 10 1 1 8 6 24 −18 4
6 Подмочани 10 0 1 9 5 27 −22 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Росоман 83 (C, P) 13 10 2 1 34 10 +24 32 Пласман во баражот за унапредување
2 Сопотско Поле 13 8 3 2 39 15 +24 27
3 Глишиќ 13 5 4 4 27 20 +7 19
4 Марена 13 5 3 5 28 32 −4 18
5 Сирково 13 4 2 7 18 22 −4 14
6 Габер 13 4 1 8 23 37 −14 13
7 Тиквеш 09 7 2 2 3 16 22 −6 8
8 Љубаш 13 2 1 10 20 47 −27 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Неготино[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Повардарие (C) 12 11 0 1 41 12 +29 33 Пласман во баражот за унапредување
2 Неготино 12 6 2 4 39 23 +16 20
3 Партизан 12 5 2 5 18 22 −4 17
4 Венец 12 4 3 5 21 24 −3 15
5 Младост 12 5 0 7 21 25 −4 15
6 Полет 12 4 0 8 17 37 −20 12
7 Победа 12 3 1 8 17 31 −14 10
8 Напредок 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Малеш (C, P) 11 11 0 0 46 8 +38 33 Пласман во баражот за унапредување
2 Зрновка 11 7 1 3 18 9 +9 22
3 Чешиново 11 6 1 4 30 24 +6 19
4 Злетовка 2015 11 5 2 4 22 22 0 17
5 Фудбал Старс 11 2 3 6 19 29 −10 9
6 АГРОС[б 1] 6 0 2 4 6 17 −11 2 Откажано учество
7 Сокол 11 0 1 10 4 36 −32 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. АГРОС се откажал на полусезоната.[се бара извор]


ОФЛ Кочани (Виница) - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Момин Преслап (C) 10 7 3 0 28 10 +18 24 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Кочани
2 Рома 10 7 1 2 24 9 +15 22
3 Осојница 10 5 2 3 20 12 +8 17
4 Младост 2013 10 4 2 4 15 16 −1 14
5 Лилјак 10 1 2 7 4 22 −18 5
6 Биро-Терм 10 0 2 8 2 24 −22 2
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Штип[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кит-Го (C, P) 15 13 2 0 52 10 +42 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Балкан 15 13 1 1 70 23 +47 40
3 Кежовица 15 8 2 5 45 23 +22 26
4 Дузлак[б 1] 9 7 0 2 25 13 +12 21 Откажано учество
5 1 мај 15 6 1 8 28 37 −9 19
6 Сењак - Дузлак 15 4 3 8 32 39 −7 15
7 Јуки 15 4 0 11 27 66 −39 12
8 Дузлак 2013[б 2] 9 2 1 6 10 24 −14 7 Откажано учество
9 Дрводекор 15 2 1 12 11 41 −30 7
10 Таринци Мак Месо[б 3] 9 1 1 7 11 35 −24 4 Откажано учество
11 Чардаклија 2012 0 0 0 0 0 0 0 0
12 Задругар 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Дузлак се откажал на полусезоната.
  2. Дузлак 2013 се откажал на полусезоната.
  3. Таринци Мак Месо се откажал на полусезоната.[се бара извор]


ОФЛ Струмица[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Тиверија (C, P) 22 18 1 3 78 23 +55 55 Пласман во баражот за унапредување
2 Василево 22 17 3 2 68 29 +39 54
3 Бориево 2012 22 16 0 6 59 39 +20 48
4 Огражден 22 14 2 6 73 43 +30 44
5 Академија Кукла 22 13 1 8 59 36 +23 40
6 Победа Дабиље 22 11 3 8 67 47 +20 36
7 Граничар Спорт 22 9 2 11 43 66 −23 29
8 Подгор КМБМ 22 8 3 11 52 57 −5 27
9 Спартмани 22 6 2 14 43 71 −28 20
10 Сачево 22 4 1 17 40 74 −34 13
11 Грозд 22 4 0 18 37 69 −32 12
12 Владе 22 3 0 19 32 97 −65 9
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]