Прејди на содржината

Општински фудбалски лиги на Македонија 2019/2020

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2019/2020
2018/19

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2019/2020 - 28. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Поради ширењето на заразата COVID-19 од вирусот SARS-CoV-2, Фудбалската федерација на Македонија на 12 март 2020 одлучила, поради безбедноста на фудбалските работници, привремено да ги суспендира Општинските лиги и останатите натпреварувања организирани од Федерацијата.[1]

Лигите не биле завршени, а прваци не биле прогласени.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Раштак[lower-alpha 1] (P) 8 7 0 1 25 10 +15 21 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Гоце Делчев СП 8 6 1 1 28 10 +18 19
3 Р’жаничино 8 3 5 0 15 6 +9 14
4 Марино 2012 8 3 2 3 16 17 −1 11
5 Миладиновци 8 3 1 4 12 14 −2 10
6 Долно Коњари 8 2 3 3 9 14 −5 9
7 Смилковци 2011 8 2 1 5 9 14 −5 7
8 Мралино 8 2 1 5 10 19 −9 7
9 Инџиково 8 1 0 7 7 27 −20 3
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден
Notes:
 1. Бидејќи третолигашот Братство - Влазними се откажал пред почетокот на новата сезона 2020/21, на негово место била примена екипата на Раштак која претходно била единствената екипа што не била извлечена во жрепката за унапредување за северниот регион.


ОФЛ Кисела Вода[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Аеродром 2018 (P) 8 8 0 0 32 3 +29 24 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Текстилец 8 7 0 1 33 8 +25 21
3 Еуромилк Горно Лисиче 8 6 0 2 22 11 +11 18
4 Зелениково 8 5 0 3 23 13 +10 15
5 Вардар 75 8 3 0 5 16 41 −25 9
6 Кул Здравје 8 2 1 5 16 17 −1 7
7 Славија 8 2 1 5 16 23 −7 7
8 Победа 8 1 2 5 12 24 −12 5
9 ССК Младинец 8 0 0 8 7 37 −30 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


ОФЛ Куманово - А лига[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Башкими 1947 (P) 9 8 1 0 34 0 +34 25 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Младост 9 7 0 2 36 11 +25 21
3 Четирце 9 6 2 1 26 15 +11 20
4 Карпош 93 9 6 0 3 18 12 +6 18
5 Јуниор 9 4 1 4 23 20 +3 13
6 Ран Производ 9 3 1 5 14 22 −8 10
7 Милано 9 2 1 6 13 23 −10 7
8 Козјак 9 2 1 6 13 23 −10 7
9 Македонија 9 2 0 7 12 27 −15 6
10 Победа 9 1 1 7 12 25 −13 4
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Њу Старс (P) 7 7 0 0 29 3 +26 21 Пласман во ждрепката за унапредување
2 Сарај 7 5 0 2 16 13 +3 15
3 Лепенец 7 4 0 3 14 18 −4 12
4 Бутел 7 3 1 3 14 10 +4 10
5 Перпарими 7 3 0 4 17 14 +3 9
6 Шишево 7 3 0 4 13 19 −6 9
7 Чаир АМ 7 2 1 4 9 15 −6 7
8 Братство 7 0 0 7 8 28 −20 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


Ждрепка за унапредување (Север)[уреди | уреди извор]

По прекинатото првенство, екипите кои завршиле на првите места во северните лиги добиле право преку ждрепка да бидат унапредени во Третата лига. Екипите кои биле избрани биле Аеродром 2018, Башкими 1947, Њу Старс.[2]

Регион Запад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гостивар[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Врапчиште 1958 (P) 5 5 0 0 11 4 +7 15 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Градец 5 4 0 1 16 3 +13 12
3 Илирија 92 5 2 1 2 6 12 −6 7
4 Генч Калемлер Спорт 5 0 3 2 3 9 −6 3
5 Лирија 5 0 2 3 7 11 −4 2
6 Ринија 5 0 2 3 4 8 −4 2
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Битола - А лига[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Победа (P) 17 16 1 0 66 8 +58 49 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Поешево 17 13 2 2 55 27 +28 41
3 Олд Бојс 16 12 1 3 46 25 +21 37
4 ДОСК 17 10 3 4 37 18 +19 33
5 Чагор 17 10 2 5 49 38 +11 32
6 Лисолај 17 8 2 7 33 19 +14 26
7 Новаци 2011 17 7 3 7 25 29 −4 24
8 Космос Спорт 16 6 4 6 37 26 +11 22
9 Црна Река 17 6 3 8 23 31 −8 21
10 Јени Маале 17 6 2 9 31 33 −2 20
11 Напредок 16 5 3 8 26 29 −3 18
12 Карамани 17 4 5 8 32 49 −17 17
13 Светлост 17 5 1 11 30 36 −6 16
14 Пелагонија (Л) 17 5 1 11 19 45 −26 16
15 Пелагонија (Д) 17 3 2 12 24 53 −29 11
16 Буково 15 0 0 15 9 76 −67 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Воска Спорт (P) 9 8 1 0 37 6 +31 25 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Славеј 8 6 1 1 29 10 +19 19
3 Воска 2002 9 6 0 3 27 25 +2 18
4 Рудар 8 4 1 3 22 21 +1 13
5 Куршум 9 4 0 5 18 28 −10 12
6 Вулкан Спорт 8 3 1 4 19 16 +3 10
7 Свети Петар и Павле 8 3 0 5 14 19 −5 9
8 Злести 9 3 0 6 18 32 −14 9
9 Вапила 9 2 2 5 17 16 +1 8
10 Велмеј 9 0 2 7 12 38 −26 2
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Белица (P) 5 4 0 1 14 6 +8 12 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Ложани 5 3 2 0 10 5 +5 11
3 Искра 5 2 1 2 7 6 +1 7
4 Корошишта 5 2 1 2 3 3 0 7
5 Драслајца 5 1 1 3 4 10 −6 4
6 Морнар 5 0 1 4 5 13 −8 1
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


Регион Југоисток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гевгелија[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Зорбас-Победа 5 4 1 0 9 3 +6 13
2 Пролетер 05 5 3 1 1 9 6 +3 10
3 Партизан 5 2 3 0 10 4 +6 9
4 Џокер 2018 5 2 0 3 7 11 −4 6
5 Вардар 4 1 1 2 6 6 0 4
6 Полин 2009 5 0 0 5 0 11 −11 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ Кочани - А лига[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Чешиново (P) 6 5 1 0 15 2 +13 16 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
2 Сокол 6 4 1 1 16 7 +9 13
3 Облешево Штрци 6 4 0 2 13 9 +4 12
4 Олимпик КО 2016 6 3 0 3 13 14 −1 9
5 АГРОС 6 3 0 3 10 13 −3 9
6 Бели 6 1 0 5 7 13 −6 3
7 Задругар 6 0 0 6 5 19 −14 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(P) Унапреден


ОФЛ Пробиштип[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е во прекинот за време на почетокот.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Сокол 3 2 1 0 16 10 +6 7
2 Ратавица 3 2 0 1 9 12 −3 6
3 Злетовица 3 1 1 1 10 11 −1 4
4 Стрмош 2 1 0 1 10 5 +5 3
5 Црешово Топче 3 0 2 1 11 12 −1 2
6 Белошница 2 0 0 2 4 10 −6 0
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Регион Центар[уреди | уреди извор]

ОФЛ Неготино[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Младост 5 4 0 1 15 6 +9 12
2 Победа 4 2 2 0 12 1 +11 8
3 Вардар 4 2 1 1 7 8 −1 7
4 Полет 5 1 3 1 7 7 0 6
5 Повардарие 5 0 3 2 3 6 −3 3
6 Напредок 5 0 1 4 5 21 −16 1
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ Прилеп - А лига[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Кадица 1965 13 11 2 0 53 14 +39 35
2 Јунајтед 13 11 2 0 47 14 +33 35
3 Слога 1976 13 9 1 3 38 18 +20 28
4 Црвена Ѕвезда 13 8 2 3 30 16 +14 26
5 Влазними Јуниор 13 7 3 3 33 17 +16 24
6 Галичани 13 5 2 6 22 32 −10 17
7 Канатларци 13 4 3 6 20 24 −4 15
8 Врбјани 2015 13 4 3 6 16 23 −7 15
9 Тризла 2008 13 4 2 7 24 23 +1 14
10 Тополчани 13 4 1 8 16 27 −11 13
11 Чепигово 13 4 0 9 24 35 −11 12
12 Мукос 13 3 2 8 18 30 −12 11
13 Пролетер 13 3 1 9 16 47 −31 10
14 Пелагонија 13 2 0 11 12 48 −36 6
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


ОФЛ Велес[уреди | уреди извор]

 • Забелешка: Табелата е на полусезоната.
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Тополка 8 6 2 0 34 11 +23 20
2 Бабуна 8 6 2 0 26 10 +16 20
3 Согле 8 5 1 2 18 8 +10 16
4 Горски 8 4 2 2 16 15 +1 14
5 Форца Нова 8 3 3 2 16 15 +1 12
6 Мартолци 07 8 2 1 5 11 24 −13 7
7 Башкими 8 1 2 5 11 18 −7 5
8 Младост 8 1 2 5 9 23 −14 5
9 Интернационал 8 0 1 7 12 31 −19 1
Ажурирано на натпревар(и) одиграни на completed. Source: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Државното првенство во сите конкуренции се прекинува на неодредено време“. Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org. 12 март 2020. Архивирано од изворникот на 2020-03-13. Посетено на 11 јули 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 2. „Draw for filling the 3.MFL North made“. macedonianfootball.com преку web.archive.org. 6 август 2020. Архивирано од изворникот на 2020-08-15. Посетено на 16 август 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]