Трета фудбалска лига на Македонија 2017/2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трета македонска фудбалска лига
Сезона2017/18
ПрвациГенч Калемлер Спорт (Запад)
Кораби (Југозапад)
Гоблен Јуниор (Север)
Кит-Го (Исток)
Детонит Јуниор (Југоисток)
Партизан (Центар)
2016/17

Третата фудбалска лига на Македонија 2017/2018 - 26. издание на Третата фудбалска лига на Македонија. Сезоната започнала на 27 август 2017, а завршила на 27 мај 2018.

Запад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Генч Калемлер Спорт (C, P) 23 20 2 1 82 12 +70 62 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Вардари 23 20 2 1 87 20 +67 62
3 Арсими 23 15 2 6 70 44 +26 47
4 Нерашти 23 13 1 9 67 49 +18 40
5 Напредок 23 9 4 10 56 53 +3 31
6 Речица 23 9 3 11 46 49 −3 30
7 Дрита 23 8 4 11 43 50 −7 28
8 Камјани 23 8 3 12 48 62 −14 27
9 Ѕиѕа 23 8 3 12 41 58 −17 27
10 Фљамуртари[б 1] 23 8 4 11 43 50 −7 25
11 Чаклани 23 5 3 15 37 90 −53 18[б 2]
12 Врапчиште (R) 23 5 3 15 20 51 −31 18 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Ускана[б 3] (R) 12 0 1 11 14 50 −36 1 Откажано учество
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Фљамуртари му биле одземени три бода.[се бара извор]
 2. Меѓусебен дуел: Врапчиште–Чаклани 0–3, Чаклани–Врапчиште 3–0.
 3. Ускана се откажал од натпреварувањето пред почетокот на втората полусезона.


Југозапад[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кораби (C, P) 24 19 1 4 79 23 +56 58 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Преспа 24 13 1 10 59 43 +16 40
3 Фљамуртари[б 1] 24 13 3 8 45 35 +10 39
4 Караорман 2017[б 2] 24 11 5 8 61 58 +3 38
5 Лирија (Г) 24 11 3 10 55 47 +8 36
6 Влазними 24 10 6 8 53 48 +5 36
7 Кравари 24 11 2 11 60 53 +7 35
8 Сатеска 24 10 2 12 62 58 +4 32
9 Велешта[б 3] 24 11 2 11 56 59 −3 32
10 Охрид Лихнидос 24 9 2 13 59 70 −11 29
11 Октиси Спорт 24 8 5 11 33 46 −13 29
12 Воска 2002 (R) 24 8 2 14 48 74 −26 26 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Могила Би Милк[б 4] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0 Откажано учество
14 Баир Кркардаш[б 5] (R) 0 0 0 0 0 0 0 0
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Фљамуртари му биле одземени три бода напуштање на натпревар во 45. минута во тринаесеттото коло.[се бара извор]
 2. Караорман 2017, првата полусезона ја започнал под името Лакочереј 2011. Пред започнувањето на втората полусезона, клубот го сменил името.[1][2]
 3. На Велешта му биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во третото коло.
 4. Могила се откажал од натпреварувањето пред почетокот на втората полусезона.[3] Потоа, Дисциплинската комисија им ги поништила стекнатите резултати.[2][4]
 5. Баир Кркардаш се откажал од натпреварувањето пред почетокот на втората полусезона.[3] Потоа, Дисциплинската комисија им ги поништила стекнатите резултати.[2][4]


Север[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Гоблен Јуниор[б 1] (C, P) 24 17 3 4 75 38 +37 53 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Запад
2 Кадино 24 12 6 6 46 30 +16 42
3 Беса - Влазрими 24 13 1 10 49 45 +4 40
4 Маџари Солидарност[б 2] (R) 24 11 5 8 43 36 +7 38 Откажано учество за следна сезона
5 Фортуна 24 12 2 10 54 53 +1 38
6 ССК Нова 24 10 4 10 38 35 +3 34
7 Илинден 24 10 4 10 42 40 +2 34
8 Братство - Влазними 24 10 4 10 42 41 +1 34
9 Петровец 24 11 1 12 43 54 −11 34
10 Студена Вода 24 10 3 11 42 40 +2 33
11 Волково 24 10 2 12 47 45 +2 32
12 Чаир АМ[б 3] (R) 24 5 4 15 20 45 −25 16 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Цементарница 55[б 4] (R) 24 4 3 17 27 65 −38 12
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Гоблен Јуниор му бил одземен еден бод поради ставање несоответен играч во натпревар во тринаесеттото коло.
 2. Маџари Солидарност се распаднал.
 3. На Чаир му биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во дваесет и четвртото коло.
 4. На Цементарница 55 и биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во дваесет и првото коло.


Исток[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Кит-Го (C, P) 26 25 1 0 120 15 +105 76 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Кежовица 26 14 2 10 63 39 +24 44
3 Слога 1934 26 9 5 12 39 64 −25 32
4 Овче Поле 25 8 6 11 40 51 −11 30
5 Малеш[б 1] 25 8 7 10 51 47 +4 28
6 Брегалница Голак[б 2] 26 8 7 11 40 48 −8 28
7 Рудар 1947[б 3] 26 9 3 14 53 68 −15 27
8 Зрновка[б 4] (R) 14 0 1 13 11 85 −74 1 Исфрлена екипа
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. На Малеш му биле одземени три бода.
 2. На Брегалница Голак и биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во деветнаесеттото коло.
 3. На Рудар му биле одземени три бода поради непојавување на натпревар во дваесет и второто коло.
 4. Зрновка биле исфрлени по шестнаесеттото коло откако не одиграле два последователни натпревари. Само резултатите од првата полусезона и се важеле.[5]


Југоисток[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Детонит Јуниор (C, P) 23 21 1 1 92 21 +71 64 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Василево 23 18 1 4 89 31 +58 55
3 Тиверија 23 14 1 8 65 34 +31 43
4 Напредок 22 13 1 8 58 35 +23 40
5 Спартмани 23 7 3 13 42 46 −4 24
6 Младост 23 7 3 13 35 65 −30 24
7 Дојранско Езеро 22 7 2 13 40 58 −18 23
8 Академија Кукла (R) 23 5 1 17 28 67 −39 16 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
9 Партизан Баш[б 1] (R) 16 0 1 15 17 109 −92 1 Исфрлена екипа
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Партизан Баш биле исфрлени по шестнаесеттото коло


Центар[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Одиг. П Н З Г.Д. Г.П. Г.Р. Бод. Напредување или испаѓање
1 Партизан (C, P) 26 21 2 3 59 15 +44 65 Пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток
2 Вардар Неготино (P) 26 20 4 2 64 17 +47 64 Можен пласман во Втората фудбалска лига на Македонија - Исток[б 1]
3 Бабуна 26 18 1 7 71 34 +37 55
4 Росоман 83 26 15 4 7 53 35 +18 49
5 Питу Гули 26 15 3 8 47 27 +20 48
6 Превалец 26 14 4 8 55 34 +21 46
7 Марена 26 10 5 11 49 54 −5 35
8 Големо Коњари 26 10 4 12 47 45 +2 34
9 Братство 07 26 7 8 11 37 38 −1 29
10 Младост 1930 26 7 4 15 31 63 −32 25
11 Напредок 26 6 6 14 28 56 −28 24
12 Слога 1976 (R) 26 5 4 17 29 61 −32 19 Отпаѓање во Општинската фудбалска лига
13 Илинден (R) 26 2 5 19 24 74 −50 11
14 Габер[б 2] (R) 26 2 6 18 23 64 −41 9
Извор: MacedonianFootball.com
Правила за класификација: 1) Бодови; 2) Бодови од меѓусебните дуел; 3) Гол разлика од меѓусебните дуели; 4) Гол во гости од меѓусебните дуели.
(C) Првак; (P) Унапреден; (R) Отпаднат.
Notes:
 1. Вардар Неготино бил унапреден, бидејќи бил единствен од второпласираните екипи од источните региони што се пријавил, како пополнување на местото во Втората лига.[6][7]
 2. На Габер му биле одземени три бода поради ставање несоответен играч во натпревар во единаесеттото коло.[се бара извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Билтен бр. 13“. ofsbitola.mk. 20 ноември 2017. Архивирано од изворникот на 2018-03-11. Посетено на 25 јуни 2018.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Билтен бр. 14“. ofsbitola.mk. 12 март 2018. Посетено на 25 јуни 2018.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „а“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „а“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 „Mogila, Bair-Krkardash quit 3.MFL Southwest“. MacedonianFootball.com. 11 март 2018. Посетено на 22 јуни 2018.
 4. 4,0 4,1 „Билтен бр. 15“. ofsbitola.mk. 19 март 2018. Посетено на 25 јуни 2018.[мртва врска] Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „b“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. „Round overview of five 3.MFL groups“. MacedonianFootball.com. 18 март 2018. Посетено на 22 јуни 2018.
 6. „Пропозиции за натпреварување во Втора МФЛ Исток и Втора МФЛ Запад за натпреварувачката 2017/2018 година“ (PDF). Фудбалска Федерација на Македонија. 7 јуни 2017. Посетено на 29 јуни 2018.
 7. „Vardar Negotino promoted to 2.MFL East“. macedonianfootball.com. 29 јуни 2018. Посетено на 29 јуни 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]