ФК Серта

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Серта
Серта конче.jpg
Целосно име Фудбалски Клуб Серта
Основан 1950; пред 73 години (1950)
Распаднат
Стадион Игралиште Конче
Капацитет
Лига Општинска фудбалска лига - Радовиш
2018/2019 7ми
Kit left arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Kit body whitestripes.png
Екипни бои
Kit right arm whiteshoulders.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Kit left arm blackshoulders.png
Екипни бои
Kit body blackcollar.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Сертамакедонски фудбалски клуб од село Конче, од истоимената Општина Конче. Клубот своите домашни натпревари ги одигрува на фудбалското игралиште во селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот бил создаден во 1950 година под името ФК Конче.

Фудбалското игралиште во селото Конче

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°29′47″N 22°22′41″E / 41.49639° СГШ; 22.37806° ИГД / 41.49639; 22.37806