Општински фудбалски лиги на Македонија 2013/2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2013/2014
2012/13

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2013/2014 - 22. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Петровец (C) 15 14 0 1 45 7 +38 42 Пласман во баражот за унапредување
2 Гоце Делчев СП 15 10 2 3 43 17 +26 32
3 Долно Коњари 15 9 1 5 40 22 +18 28
4 Инџиково 15 9 1 5 33 29 +4 28
5 Нова Колонија 15 8 2 5 43 31 +12 26
6 Јурумлери 15 3 2 10 21 33 −12 11
7 Стајковци 2013 8 2 1 5 7 18 −11 7 Откажано учество
8 Смилковци 2011 15 2 1 12 21 45 −24 7
9 Младост 15 1 2 12 21 45 −24 5
10 Страчинци 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


Регион Запад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Тетово[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Скендербеу (C, P) 10 7 2 1 25 13 +12 23 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Беса 10 6 1 3 34 17 +17 19
3 Југохром 10 6 0 4 18 12 +6 18
4 Пирок 10 5 1 4 18 18 0 16
5 Вардар 1953 10 2 0 8 8 22 −14 6
6 Фљамуртари 10 2 0 8 13 34 −21 6
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org, Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Битола - Север[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Новаци 2011 (C) 22 20 2 0 90 14 +76 62 Пласман во баражот за унапредување
2 ДОСК Долно Оризари 22 15 2 5 68 24 +44 47
3 Победа 22 12 4 6 46 32 +14 40
4 Пелагонија (ДС) 22 12 3 7 59 45 +14 39
5 Младост (Д) 22 12 3 7 45 31 +14 39
6 Црна Река 22 12 2 8 47 35 +12 38
7 Напредок 22 10 5 7 47 39 +8 35
8 Пелагонија (Л) 21 9 1 11 30 35 −5 28
9 Карамани 21 5 3 13 28 63 −35 18
10 Пелагонија (Д) 22 5 1 16 26 66 −40 16
11 Хајдук 22 3 0 19 21 75 −54 9
12 Јени Маале 21 1 4 16 17 65 −48 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Битола - Југ[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лисолај 2010 (C, P) 24 19 2 3 79 14 +65 59 Пласман во баражот за унапредување
2 Буково 24 16 2 6 74 33 +41 50
3 Брусник 24 14 2 8 46 32 +14 44
4 Буковски Ливади 24 14 0 10 54 36 +18 42
5 Светлост 24 13 3 8 44 32 +12 42
6 Лисолај 24 13 1 10 59 50 +9 40
7 Олд Бојс 24 12 2 10 57 67 −10 38
8 КСК Крклино 24 12 1 11 37 51 −14 37
9 Млад Разарач 24 11 2 11 60 66 −6 35
10 Младост (ГО) 24 8 4 12 35 45 −10 28
11 Лажец 24 8 1 15 41 51 −10 25
12 Чагор 24 7 2 15 35 57 −22 23
13 Зелена Ливада 24 7 2 15 26 63 −37 23
14 Пелистер 24 2 0 22 27 77 −50 6
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Рудар (C) 17 12 1 4 54 31 +23 37 Пласман во баражот за унапредување
2 Дебрца 17 11 3 3 66 25 +41 36
3 Сатеска 17 10 1 6 41 24 +17 31
4 Воска 17 9 2 6 46 34 +12 29
5 Лакочереј 17 9 1 7 44 41 +3 28
6 Свети Петар и Павле 17 5 4 8 33 43 −10 19
7 Злести 16 5 2 9 29 55 −26 17
8 Илинден 16 5 1 10 25 50 −25 16
9 Вапила 17 3 0 14 19 49 −30 9
10 Славеј[б 1] 9 3 1 5 20 25 −5 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.
Notes:
  1. Славеј се откажал на полусезоната. На Славеј му биле одземени десет бода.


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Марена (C) 11 10 1 0 41 12 +29 31 Пласман во баражот за унапредување
2 Сопотско Поле 11 8 1 2 46 16 +30 25
3 Љубаш 10 2 5 3 23 30 −7 11
4 Глишиќ 11 3 2 6 26 38 −12 11
5 Единство 11 3 1 7 23 27 −4 10
6 Црна Река[б 1] 6 3 0 3 15 19 −4 9 Откажано учество
7 Габер 11 2 2 7 18 35 −17 8
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.
Notes:
  1. Црна Река се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост (C) 10 7 3 0 27 10 +17 24 Пласман во баражот за унапредување
2 Сокол 10 7 1 2 22 15 +7 22
3 Бели 10 6 1 3 29 17 +12 19
4 Зрновка 10 4 2 4 20 15 +5 14
5 АГРОС 10 2 1 7 12 22 −10 7
6 Бирлик Кочани 10 0 0 10 8 39 −31 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак.


ОФЛ Пробиштип[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Злетовица 10 6 3 1 39 27 +12 21 Пласман во баражот за унапредување
2 Црешово Топче 10 5 1 4 33 30 +3 16
3 Камењар 10 2 6 2 25 26 −1 12
4 Стрмош 10 3 2 5 25 33 −8 11
5 Сокол 10 1 5 4 31 33 −2 8
6 Ратавица 10 1 5 4 29 35 −6 8
7 Белошница[б 1] 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
Notes:
  1. Белошница се натпреварувал вон конкуреција поради немање на статус на клуб за голем фудбал.[се бара извор]


Бараж за унапредување (Пробиштип)[уреди | уреди извор]

Победникот од баражот обезбедил пласман во баражот за унапредување - Исток.

Полуфинале[уреди | уреди извор]
10 мај 2014
Камењар 5–2 Црешово Топче Градски стадион, Пробиштип
Извештај
10 мај 2014
Стрмош 3–5 Злетовица Градски стадион, Пробиштип
Извештај
Финале[уреди | уреди извор]
мај 2014
Камењар 5–1 Злетовица Градски стадион, Пробиштип
Извештај

ОФЛ Свети Николе[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Овче Поле (C, P) 12 12 0 0 79 10 +69 36 Пласман во баражот за унапредување
2 Ерџелија 12 10 0 2 35 31 +4 30
3 Мустафино 12 7 0 5 32 27 +5 21
4 Стрела 12 5 1 6 17 35 −18 16
5 Единство 2008 12 4 0 8 24 27 −3 12
6 Црнилиште 12 2 1 9 15 27 −12 7
7 Дорфулија[б 1] 7 1 0 6 5 18 −13 3 Откажано учество
8 Слога[б 2] 7 0 0 7 1 23 −22 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Дорфулија се откажал на полусезоната.
  2. Слога се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]