Прејди на содржината

Трета фудбалска лига на Македонија 2014/2015

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2014/15
ПрвациЉубанци 1974 (Север)
Победа (Југ)
Беласица (Исток)
Зајази (Запад)
Велешта (Југозапад)
2013/14

Третата фудбалска лига на Македонија 2014/2015 - 23. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала во август 2014, а завршила во мај 2015.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Љубанци 1974 (C, P) 19 15 3 1 52 13 +39 48 Пласман во баражот за унапредување
2 Фортуна 19 12 2 5 41 23 +18 38
3 Маџари Солидарност 19 11 4 4 37 18 +19 37
4 Кадино 19 9 2 8 35 37 −2 29
5 Гоблен Јуниор 19 9 1 9 50 27 +23 28
6 Илинден 19 7 2 10 26 37 −11 23
7 Беса 19 7 1 11 30 44 −14 22
8 Локомотива 19 6 1 12 26 39 −13 19
9 Раштак 19 5 3 11 41 62 −21 18
10 Славија 19 4 4 11 29 53 −24 16
11 Драчево[lower-alpha 1] (R) 10 3 1 6 14 28 −14 10 Откажано учество
12 Шкендија[lower-alpha 2] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Исфрлена екипа
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Драчево се откажал од натпреварувањето по 11то коло поради финансиски причини.
  2. Шкендија била исфрлена од натпреварувањето бидејќи не се појавила на натпреварите против Локомотива во првото коло и против Беса во петтото коло. Неговите резултати биле поништени.


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Победа (П) (C, P) 21 19 1 1 78 11 +67 58 Пласман во баражот за унапредување
2 Вардар Неготино 21 14 1 6 59 27 +32 43
3 Превалец 21 13 3 5 47 24 +23 42
4 Партизан 21 9 2 10 35 38 −3 29
5 Борец 21 9 1 11 48 50 −2 28
6 Големо Коњари 21 8 3 10 33 45 −12 27
7 Дојранско Езеро 21 7 5 9 35 52 −17 26
8 Црвена Ѕвезда[lower-alpha 1] (R) 21 8 1 12 36 50 −14 25 Откажано учество
9 11 Октомври 21 8 1 12 34 48 −14 25
10 Млекар 21 7 2 12 28 57 −29 23
11 Бабуна[lower-alpha 2] (R) 21 5 5 11 37 44 −7 20 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Варош[lower-alpha 3] (R) 11 0 3 8 11 33 −22 3 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат
Notes:
  1. Црвена Ѕвезда се откажала од натпреварувањето за следната сезона поради финансиски причини. Нејзиното место го пополнила Младост од Удово.
  2. Бабуна се откажала од натпреварувањето по дваесеттото коло поради финансиски причини. Последните два натпревари биле службено доделени на противниците.
  3. Варош се откажал од натпреварувањето по единаесеттото коло поради финансиски причини.


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беласица (C) 22 18 3 1 66 11 +55 57 Пласман во баражот за унапредување
2 Плачковица 22 16 5 1 64 12 +52 53
3 Овче Поле 22 12 4 6 60 33 +27 40
4 Напредок 22 12 3 7 43 29 +14 39
5 Брегалница Голак 22 9 4 9 40 26 +14 31
6 Осогово 22 8 6 8 37 30 +7 30
7 Саса 22 8 5 9 31 33 −2 29
8 Работник Џумајлија 22 8 4 10 33 40 −7 28
9 Баби 22 7 3 12 33 41 −8 24
10 Слога 1934 22 7 2 13 38 52 −14 23
11 Тиверија (R) 22 4 5 13 24 38 −14 17 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 14 Октомври 1946[lower-alpha 1] (R) 22 1 0 21 12 135 −123 −3
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На 14 Октомври 1946 му биле одземени три бода поради лажни документи на свој фудбалер во натпреварот против Овче Поле во шестото коло. Потоа му биле одземени уште три бода поради непојавување на натпреварот против Овче Поле во седумнаесеттото коло.


Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Зајази (C) 21 16 2 3 64 22 +42 50 Пласман во баражот за унапредување
2 Камјани 21 14 3 4 51 20 +31 45
3 Вардари 21 10 3 8 39 35 +4 33
4 Градец 21 10 1 10 51 47 +4 31
5 Речица 21 9 3 9 37 33 +4 30
6 Братство[lower-alpha 1] 21 10 2 9 52 41 +11 29
7 Скендербеу 21 8 4 9 52 60 −8 28
8 Арсими[lower-alpha 2] 21 9 3 9 34 42 −8 27
9 Лирија (R) 21 7 5 9 37 39 −2 26 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
10 Врапчиште (R) 21 7 2 12 33 62 −29 23
11 Шемшова 1984[lower-alpha 3] (R) 21 4 4 13 30 49 −19 16
12 Перпарими[lower-alpha 4] 11 0 2 9 15 48 −33 2 Откажано учество
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат
Notes:
  1. На Братство му биле одземени три бода.[се бара извор]
  2. На Арсими му биле одземени три бода поради прекин на натпреварот против Скендербеу во петнаесеттото коло.
  3. Шемшова 1984 се откажал од натпреварувањето по дваесеттото коло поради финансиски причини. Последните два натпревари биле службено доделени на противниците.
  4. Перпарими се откажал од натпреварувањето по единаесеттото коло поради финансиски причини.


Југозапад

[уреди | уреди извор]
Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Велешта (C) 22 16 3 3 48 31 +17 51 Пласман во баражот за унапредување
2 Преспа 22 14 1 7 41 25 +16 43
3 Кораби 22 11 2 9 50 36 +14 35
4 Могила Би Милк 22 10 5 7 42 29 +13 35
5 Новаци 2005 22 11 2 9 44 39 +5 35
6 Лабуништа 2011 22 10 2 10 31 37 −6 32
7 Влазними 22 10 1 11 50 35 +15 31
8 Караорман 22 10 1 11 38 40 −2 31
9 Фљамуртари 22 9 4 9 33 35 −2 31
10 Кравари 22 9 3 10 27 30 −3 30
11 Лирија (З) (R) 22 5 2 15 32 64 −32 17 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
12 Вулкан Спорт (R) 22 3 2 17 25 58 −33 11
Source: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните двобои; 3) Гол разлика од меѓусебните двобои; 4) Гол во гости од меѓусебните двобои.
(C) Првак; (R) Отпаднат


Бараж за унапредување

[уреди | уреди извор]

Првата рунда вклучила шест екипи (осмо пласираната од Втората лига и петте победници од Третата лига) кои биле подредени во три двојки, кои играле два натпревари на неутрален терен. Победниците напредувале во Втората лига за следната сезона.

Прв натпревар

[уреди | уреди извор]

Извори:[1][2][3]

3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Зајази 1 – 4 Еуромилк Горно Лисиче Градски стадион, Штип
Исмаили гол 20' Јашароски гол 7', гол 38' (пен..), гол 85'
Јовановски гол 80'
3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Љубанци 1974 4 – 1 Велешта Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Јанчевски гол 33', гол 48', гол 60'
Лазаревски гол 57'
Исаку гол 66' (пен..)
3 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Победа 4 – 1 Беласица Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Мегленски гол 32' (пен..)
Здравевски гол 85', гол 90+2'
Аломеровиќ гол 90+3'
Петков гол 62' (пен..)

Втор натпревар

[уреди | уреди извор]

Извори:[4][5][6]

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Еуромилк Горно Лисиче 3 – 0
Службена
Зајази Градски стадион, Штип

Вкупен резултат Еуромилк Горно Лисиче - Зајази 7:1

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Велешта 0 – 3 Љубанци 1974 Стадион Гоце Делчев, Прилеп
Аргировски гол 13'77'
Јанчевски гол 70'

Вкупен резултат Љубанци 1974 - Велешта 7:1

7 јуни 2015
16:00 СЕЛВ
Беласица 1 – 1 Победа Стадион Ѓорче Петров, Скопје
Донев гол 83' И.Мирчевски гол 46'

Вкупен резултат Победа - Беласица 5:2

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]