Општински фудбалски лиги на Македонија 2010/2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општински македонски фудбалски лиги
Сезона2010/2011
2009/10

Општинските фудбалски лиги на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Општинските фудбалски лиги на Македонија.

Регион Север[уреди | уреди извор]

ОФЛ Гази Баба[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дељадровци 2010 (C) 26 21 4 1 73 23 +50 67 Пласман во баражот за унапредување
2 Страчинци 26 19 4 3 58 20 +38 61
3 Слога 77 26 17 1 8 64 55 +9 52
4 Гоце Делчев 26 16 3 7 72 27 +45 51
5 Трубарево 26 15 6 5 78 38 +40 51
6 Петровец 26 16 2 8 74 41 +33 50
7 Миладиновци 26 13 0 13 50 49 +1 39
8 Бујковци 26 9 2 15 59 59 0 29
9 Инџиково 26 9 1 16 40 65 −25 28
10 Младост 26 9 0 17 47 72 −25 27
11 Нова Колонија 26 8 1 17 41 69 −28 25
12 Мршевци 26 7 3 16 38 66 −28 24
13 Мралино 26 5 3 18 38 69 −31 18
14 Стајковци 26 2 2 22 30 110 −80 8
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.


ОФЛ Куманово - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 ЧСК Четирце[б 1] (C) 14 11 2 1 40 13 +27 35 Пласман во баражот за унапредување и
откажано учество за следна сезона
2 Воиновиќ[б 2] 14 10 1 3 45 14 +31 31
3 Македонија (R) 14 9 2 3 25 18 +7 29 Откажано учество за следна сезона
4 Борец (R) 14 7 3 4 34 20 +14 24
5 Јуниор 14 5 3 6 18 27 −9 18
6 ТСК Табановце (R) 14 3 1 10 15 35 −20 10 Откажано учество за следна сезона
7 Костурник (R) 14 3 0 11 14 36 −22 9 Отпаѓање во Општинската фудбалска Б лига - Куманово
8 Зебарњак 14 1 2 11 10 38 −28 5
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат.
Notes:
  1. ЧСК Четирце подоцна го откажал учеството во А лигата.
  2. Воиновиќ подоцна го откажал учеството во А лигата.


ОФЛ Куманово - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Режановце (C) 16 13 2 1 65 14 +51 41 Пласман во баражот за унапредување
2 Куманово 16 12 1 3 41 16 +25 37
3 Победа 16 11 0 5 48 21 +27 33
4 Лирија 16 10 0 6 48 28 +20 30
5 Орашац 16 9 1 6 43 37 +6 28
6 Лопате 16 3 5 8 34 52 −18 14
7 Клечевце (P) 16 4 1 11 22 60 −38 13 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Куманово
8 Ран Производ 16 2 2 12 24 65 −41 8
9 Слога 16 2 0 14 26 58 −32 6
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Југозапад[уреди | уреди извор]

ОФЛ Охрид[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Дебрца (C) 19 16 1 2 68 22 +46 49 Пласман во баражот за унапредување
2 Вулкан Спорт 19 14 1 4 53 28 +25 43
3 Злести 19 13 2 4 63 38 +25 41
4 Стефан Толески 19 12 0 7 57 35 +22 36
5 Рудар 19 11 2 6 58 37 +21 35
6 Мазатар[б 1] (P) 19 11 0 8 54 43 +11 33 Пласман во Третата фудбалска лига на Македонија
7 Воска 19 6 1 12 36 73 −37 19
8 Илинден 19 4 4 11 35 56 −21 16
9 Вапила 19 2 3 14 28 59 −31 9
10 Свети Петар и Павле 19 2 1 16 41 84 −43 7
11 Сатеска[б 2] 10 1 1 8 23 41 −18 1
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Мазатар бил дополнително и подоцна унапреден.[се бара извор]
  2. На Сатеска му биле одземени три бода. Сатеска се откажал на полусезоната.


Бараж за унапредување (Охрид)[уреди | уреди извор]

Победникот од охридскиот бараж обезбедил пласман во баражот за унапредување против победничките екипи од југозападниот регион.

Полуфинале[уреди | уреди извор]
мај 2019
Вулкан Спорт 1–1
(?-? пен.)
Злести
Извештај
  Пенали  
?-?
мај 2019
Дебрца 0–3 Стефан Толески
Извештај
Финале[уреди | уреди извор]
28 мај 2019
Стефан Толески 5–1 Вулкан Спорт
Шапкароски
Г. Медароски
Ј. Медароски
Кочески
Извештај Лолески

Регион Исток[уреди | уреди извор]

ОФЛ Кочани[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Младост (C, P) 14 13 0 1 58 19 +39 39 Пласман во баражот за унапредување
2 АГРОС 14 10 0 4 38 18 +20 30
3 Спанчево 13 8 2 3 24 16 +8 26
4 Сокол 13 6 2 5 39 32 +7 20
5 Кочани 14 5 2 7 31 34 −3 17
6 Бели 13 5 1 7 31 39 −8 16
7 Кучичино 14 2 0 12 14 47 −33 6
8 Прибачево 13 1 1 11 16 46 −30 4
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


ОФЛ Штип[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Три Чешми (C, P) 18 15 2 1 72 23 +49 47 Пласман во баражот за унапредување
2 1 мај 18 12 3 3 64 35 +29 39
3 Сењак 99 18 10 4 4 49 33 +16 34
4 Јуки 18 8 4 6 43 34 +9 28
5 Насеље 18 8 1 9 50 46 +4 25
6 Задругар 18 7 2 9 38 48 −10 23
7 Дузлак 18 6 1 11 48 58 −10 19
8 Дрводекор 18 5 1 12 39 55 −16 16
9 Балкан 18 4 2 12 36 68 −32 14
10 Таринци Мак Месо 18 4 2 12 31 71 −40 14
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.


Регион Југ[уреди | уреди извор]

ОФЛ Прилеп - А лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Динамо (C) 21 15 1 5 51 23 +28 46 Пласман во баражот за унапредување
2 Кадино (P) 21 12 3 6 60 35 +25 39
3 Тополчани 21 13 0 8 50 42 +8 39
4 Кадица 1965 21 12 2 7 57 39 +18 38
5 Тризла 21 11 1 9 54 29 +25 34
6 Обршани 21 8 8 5 51 32 +19 32
7 Пролетер 21 9 5 7 43 39 +4 32
8 Боротино 21 7 4 10 40 57 −17 25
9 Чепигово 21 8 1 12 37 60 −23 25
10 Козара 21 5 3 13 33 62 −29 18
11 Црвена Ѕвезда 21 4 1 16 25 64 −39 13
12 Воѓани[б 1] 11 2 1 8 17 36 −19 7 Откажано учество
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org (табела), Makfudbal.com преку web.archive.org (резултати)
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден.
Notes:
  1. Воѓани се откажал на полусезоната.[се бара извор]


Бараж за унапредување (Прилеп)[уреди | уреди извор]

Победникот од прилепскиот бараж обезбедил пласман во баражот за унапредување против победничките екипи од јужниот регион.

Полуфинале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Динамо 1–1
(7-6 пен.)
Кадица 1965
Извештај
  Пенали  
7-6
јуни 2019
Кадино 2–1 Тополчани
Извештај
Финале[уреди | уреди извор]
јуни 2019
Динамо 2–6 Кадино
Извештај

ОФЛ Прилеп - Б лига[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Братство 07 (C) 20 13 4 3 79 25 +54 43 Пласман во Општинската фудбалска А лига - Прилеп
2 Гарван 20 13 2 5 53 30 +23 41
3 Илинден 20 11 3 6 54 46 +8 36
4 Мукос 20 8 4 8 39 50 −11 28
5 Пелагонија 20 7 5 8 39 38 +1 26
6 Клепач 20 6 1 13 34 67 −33 19
7 Канатларци[б 1] 14 4 2 8 23 26 −3 14
8 Беровци 20 4 1 15 29 68 −39 13
Updated to match(es) played on completed. Извор: Makfudbal.com преку web.archive.org
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак.
Notes:
  1. Канатларци се откажал после двете третини од сезоната.[се бара извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]