Општински фудбалски лиги на Македонија 2012/2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2012/2013
2011/12

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2012/2013 - 21. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Гоце Делчев СП (C) 11 10 0 1 30 9 +21 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Страчинци 11 8 0 3 27 19 +8 24
3 Петровец 11 6 2 3 25 15 +10 20
4 Смиљковци 2011 11 5 0 6 21 25 −4 15
5 Младост 11 3 1 7 20 26 −6 10
6 Инџиково 11 2 1 8 20 33 −13 7
7 Дељадровци 2010[б 1] 6 0 0 6 1 17 −16 0 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.
Notes:
  1. Дељадровци 2010 се откажал на полусезоната.[се бара извор]


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Радуша (C, P) 12 10 0 2 38 14 +24 30 Пласман во баражот за унапредување
2 Напредок[б 1] 12 9 0 3 34 15 +19 24
3 Фљамуртари 12 5 0 7 24 37 −13 15
4 Лепенец 12 4 2 6 26 30 −4 14
5 Шишево 12 4 1 7 16 31 −15 13
6 Волково 1964 12 3 3 6 19 21 −2 12
7 Братство 12 3 2 7 17 26 −9 11
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion; (P) Promoted.
Notes:
  1. На Напредок му биле одземени три поени.[се бара извор]


ОФЛ Кратово-Крива Паланка[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Силкрат (C, P) 10 9 1 0 37 9 +28 28 Пласман во баражот за унапредување
2 Руен КРП 10 4 4 2 26 22 +4 16
3 Премиер Паланка 10 5 1 4 33 19 +14 16
4 Силтекс 10 2 3 5 15 24 −9 9
5 Кратово 10 2 3 5 15 24 −9 9
6 Осогово 10 0 4 6 6 23 −17 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion; (P) Promoted.


ОФЛ Липково[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Ликова (C) 6 6 0 0 19 9 +10 18 Пласман во баражот за унапредување
2 Опаја 7 3 1 3 10 11 −1 10
3 Матечи 7 2 1 4 10 15 −5 7
4 Влазними 7 1 2 4 10 12 −2 5
5 Отља 3 0 2 1 3 6 −3 2 Откажано учество
6 Демир Импекс 0 0 0 0 0 0 0 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Дебрца (C) 19 14 0 5 66 36 +30 42 Пласман во баражот за унапредување
2 Воска 19 12 5 2 63 26 +37 41
3 Сатеска 19 12 3 4 70 33 +37 39
4 Лакочереј 19 11 4 4 58 43 +15 37
5 Рудар 19 11 2 6 51 33 +18 35
6 Вапила 19 8 1 10 38 52 −14 25
7 Славеј 19 7 2 10 39 47 −8 23
8 Свети Петар и Павле 19 6 2 11 35 52 −17 20
9 Злести 19 5 1 13 38 70 −32 16
10 Илинден 19 2 3 14 25 65 −40 9
11 Лескоец Гумно[б 1] 10 0 1 9 7 33 −26 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.
Notes:
  1. Лескоец Гумно се откажал на полусезоната.


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Марена (C) 12 11 0 1 47 15 +32 33 Пласман во баражот за унапредување
2 Сопотско Поле 12 6 3 3 40 21 +19 21
3 Габер 12 5 3 4 26 17 +9 18
4 Глишиќ 12 5 2 5 22 27 −5 17
5 Црна Река 12 4 2 6 23 39 −16 14
6 Единство 12 4 1 7 33 41 −8 13
7 Љубаш 12 1 1 10 17 31 −14 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.


ОФЛ Прилеп - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Варош (C, P) 22 14 6 2 63 23 +40 48 Пласман во баражот за унапредување
2 Пролетер 22 13 1 8 59 43 +16 40
3 Обршани 22 13 1 8 55 47 +8 40
4 Слога 1976 22 11 5 6 56 37 +19 38
5 Кадица 22 11 5 6 49 35 +14 38
6 Тризла 2008 22 9 7 6 37 36 +1 34
7 Динамо 22 9 3 10 49 42 +7 30
8 Прилеп Сити 22 8 3 11 29 37 −8 27
9 Чепигово 22 8 3 11 43 49 −6 27
10 Боротино 22 7 5 10 42 48 −6 26
11 Гарван[б 1] 22 6 5 11 31 45 −14 17
12 Козара 22 0 2 20 16 87 −71 2
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion; (P) Promoted.
Notes:
  1. На Гарван му биле одземени шест поени.[се бара извор]


ОФЛ Прилеп - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд
1 Беровци 2010 21 16 4 1 70 23 +47 52
2 Канатларци 21 15 2 4 49 28 +21 47
3 Црвена Ѕвезда 21 11 4 6 52 36 +16 37
4 Напредок 21 9 5 7 50 33 +17 32
5 Ново Црнилиште 21 8 3 10 52 49 +3 27
6 Илинден 21 8 2 11 39 38 +1 26
7 Клепач 21 4 4 13 31 60 −29 16
8 Пелагонија 21 1 0 20 16 92 −76 3
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Бели (C) 14 11 1 2 51 17 +34 34 Пласман во баражот за унапредување
2 Сокол 14 10 2 2 51 29 +22 32
3 Белдона Тркање 14 9 2 3 45 28 +17 29
4 Младост 14 9 1 4 36 32 +4 28
5 Осогово 2012 14 6 0 8 29 36 −7 18
6 Слога 2012 14 2 3 9 18 33 −15 9
7 Бирлик Кочани 14 1 3 10 13 46 −33 6
8 Спанчево 14 1 2 11 13 35 −22 5
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.


ОФЛ Штип[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 14 Октомври 1946 (C) 18 15 1 2 64 18 +46 46 Пласман во баражот за унапредување
2 Таринци Мак Месо 18 14 1 3 55 29 +26 43
3 Сењак - Дузлак 18 11 0 7 48 25 +23 33
4 Балкан 18 10 2 6 63 43 +20 32
5 Чардаклија 2012 18 9 1 8 42 41 +1 28
6 Дузлак 18 9 1 8 45 49 −4 28
7 Задругар 18 8 1 9 41 43 −2 25
8 Насеље 18 6 0 12 21 40 −19 18
9 Јуки 18 3 0 15 30 69 −39 9
10 Дрводекор 18 1 1 16 10 62 −52 4
11 Дузлак 2013[б 1] 10 7 1 2 24 17 +7 22
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.
Notes:
  1. Дузлак 2013 настапувал вон конкуренција. Екипата само одиграла во пролетниот дел. Неговите резултати не влијаат на табелата.[се бара извор]


ОФЛ Пробиштип[уреди | уреди извор]

Мес Team Одиг О Н З Бд Напредување или испаѓање
1 Камењар (C) 10 7 1 2 30 31 −1 22 Пласман во баражот за унапредување
2 Сокол[б 1] 10 6 2 2 28 22 +6 17
3 Злетовица[б 2] 10 6 1 3 35 27 +8 16
4 Стрмош 10 3 1 6 22 25 −3 10
5 Ратавица 10 2 2 6 22 25 −3 8
6 Црешово Топче 10 2 1 7 24 36 −12 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска Федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Champion.
Notes:
  1. На Сокол му биле одземени три поени.[се бара извор]
  2. На Злетовица и биле одземени три поени.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]