Трета фудбалска лига на Македонија 2010/2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2010/11
ПрвациТреска (Север - Група А)
Маџари Солидарност (Север - Група Б)
Победа Јуниор (Југ)
Осогово (Исток)
Руфеја (Запад)
Кораби (Југозапад)
2009/10

Третата фудбалска лига на Македонија 2010/2011 - 19. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2010, а завршила во мај 2011.

Север[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Треска (C, P) 21 15 1 5 61 25 +36 46 Пласман во баражот за унапредување
2 Алумина 22 12 4 6 47 19 +28 40
3 Драчево 21 10 4 7 39 29 +10 34
4 Бутел 21 11 1 9 40 32 +8 34
5 Лепенец (R) 21 8 5 8 45 46 −1 29 Откажано учество
6 Славија 21 8 4 9 36 33 +3 28
7 ССК Младинец (R) 22 8 4 10 40 55 −15 28 Откажано учество
8 Волково (R) 22 8 3 11 41 52 −11 27
9 Беса 19 8 1 10 36 36 0 25
10 Сан Сити 20 7 3 10 31 44 −13 24
11 Шкендија 19 8 0 11 35 49 −14 24
12 Братство (R) 21 6 2 13 21 58 −37 20 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Извор: MakFudbal.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.


Група Б[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Маџари Солидарност (C) 19 15 1 3 55 15 +40 46 Пласман во баражот за унапредување
2 Марино 18 13 3 2 40 16 +24 42
3 Раштак 19 13 3 3 39 20 +19 42
4 Илинден 19 10 1 8 33 29 +4 31
5 Фортуна 19 9 2 8 28 34 −6 29
6 Кадино 19 8 2 9 30 32 −2 26
7 Бунарџик 18 6 4 8 41 40 +1 22
8 Карпош 93 19 4 6 9 26 39 −13 18
9 Речица (R) 18 3 2 13 23 41 −18 11 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
10 Милано[б 1] (R) 18 3 3 12 27 51 −24 9
11 Бистрица[б 2] (R) 10 0 1 9 2 27 −25 1 Откажано учество
Извор: MakFudbal.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Милано му биле одземени три бода.
 2. Бистрица го откажала учеството. Само резултатите од првата полусезона останале да важат.[1]


Бараж за унапредување[уреди | уреди извор]

Тим 1  Резултат  Тим 2
Треска 2–0 Маџари Солидарност

Извор: MacedonianFootball.com

Југ[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Победа Јуниор[б 1] (C, P) 29 26 3 0 97 16 +81 81 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Бабуна 29 23 3 3 85 23 +62 72
3 Младост (К) 29 19 4 6 73 36 +37 61
4 Кожуф 29 16 2 11 49 36 +13 50
5 Вардарски (R) 29 15 2 12 65 46 +19 47 Откажано учество
6 Партизан 29 12 5 12 65 62 +3 41
7 Корзо 29 11 6 12 44 54 −10 39
8 Вардар Неготино 29 12 2 15 53 70 −17 38
9 Црна Река 29 9 3 17 49 70 −21 30
10 Големо Коњари 29 10 3 16 47 51 −4 33
11 Илинден 29 10 3 16 35 60 −25 33
12 Превалец 29 9 3 17 49 70 −21 30
13 Млекар 29 9 3 17 51 77 −26 30
14 Борец 29 8 4 17 43 70 −27 28
15 Дојранско Езеро[б 2] (R) 29 10 1 18 44 63 −19 25 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
16 Велес Табак[б 3] (R) 15 1 1 13 11 57 −46 4 Откажано учество
Извор: Prevalec Facebook
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Победа Јуниор првата полусезона настапувала под името Викторија.[2]
 2. На Дојранско Езеро му биле одземени шест бода.
 3. Велес Табак го откажал учеството. Резултатите од првата полусезона останале да важат.[2]


Исток[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Осогово (C, P) 25 20 3 2 82 20 +62 63 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Баби 25 17 2 6 56 27 +29 53
3 Тиверија 25 16 3 6 59 30 +29 51
4 Брегалница 25 14 5 6 55 29 +26 47
5 Рудар 25 11 3 11 48 43 +5 36
6 Астибо 25 11 3 11 48 46 +2 36
7 Саса 25 10 5 10 38 39 −1 35
8 Василево 25 10 2 13 46 57 −11 32
9 Плачковица 25 9 4 12 39 42 −3 31
10 Зрновка 25 9 4 12 41 50 −9 31
11 Карбинци 25 8 4 13 50 66 −16 28
12 Чешиново 25 6 6 13 42 59 −17 24
13 Малеш 25 6 1 18 41 75 −34 19
14 Бирлик[б 1] (R) 13 0 0 13 12 74 −62 0 Откажано учество
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Бирлик го откажал учеството. Резултатите од првата полусезона останале да важат.


Запад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Руфеја (C, P) 23 20 2 1 73 19 +54 62 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Љуботен[б 1] 23 14 5 4 53 17 +36 44
3 Градец 23 13 4 6 59 36 +23 43
4 Речица 22 10 2 10 37 40 −3 32
5 Ринија (Н) 21 9 4 8 33 38 −5 31
6 Лирија 23 9 2 12 37 41 −4 29
7 Ринија (Ч) (R) 23 9 2 12 32 48 −16 29 Откажано учество
8 Вардари 22 7 6 9 44 40 +4 27
9 Арсими 22 8 2 12 30 41 −11 26
10 Фљамуртари 22 8 1 13 32 48 −16 25
11 Гоце Делчев 21 6 2 13 34 51 −17 20
12 Зајази 21 4 1 16 24 64 −40 13
13 Шари[б 2] (R) 12 5 1 6 17 22 −5 13 Откажано учество
Извор: MakFudbal.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Љуботен му биле одземени три бода.[3]
 2. На Шари му биле одземени три бода. Шари го откажал учеството. Резултатите од првата полусезона останале да важат.[3]


Југозапад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кораби (C, P) 23 18 3 2 70 24 +46 57 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Кравари 23 17 0 6 66 30 +36 51
3 Подмочани 23 16 2 5 54 23 +31 50
4 Лешани 23 10 4 9 48 45 +3 34
5 Велешта 23 11 0 12 45 57 −12 33
6 Караорман 23 9 2 12 46 39 +7 29
7 Питу Гули 23 8 5 10 38 65 −27 29
8 Вардино 23 8 3 12 42 40 +2 27
9 Добрушево 23 7 5 11 47 49 −2 26
10 Преспа 22 8 2 12 35 46 −11 26
11 Могила 22 6 3 13 31 57 −26 21
12 Баир Кркардаш[б 1] (R) 12 5 3 4 27 23 +4 18 Откажано учество
13 Младост (ГО) (R) 23 2 4 17 20 71 −51 10 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Баир Кркардаш го откажал учеството. Резултатите од првата полусезона останале да важат.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Third League North – Round 21“. MacedonianFootball.com. 24 мај 2011. Посетено на 29 јуни 2018.
 2. 2,0 2,1 „Third League South – Round 27“. MacedonianFootball.com. 1 јуни 2011. Посетено на 29 јуни 2018.
 3. 3,0 3,1 „Third League West – Round 23“. MacedonianFootball.com. 16 мај 2011. Посетено на 30 јуни 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]