Општински фудбалски лиги на Македонија 2016/2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2016/2017
2015/16

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2016/2017 - 25. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Братство - Влазними (C, P) 10 8 2 0 43 9 +34 26 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Раштак 10 7 3 0 34 17 +17 24
3 Долно Коњари 10 5 1 4 19 16 +3 16
4 Р’жаничино 10 3 1 6 20 33 −13 10
5 Смилковци 2011 10 2 1 7 15 37 −22 7
6 Инџиково 10 1 0 9 19 38 −19 3
7 Нова Колонија 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
8 Трубарево 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Кисела Вода[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Цементарница 55 (C, P) 10 7 0 3 29 24 +5 21 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 ССК Младинец 10 5 4 1 38 19 +19 19
3 Победа 10 6 1 3 34 22 +12 19
4 Ново Лисиче 10 3 3 4 23 26 −3 12
5 Текстилец 10 3 2 5 17 21 −4 11
6 Вардар 75 10 0 2 8 17 46 −29 2
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Чаир АМ (C, P) 12 9 3 0 31 2 +29 30 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Њујорк 12 9 2 1 36 17 +19 29
3 Ринија 98 12 6 4 2 32 18 +14 22
4 Шишево 12 5 1 6 28 32 −4 16
5 Напредок 65 Шутка 12 4 1 7 21 28 −7 13
6 Братство 12 3 1 8 11 28 −17 10
7 Гоце Делчев СП 12 0 0 12 4 42 −38 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Битола - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Новаци 2011 (C) 30 20 3 7 75 37 +38 63
2 Баир Кркардаш (P) 30 18 7 5 72 45 +27 61 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
3 Црна Река 30 20 0 10 80 50 +30 60
4 Брусник 30 17 5 8 48 33 +15 56
5 Победа 30 16 6 8 72 43 +29 54
6 Буково 30 17 1 12 77 50 +27 52
7 Поешево 30 15 6 9 90 58 +32 51
8 Олд Бојс 30 15 6 9 64 50 +14 51
9 Чагор 30 15 3 12 77 72 +5 48
10 ДОСК 30 12 2 16 66 64 +2 38
11 Крстоар 30 11 4 15 60 88 −28 37
12 Пелагонија (Л) 30 11 3 16 53 77 −24 36
13 Лисолај 30 10 5 15 53 57 −4 35
14 Младост (Д) 30 7 3 20 37 77 −40 24
15 Светлост 30 5 0 25 29 89 −60 15
16 Буковски Ливади 30 3 2 25 29 92 −63 11
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Битола - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Црно Буки ЗЛ (C) 28 23 4 1 93 28 +65 73
2 Партизан 28 21 4 3 71 21 +50 67
3 Карамани 28 22 1 5 108 43 +65 67
4 Стрела Спорт 28 19 3 6 102 49 +53 60
5 Јени Маале Спорт 28 15 3 10 51 49 +2 48
6 Пелагонија (Д) 28 15 1 12 78 59 +19 46
7 Напредок 28 11 7 10 59 44 +15 40
8 Еленик Спорт 28 10 7 11 59 51 +8 37
9 Космос Спорт 28 10 6 12 47 61 −14 36
10 КСК 28 10 2 16 56 83 −27 32
11 Младост (ГО) 28 8 3 17 53 69 −16 27
12 Пелагонија (БК) 28 6 3 19 46 93 −47 21
13 Пелагонија (Т) 28 5 4 19 36 89 −53 19
14 Хајдук 28 3 7 18 36 93 −57 16
15 Пелистер 28 2 5 21 35 98 −63 11
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лакочереј (C, P) 15 12 2 1 54 22 +32 38 Пласман во баражот за унапредување
2 Дебрца 15 10 3 2 52 26 +26 33
3 Воска (P) 15 10 2 3 48 23 +25 32
4 Рудар 15 8 3 4 49 40 +9 27
5 Вапила 16 7 3 6 37 33 +4 24
6 Вулкан Спорт 16 6 1 9 38 43 −5 19
7 Славеј 15 4 3 8 44 42 +2 15
8 Лешани 15 2 2 11 32 64 −32 8
9 Свети Петар и Павле 15 1 4 10 27 61 −34 7
10 Злести[б 1] 9 1 1 7 12 39 −27 4
Updated to match(es) played on 30 април 2017. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Злести се откажал на полусезоната.[се бара извор]


ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Октиси Спорт (C, P) 13 11 1 1 47 15 +32 34 Пласман во баражот за унапредување
2 Лирија 13 11 0 2 35 18 +17 33
3 Белица 13 10 1 2 42 12 +30 31
4 Ложани 13 4 1 8 17 23 −6 13
5 Македонија 13 3 3 7 17 36 −19 12
6 Драслајца 13 3 2 8 20 40 −20 11
7 Корошишта 13 2 2 9 20 31 −11 8
8 Морнар[б 1] 7 0 0 7 2 23 −21 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Морнар се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Бараж за унапредување (Струга)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
13 мај 2017
16:00
Лирија Белица Стадион Градска Плажа
Финале[уреди | уреди извор]
17 мај 2017
16:00
Октиси Спорт Стадион Градска Плажа

ОФЛ Ресен[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Јилдиримспор (C) 10 10 0 0 32 6 +26 30
2 Ресен 10 7 0 3 21 15 +6 21
3 Стење 10 5 0 5 28 24 +4 15
4 Асамати 10 4 1 5 24 30 −6 13
5 Долна Бела Црква 10 3 1 6 21 30 −9 10
6 Шара 10 0 0 10 7 31 −24 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Габер (C, P) 10 7 2 1 29 13 +16 23 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Марена (P) 10 6 1 3 25 27 −2 19
3 Сопотско Поле 10 5 3 2 27 9 +18 18
4 Сирково 10 3 2 5 12 17 −5 11
5 Љубаш 10 2 3 5 18 28 −10 9
6 Глишиќ 10 1 1 8 15 42 −27 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Брегалница - Сениори (C) 17 12 2 3 50 23 +27 38 Пласман во баражот за унапредување
2 Облешево Штрци 17 11 3 3 38 14 +24 36
3 Олимпик КО 2016 16 11 2 3 49 15 +34 35
4 Сокол 18 9 3 6 38 31 +7 30
5 Злетовка 2015 18 8 3 7 25 27 −2 27
6 Чешиново 2015 18 6 5 7 33 47 −14 23
7 Чешиново 18 5 6 7 22 29 −7 21
8 Зрновка 18 4 7 7 19 28 −9 19
9 Фудбал Старс 18 2 4 12 19 41 −22 10
10 Бирлик Кочани 18 2 1 15 16 54 −38 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Кочани (Виница) - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост 2013 (C) 10 4 5 1 14 7 +7 17 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Кочани
2 Рома 10 4 5 1 14 10 +4 17
3 Лилјак 10 2 6 2 12 11 +1 12
4 Осојница 10 1 7 2 7 10 −3 10
5 Момин Преслап 10 1 6 3 11 13 −2 9
6 Биро-Терм 10 2 3 5 5 12 −7 9
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]