ФК Куманово

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Куманово
Целосно име ФК Кумамово
Основан 1924; пред 98 години (1924)
Распаднат
Стадион Градски стадион Куманово
Капацитет 5000
Лига ОФЛ Куманово
2014/2015
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Kit body unknown.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ФК Кумановомакедонски фудбалски клуб од Куманово, Македонија. Основан е во 1924 година. Клубот настапува во ОФЛ Куманово. Клубот е финансиран од Општина Куманово.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Клубот играл три сезони во Првата македонска фудбалска лига и потоа продолжил во Третата македонска фудбалска лига.

Навивачи[уреди | уреди извор]

Навивачи на ФК Куманово се Кумани.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-04-13. Посетено на 2014-08-06.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2012-04-03. Посетено на 2014-08-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]