Општински фудбалски лиги на Македонија 2018/2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2018/2019
2017/18

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2018/2019 - 27. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Маџари Солидарност Јуниор (C, P) 18 16 2 0 91 16 +75 50 Пласман во баражот за унапредување
2 Раштак 18 13 2 3 50 31 +19 41
3 Миладиновци 18 8 6 4 36 30 +6 30
4 Смилковци 2011 18 10 0 8 44 44 0 30
5 Долно Коњари[б 1] 18 8 2 8 34 32 +2 23
6 Р’жаничино 18 6 5 7 33 42 −9 23
7 Мралино 18 5 2 11 35 50 −15 17
8 Инџиково 18 3 4 11 23 39 −16 13
9 Гоце Делчев СП 18 3 4 11 27 55 −28 13
10 Бунарџик РП 18 3 3 12 23 57 −34 12
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. На Долно Коњари му биле одземени три бода.[се бара извор]


ОФЛ Кисела Вода[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Цементарница 55[б 1] (C, P) 13 12 0 1 53 17 +36 36 Пласман во баражот за унапредување
2 Аеродром 2018 13 10 0 3 50 12 +38 30
3 Славија 13 10 0 3 31 17 +14 30
4 Победа 13 4 1 8 14 25 −11 13
5 Вардар 75 13 4 1 8 27 45 −18 13
6 Славија 19 13 4 0 9 21 31 −10 12
7 ССК Младинец 13 4 0 9 22 40 −18 12
8 Титан 2010[б 2] 7 0 0 7 7 38 −31 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.orgMacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Цементарница 55 била унапредена како пополнување на местото на испаднатиот второлигаш Гоблен Јуниор кој го откажал своето учество во Третата лига - Север.
 2. Титан 2010 се откажал на полусезоната.


ОФЛ Куманово - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Речица (C, P) 18 13 2 3 49 19 +30 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Младост 18 13 2 3 37 23 +14 41
3 Карпош 93 18 10 1 7 29 30 −1 31
4 Победа 18 8 3 7 38 27 +11 27
5 Четирце 18 8 2 8 38 37 +1 26
6 Јуниор 18 8 0 10 32 36 −4 24
7 Ран Производ 18 7 1 10 31 43 −12 22
8 Македонија 18 7 0 11 23 29 −6 21
9 Башкими 1947 18 6 2 10 25 31 −6 20
10 Милано[б 1] 18 3 1 14 20 47 −27 10 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Куманово
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Милано, на крајот, не испаднал во овој ранг на натпреварување.


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Њујорк (C, P) 15 13 2 0 67 9 +58 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Шишево 15 12 3 0 52 15 +37 39
3 Башкими Башинец 15 8 1 6 32 23 +9 25
4 Бутел 15 7 0 8 38 31 +7 21
5 Чаир АМ 15 6 1 8 27 38 −11 19
6 Влае 15 5 3 7 35 55 −20 18
7 Њу Старс 15 4 1 10 24 42 −18 13
8 Братство 15 3 1 11 20 45 −25 10
9 Напредок 65 Шутка[б 1] 8 0 0 8 3 40 −37 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Напредок 65 Шутка се откажал на полусезоната.


Бараж за унапредување (Север)[уреди | уреди извор]

Прва рунда[уреди | уреди извор]

12 јуни 2019
Цементарница 55 3–3
(2-4 пен.)
Речица Стадион Борис Трајковски, Скопје
Костов гол 39'
Радевски гол 42' Red card 84'
Тасевски гол 48'
Извештај Стефановиќ гол 16'
Стојанчевски гол 48'
Стаменковиќ гол 86'
  Пенали  
2-4
13 јуни 2019
Маџари Солидарност Јуниор 3–1 Њујорк Игралиште ССК, Скопје
Глигороски гол 48' гол 85'
Илиевски гол 63'
Извештај Амети гол 26'

Втора рунда (поправен)[уреди | уреди извор]

16 јуни 2019
Цементарница 55 1–2 Њујорк Стадион Борис Трајковски, Скопје
Божиноски гол 90+1' (пен..)
Тодоровски Red card 0' (после меч)
Извештај Јусуфи гол 10'
Муча гол 47'
Османи Red card 89'

Регион Запад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гостивар[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Пролетер (C, P) 8 7 1 0 22 7 +15 22 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Врапчиште 8 5 1 2 22 10 +12 16
3 Градец 8 3 3 2 18 13 +5 12
4 Лирија 8 1 2 5 8 16 −8 5
5 Сермнова[б 1] 5 1 1 3 6 15 −9 4 Откажано учество
6 Илирија 92[б 2] 5 0 0 5 2 17 −15 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Сермнова се откажал на полусезоната.
 2. Илирија 92 се откажал на полусезоната.


ОФЛ Кичево[уреди | уреди извор]

Натпреварувањето се одржало за време на втората половина од сезоната (напролет).

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кичево[б 1] (C) 10 7 2 1 17 9 +8 23 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Парис 10 3 7 0 17 11 +6 16
3 Колари 10 3 5 2 13 14 −1 14
4 Ускана 10 2 5 3 18 18 0 11
5 Гоце Делчев 10 1 5 4 10 14 −4 8
6 Братство 10 0 4 6 6 15 −9 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
 1. Кичево не бил унапреден.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Битола - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Стрела Спорт (C, P) 30 21 6 3 76 26 +50 69 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Победа 30 21 5 4 62 30 +32 68
3 Лисолај 30 16 5 9 67 37 +30 53
4 Космос Спорт 30 15 6 9 49 34 +15 51
5 Новаци 2011 30 15 3 12 62 51 +11 48
6 ДОСК 30 14 4 12 68 44 +24 46
7 Олд Бојс 30 13 3 14 54 49 +5 42
8 Поешево[б 1] 30 15 5 10 69 52 +17 41
9 Чагор 30 11 6 13 52 53 −1 39
10 Црна Река 30 10 6 14 46 50 −4 36
11 Светлост 30 10 6 14 36 39 −3 36
12 Буково 30 11 3 16 65 66 −1 36
13 Пелагонија[б 2] 30 12 5 13 57 68 −11 35
14 Партизан (R) 30 10 4 16 39 58 −19 34 Пласман во баражот за опстанок
15 Карамани (O) 30 7 3 20 46 105 −59 24
16 КСК (R) 30 2 4 24 33 109 −76 10 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Битола
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (O) Победник во бараж; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Поешево му биле одземени девет бода.[се бара извор]
 2. На Пелагонија и биле одземени шест бода.


Бараж за опстанок (Битола)[уреди | уреди извор]

Во баражот обезбедиле четиринаесеттата и петнаесеттата екипа од Првата општинска лига - Битола. Нивни противници биле третата и четвртата екипа од Општинската Б лига - Битола.

мај 2019
Партизан 1–3 Пелагонија Игралиште Кукуречани, Кукуречани
Извештај
мај 2019
Карамани 5–1 Еленик Игралиште Кукуречани, Кукуречани
Извештај

ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дебрца (C, P) 12 10 0 2 42 17 +25 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Воска 12 6 1 5 35 23 +12 19
3 Свети Петар и Павле 12 5 2 5 22 23 −1 17
4 Рудар 12 4 4 4 29 30 −1 16
5 Вулкан Спорт 12 5 1 6 31 33 −2 16
6 Злести 12 3 2 7 19 40 −21 11
7 Вапила 12 1 6 5 21 33 −12 9
Славеј[б 1] 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Славеј се откажал по првото коло.


Бараж за унапредување (Охрид)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Воска 0–5 Свети Петар и Павле
Извештај
јуни 2019
Дебрца 4–1 Рудар
Извештај
Финале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Свети Петар и Павле 0–2 Дебрца
Извештај

ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Македонија (C, P) 12 10 0 2 34 14 +20 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Ложани 12 9 2 1 33 11 +22 29
3 Белица 12 7 2 3 29 17 +12 23
4 Искра 12 6 1 5 35 19 +16 19
5 Корошишта 12 4 1 7 27 28 −1 13
6 Морнар 12 2 1 9 11 36 −25 7
7 Драслајца 12 0 1 11 6 50 −44 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org, MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Бараж за унапредување (Струга)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
26 мај 2019
17:00
Ложани 0–0
(7-6 пен.)
Белица
Извештај 1 Извештај 2
  Пенали  
7-6


Финале[уреди | уреди извор]
29 мај 2019
17:00
Македонија 2–1 Ложани
Извештај 1 Извештај2

Регион Центар[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Габер (C, P) 6 5 0 1 19 11 +8 15 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Сопотско Поле 6 4 0 2 20 10 +10 12
3 Црна Река 6 3 0 3 10 9 +1 9
4 Дреново 6 0 0 6 3 22 −19 0
Единство[б 1] 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
Сирково[б 2] 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. Единство се откажал пред почетокот на сезоната.
 2. Сирково се откажал пред почетокот на сезоната.


ОФЛ Прилеп - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кадица 1965 (C) 25 18 3 4 70 26 +44 57 Пласман во баражот за унапредување
2 Слога 1976 25 16 2 7 75 40 +35 50
3 Обршани[б 1] (P) 25 16 2 7 52 46 +6 50
4 Динамо (P) 25 14 5 6 50 28 +22 47
5 Црвена Ѕвезда 25 13 7 5 63 38 +25 46
6 Јунајтед 25 14 3 8 82 41 +41 45
7 Кадино 25 10 6 9 59 41 +18 36
8 Пролетер 25 10 3 12 62 71 −9 33
9 Врбјани 2015 25 9 5 11 33 39 −6 32
10 Мукос 25 7 6 12 42 46 −4 27
11 Тризла 2008 25 7 5 13 38 58 −20 26
12 Пелагонија 25 6 0 19 29 94 −65 18
13 Прилеп Сити (R) 25 5 1 19 31 82 −51 16 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Прилеп
14 Илинден[б 2] (R) 13 0 0 13 10 46 −36 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Поради откажување на испаднатиот второлигаш Партизан, како замена од ОФЛ Прилеп бил приклучен Обршани во Третата лига - Центар 2019/2020.[се бара извор]
 2. Илинден се откажал на полусезоната.


Бараж за унапредување (Прилеп)[уреди | уреди извор]

Полуфинале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Кадица 1965 0–2 Динамо
Извештај
јуни 2019
Слога 1976 2–2
(2-4 пен.)
Обршани
Извештај
  Пенали  
2-4
Финале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Динамо 1–0 Обршани
Извештај

ОФЛ Велес[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Форца Нова (C) 16 13 1 2 31 12 +19 40
2 Мартолци 07[б 1] 16 11 2 3 53 23 +30 32
3 Локомотива[б 2] (P) 16 8 3 5 32 31 +1 27 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
4 Илинден БС[б 3] (P) 16 8 0 8 32 27 +5 24
5 Башкими 16 6 2 8 21 27 −6 20
6 Младост 16 5 4 7 17 34 −17 19
7 Горски 16 4 3 9 22 31 −9 15
8 Согле 16 4 3 9 26 36 −10 15
9 Интернационал 16 4 0 12 33 46 −13 12
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
 1. На Мартолци 07 му биле одземени три бода.
 2. Поради одбивање на унапредување од страна на Форца Нова, а потоа истото и од Мартолци 07, Локомотива била унапредена.
 3. Поради откажување на третолигашот Бабуна, како замена од ОФЛ Велес бил приклучен Илинден БС во Третата лига - Центар 2019/2020.[се бара извор]


Регион Југоисток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Радовиш[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Раклиш (C, P) 14 13 1 0 52 14 +38 40 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Слога 14 9 0 5 40 26 +14 27
3 Сачево 14 8 1 5 31 24 +7 25
4 Готен 14 8 0 6 42 29 +13 24
5 Изведен 14 8 0 6 33 34 −1 24
6 Извор 14 7 0 7 35 39 −4 21
7 Серта 14 1 0 13 15 47 −32 3
8 Бобовец 14 1 0 13 10 45 −35 3
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Пробиштип[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Ратавица[б 1] (C) 6 5 1 0 22 10 +12 16 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Црешово Топче 6 4 1 1 18 10 +8 13
3 Злетовица 6 2 2 2 19 18 +1 8
4 Сокол 6 2 1 3 15 17 −2 7
5 Камењар 6 2 0 4 12 17 −5 6
6 Стрмош 6 0 4 2 17 21 −4 4
7 Белошница 6 1 1 4 13 23 −10 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
 1. Ратавица одбил унапредување.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]