ФК Сатеска

Од Википедија — слободната енциклопедија
ФК Сатеска
Податотека:FK Sateska Logo.jpg
Целосно имеФудбалски Клуб Сатеска
Основан1949[1]
СтадионСтадион Ѓоргов Мост
ЛигаТрета македонска лига - Југозапад
2019/20
(недовршена)
Трета лига - Југозапад, 11. од 14 места

ФК Сатеска е македонски фудбалски клуб од село Волино, Општина Дебрца. ФК Сатеска се натпреварува во Третата македонска лига - Југозапад, а во минатото има играно во 3 МФЛ-Југозападен Регион (Езерски регион) и има играно во 1/16 финалето од Купот на Македонија Името на клубот доаѓа од реката Сатеска која минува низ селото.

Играчи 2012/13[уреди | уреди извор]

Голмани[уреди | уреди извор]

1. Костадин Силјаноски Македонец
12. Бојан Ногачески Македонец

Одбрана[уреди | уреди извор]

2. Игор Терзиоски Македонец
3. Кристијан Чалдрмоски Македонец
4. Александар Силјаноски Македонец
5. Илија Трпкоски Македонец

Среден ред[уреди | уреди извор]

6. Даниел Митрески Македонец
10.Никола Скепароски Македонец
11.Димитар Скепароски Македонец
15.Климент Николоски Македонец
8. Саше Силјаноски Македонец

Напад[уреди | уреди извор]

7. Дарко Бочески Македонец
14. Игор Маркоски Македонец
16. Ѓоко Иваноски Македонец

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonian Football | Sateska – Macedonian Football“. macedonianfootball.com. Посетено на 2018-03-16.