Општински фудбалски лиги на Македонија 2014/2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2014/2015
2013/14

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2014/2015 - 23. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Скопје[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лепенец (C, P) 11 9 0 2 29 18 +11 27 Пласман во баражот за унапредување
2 Волково 1964 11 9 0 2 32 13 +19 27
3 Њујорк 11 8 0 3 33 12 +21 24
4 Братство 11 3 0 8 14 24 −10 9
5 Локомотива 1954[б 1] 6 4 0 2 14 12 +2 6 Откажано учество
6 Напредок 11 2 0 9 13 31 −18 6
7 Шишево 11 1 0 10 11 34 −23 3
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. На Локомотива 1954 и биле одземени шест бода. Локомотива 1954 се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Лакочереј (C) 18 13 3 2 54 27 +27 42 Пласман во баражот за унапредување
2 Сатеска 18 12 4 2 58 28 +30 40
3 Дебрца 18 11 6 1 64 25 +39 39
4 Воска 18 11 3 4 50 26 +24 36
5 Рудар 18 8 1 9 32 44 −12 25
6 Злести 18 6 2 10 46 72 −26 20
7 Вапила 18 6 1 11 46 44 +2 19
8 Илинден 18 4 2 12 31 56 −25 14
9 Славеј[б 1] 18 5 0 13 31 52 −21 12
10 Свети Петар и Павле 18 3 0 15 31 69 −38 9
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
  1. На Славеј му биле одземени три бода.[се бара извор]


ОФЛ Струга[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Делогожда (C) 16 12 2 2 47 17 +30 38 Пласман во баражот за унапредување
2 Корошишта 16 11 3 2 46 17 +29 36
3 Октиси Спорт 16 10 2 4 40 16 +24 32
4 Македонија[б 1] 16 10 2 4 35 27 +8 26
5 Белица 16 7 3 6 34 28 +6 24
6 Иднина 16 5 0 11 35 49 −14 15
7 Морнар 16 3 4 9 22 46 −24 13
8 Драслајца 16 3 1 12 18 47 −29 10
9 Ложани 16 2 1 13 17 47 −30 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
  1. На Македонија и биле одземени шест бода.[се бара извор]


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кавадарци[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Тиквеш 2014 (C, P) 17 16 0 1 72 19 +53 48 Пласман во баражот за унапредување
2 Тиквеш 09[б 1] 17 13 0 4 44 17 +27 36
3 Росоман 83 17 9 3 5 35 19 +16 30
4 Сопотско Поле 17 8 4 5 49 38 +11 28
5 Марена 17 8 0 9 42 42 0 24
6 Сирково 17 6 3 8 33 35 −2 21
7 Габер 17 6 1 10 33 46 −13 19
8 Глишиќ 17 4 2 11 26 53 −27 14
9 Љубаш 17 3 1 13 14 61 −47 10
10 Единство[б 2] 9 1 0 8 8 30 −22 3 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. На Тиквеш 09 му биле одземени три бода.
  2. Единство се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост[б 1] (C) 10 7 2 1 25 9 +16 23 Пласман во баражот за унапредување
2 Фудбал Старс 10 7 2 1 30 6 +24 23
3 Зрновка 10 6 2 2 20 7 +13 20
4 Сокол 10 4 1 5 11 21 −10 13
5 Бели 9 1 0 8 5 27 −22 3
6 Бирлик Кочани 9 0 1 8 6 27 −21 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
  1. Подобар меѓусебен резултат против Фудбал Старс.[се бара извор]


ОФЛ Кочани (Виница) - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Рома (C) 10 8 1 1 29 9 +20 25 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Кочани
2 Биро-Терм 10 7 2 1 27 10 +17 23
3 Лилјак 10 4 3 3 28 18 +10 15
4 Младост 2013 10 3 2 5 15 19 −4 11
5 Момин Преслап 10 2 0 8 13 34 −21 6
6 Осојница 10 2 0 8 9 31 −22 6
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.


ОФЛ Штип[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Балкан (C) 16 12 2 2 56 17 +39 38 Пласман во баражот за унапредување
2 Карбинци (P) 16 12 1 3 47 22 +25 37
3 Дузлак 2013 16 12 0 4 36 15 +21 36
4 Таринци Мак Месо 16 7 0 9 31 30 +1 21
5 Задругар 16 7 0 9 25 27 −2 21
6 Дрводекор 16 5 1 10 23 36 −13 16
7 Чардаклија 2012 16 4 2 10 29 43 −14 14
8 Јуки 16 0 0 16 7 72 −65 0
Updated to match(es) played on completed. Извор: Фудбалска федерација на Македонија преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Радовиш[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод.
1 Детонит Јуниор (C) 14 10 2 2 55 22 +33 32
2 Извор 14 9 1 4 56 37 +19 28
3 Слога 14 8 2 4 35 25 +10 26
4 Изведен 14 6 3 5 28 24 +4 21
5 Готен 14 6 1 7 32 39 −7 19
6 Бобовец 14 6 0 8 32 43 −11 18
7 Јака 14 3 2 9 18 44 −26 11
8 Бунарџик 14 2 1 11 15 42 −27 7
Updated to match(es) played on completed. Извор: Општинска фудбалска лига - Радовиш на Facebook преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.


ОФЛ Пробиштип[уреди | уреди извор]

Регуларен дел[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Рудар 14 13 1 0 75 20 +55 40 Пласман во бараж лигата
2 Злетовица ЦТТ 2008 14 10 4 0 52 33 +19 34
3 Црешово Топче 14 6 3 5 39 40 −1 21
4 Стрмош 14 3 5 6 39 34 +5 14
5 Камењар 14 3 4 7 33 45 −12 13
6 Сокол 14 2 6 6 33 44 −11 12
7 Ратавица 14 2 5 7 39 46 −7 11
8 Белошница 14 1 5 8 27 55 −28 8
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.


Бараж лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Рудар (C) 17 16 1 0 85 24 +61 49 Пласман во баражот за унапредување
2 Злетовица ЦТТ 2008 17 12 4 1 60 39 +21 40
3 Црешово Топче 17 7 3 7 43 47 −4 24
4 Стрмош 17 3 5 9 42 43 −1 14
Updated to match(es) played on completed. Извор: MacedonianFootball.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]