Трета фудбалска лига на Македонија 2020/2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2020/21
2019/20

Третата фудбалска лига на Македонија 2020/2021 - 29. издание на Третата фудбалска лига на Македонија.

Запад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Запад
Сезона2020/21
Одиграни натпревари45
Постигнати голови186 (4.13 по натпревар)
Најголема победа домаБеса 1976 7-0 Пролетер
Најголема победа на гостиПролетер 0-7 Арсими
Натпревар со најмногу головиТрабзонспор 4-6 Камјани
2019/20

Сезоната започнала на 17 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беса 1976 9 8 1 0 31 3 +28 25 Пласман во баражот за унапредување
2 Арсими 8 7 0 1 33 8 +25 21
3 Речица 8 6 1 1 22 12 +10 19
4 Врапчиште 1958 9 5 0 4 15 11 +4 15
5 Камјани 8 4 1 3 28 20 +8 13
6 Зајази 8 3 3 2 12 9 +3 12
7 Нерашти 8 3 0 5 11 13 −2 9
8 Трабзонспор 8 2 1 5 10 20 −10 7
9 Напредок 8 1 3 4 12 18 −6 6
10 Љуботен 8 1 0 7 6 29 −23 3
11 Пролетер 8 0 0 8 6 43 −37 0 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
Updated to match(es) played on 20 декември 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


Југозапад[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југозапад
Сезона2020/21
Одиграни натпревари88
Постигнати голови362 (4.11 по натпревар)
Најголема победа домаБелица 12-1 Стрела Спорт
Најголема победа на гостиСтрела Спорт 0-5 Кравари
Натпревар со најмногу головиБелица 12-1 Стрела Спорт
2019/20

Сезоната започнала на 10 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Воска Спорт 11 9 2 0 34 11 +23 29 Пласман во баражот за унапредување
2 Караорман 2017 11 9 1 1 25 4 +21 28
3 Новаци 2005 11 7 1 3 31 14 +17 22
4 Кравари 11 7 1 3 29 19 +10 22
5 Црно Буки ЗЛ 11 7 0 4 25 9 +16 21
6 Влазними 11 6 1 4 35 28 +7 19
7 Преспа 11 6 0 5 25 17 +8 18
8 Октиси Спорт 11 5 2 4 23 24 −1 17
9 Сатеска 11 5 0 6 18 21 −3 15
10 Искра 11 4 1 6 15 27 −12 13
11 Македонија 11 3 3 5 17 22 −5 12
12 Белица 11 2 4 5 26 30 −4 10
13 Фљамуртари 11 3 1 7 15 21 −6 10
14 Победа 11 2 1 8 18 40 −22 7
15 Лирија (Г) 11 1 3 7 14 23 −9 6 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
16 Стрела Спорт 11 1 1 9 12 52 −40 4
Updated to match(es) played on 20 декември 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


Север[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Север
Сезона2020/21
Одиграни натпревари72
Постигнати голови279 (3.88 по натпревар)
Најголема победа домаФортуна 11-0 Аеродром 2018
Најголема победа на гостиРаштак 1-5 Фортуна
Натпревар со најмногу головиФортуна 11-1 ССК Нова
2019/20

Сезоната започнала на 24 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Беса - Влазрими 9 8 0 1 30 15 +15 24 Пласман во баражот за унапредување
2 Студена Вода 9 7 1 1 22 11 +11 22
3 Фортуна 9 7 0 2 36 7 +29 21
4 Њу Старс 9 6 1 2 21 7 +14 19
5 Маџари Солидарност Јуниор 9 5 3 1 23 13 +10 18
6 Локомотива Бентоекспорт 9 4 4 1 23 9 +14 16
7 Башкими (Љ)[б 1] 9 5 0 4 18 12 +6 15
8 Петровец 9 3 3 3 11 14 −3 12
9 Раштак[б 2] 9 3 2 4 15 16 −1 11
10 Аеродром 2018 9 3 1 5 10 21 −11 10
11 Башкими 1947 9 3 0 6 12 15 −3 9
12 Ринија 98 9 2 3 4 8 18 −10 9
13 ССК Нова 9 2 1 6 9 29 −20 7
14 Илинден 9 1 2 6 14 33 −19 5 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
15 Волково 9 1 0 8 11 26 −15 3
16 Речица 9 0 3 6 16 33 −17 3
Updated to match(es) played on 20 декември 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
Notes:
  1. Поради финансиски проблеми Њујорк на почетокот на сезоната бил преземен од управата на Башкими од Љуботен и му било сменето името на клубот.
  2. Поради откажување на Братство - Влазними, како негова замена бил приклучен Раштак.


Исток[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Исток
Сезона2020/21
Одиграни натпревари66
Постигнати голови261 (3.95 по натпревар)
Најголема победа домаЧешиново 8-0 Василево
Малеш 8-0 Работник
Најголема победа на гостиРаклиш 1-6 Хоризонт Турново
Василево 0-5 Детонит Јуниор
Натпревар со најмногу головиМалеш 8-1 Василево

Сезоната започнала на 11 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021 година.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Брегалница Голак 11 9 1 1 31 11 +20 28 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Детонит Јуниор 11 8 2 1 26 7 +19 26
3 Овче Поле 11 8 0 3 31 13 +18 24
4 Малеш 11 7 1 3 37 15 +22 22
5 Хоризонт Турново 11 7 1 3 24 12 +12 22
6 Спартмани 11 5 1 5 14 15 −1 16
7 Чешиново 11 4 2 5 22 14 +8 14
8 Карбинци 11 3 4 4 12 20 −8 13
9 Тиверија 11 3 1 7 24 35 −11 10
10 Раклиш 11 2 2 7 15 32 −17 8
11 Работник 11 1 1 9 12 39 −27 4 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
12 Василево 11 1 0 10 13 48 −35 3
Updated to match(es) played on 20 декември 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.


Југ[уреди | уреди извор]

Трета македонска
фудбалска лига - Југ
Сезона2020/21
Одиграни натпревари91
Постигнати голови392 (4.31 по натпревар)
Најголема победа домаВардар Неготино 7-0 Динамо
Превалец 7-0 Големо Коњари
Локомотива 7-0 Марена
Најголема победа на гостиИлинден БС 0-5 Локомотива
Натпревар со најмногу головиМладост (У) 8-5 Големо Коњари

Сезоната започнала на 11 октомври 2020, а ќе заврши во мај 2021.

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Локомотива 12 9 1 2 39 10 +29 28 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија
2 Ново Црнилиште 12 9 1 2 39 17 +22 28
3 Превалец 13 9 0 4 44 18 +26 27
4 Напредок 12 9 0 3 31 12 +19 27
5 Обршани 12 6 3 3 25 18 +7 21
6 Вардар Неготино 12 5 4 3 24 15 +9 19
7 Братство 07 12 5 3 4 25 17 +8 18
8 Младост (У) 12 4 3 5 23 34 −11 15
9 Младост 1930 12 4 2 6 16 28 −12 14
10 Дојранско Езеро[б 1] 13 6 1 6 26 25 +1 13
11 Марена 12 4 1 7 23 34 −11 13
12 Динамо 12 4 0 8 29 46 −17 12
13 Питу Гули 12 2 2 8 13 26 −13 8
14 Големо Коњари 12 2 1 9 20 45 −25 7 Отпаѓање во Општинските фудбалски лиги на Македонија
15 Илинден БС 12 1 2 9 12 44 −32 5
Габер[б 2] 5 0 0 5 3 24 −21 0 Исфрлена екипа
Updated to match(es) played on 20 декември 2020. Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Поени; 2) Поени од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
Notes:
  1. На Дојранско Езеро му биле одземени шест поени. Три поени поради ставање на терен несоодветен играч во 7. коло, и три поени поради непојавување на терен во 11. коло.[се бара извор]
  2. Габер бил исфрлен поради два неодиграни натпревари и неговите резултати до петтото коло станале неважечки.


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]